Strategy/Wikimedia Foundation/2016/Community consultation/Knowledge/pl

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Strategy/Wikimedia Foundation/2016/Community consultation/Knowledge and the translation is 100% complete.


Jednym z szerokich obszarów tematycznych, na których skupi się Wikimedia Foundation w najbliższym roczynym planie, jest wiedza. Wiedza to właśnie to, czym dzielimy się ze światem. Usilnie dążymy do wysokiej jakości, różnorodności treści oraz dostępności dla wszystkich.

Kiedy będziesz gotów/gotowa do udzielenia odpowiedzi, kliknij przycisk na dole strony.

Główne pytanie dotyczące wiedzy

Nasi wolontariusze korzystają z różnorodnych źródeł i informacji, aby tworzyć wysokiej jakości, wyczerpujące artykuły. Jednakże, ostatnio pojawiły się znaczące innowacje w sposobach tworzenia, udostępniania i przyswajania wiedzy. Najnowsze osiągnięcia technologiczne pozwalają także na zautomatyzowane tworzenie i rozprzestrzenianie treści.

W jaki sposób, twoim zdaniem, Wikimedia Foundation może najlepiej przystosować się do zmieniających się potrzeb użytkowników (krótkie urywki tekstu, różnorodne formaty, język, itd.) i ułatwić tworzenie treści wysokiej jakości?

Możliwe strategiczne zalecenia do wspierania wiedzy

Poniżej przedstawiono wybrane koncepcje, jakie Fundacja może przyjąć, aby wspierać wiedzę. Przeczytaj te sześć propozycji i daj nam znać za pomocą "numeru" koncepcji, które dwie do trzech spośród nich najbardziej popierasz. Zapraszamy także do wyrażenia własnych pomysłów.

Koncepcja pierwsza

  • Udostępnienie łatwych w użyciu narzędzi oraz zachęt do współtworzenia multimedialnych treści i krótkich form tekstowych dla użytkowników przygodnych i korzystających z urządzeń mobilnych.

Koncepcja druga

  • Przyśpieszenie rozwoju treści przez umożliwienie inicjowanych przez społeczność programów partnersich takich jak GLAM (Galerie, Biblioteki, Archiwa, Muzea).

Koncepcja trzecia

  • Zwiększyć jakość i aktualność treści dzięki technologicznemu wzbogaceniu możliwości naszych edytorów pod względem tworzenia, kontrolowania i przetwarzania treści.

Koncepcja czwarta

  • Pomiar i redukcja systemowych uprzedzeń względem płci itp. w całościowym ujęciu naszej treści w poszczególnych projektach.

Koncepcja piąta

  • Zwiększenie zakresu haseł w kluczowych językach poprzez narzędzia tłumaczeń i procesy ludzkie.

Koncepcja szósta

  • Rozpoznanie sposobów skalowania treści tworzonych, weryfikowanych i wspomaganych maszynowo.

Zaproponuj koncepcję

  • Czy masz inny pomysł, który powinniśmy uwzględnić w priorytetach, aby wspomagać rozwój wiedzy? Daj nam znać!
align=right Dziękujemy za Twój wkład do tej konsultacji!