Jump to content

Strategy/Wikimedia movement/2017/Cycle 2/Włączanie się w ekosystem wiedzy

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Strategy/Wikimedia movement/2017/Cycle 2/Engaging in the Knowledge Ecosystem and the translation is 98% complete.
The following discussion is closed.

Cycle 2 of the discussion is now closed. Please discuss the draft strategic direction (link coming soon).

Zbudujemy relacje z wieloma różnymi organizacjami zajmującymi się wolną wiedzą. Społeczności Wikimedia będą pracować z nowymi sojusznikami. Nasze treści i technologie staną się centralną częścią systemu formalnej i nieformalnej edukacji na całym świecie. Staniemy się partnerem najważniejszych instytucji edukacyjnych, artystycznych, rozrywkowych, społeczeństwa obywatelskiego, nauki i technologii. Wspólnie zaprosimy nowe generacje ludzi, którzy będą się uczyć, tworzyć i dbać o rozwój biblioteki wolnej wiedzy dla wszystkich.

Pod-tematy

Temat ten powstał z treści generowanych przez indywidualnych uczestników i zorganizowanych grup podczas dyskusji w ramach cyklu 1. Oto pod-tematy, które związane są z tym tematem. Zobacz raport Raport z cyklu 1 oraz dodatkowy arkusz i metodologię połączenia 1800+ stwierdzeń tematycznych.

 • Edukacja
 • Instytucje
 • Edukatorzy
 • Istniejące programy

Wnioski z badań i dysput prowadzonych w ramach ruchu

Wnioski pochodzące od społeczności Wikimedia (z poniższych dyskusji)

Wnioski pochodzące od partnerów i ekspertów

Wnioski z badań użytkowników (czytelników i edytorów)

Inne badania

O edukacji

 1. Bank Światowy: http://data.worldbank.org/topic/education
 2. Edukacja Narodów Zjednoczonych: http://www.un.org/sustainabledevelopment/education
 3. Brookings: Choć wzrośnie ogólna umiejętność czytania i pisania, globalny dostęp do edukacji ponadgimnazjalnej pozostanie poza zasięgiem dla miliardów ludzi: https://www.brookings.edu/research/why-wait-100-years-bridging-the-gap-in-global-education
 4. Inter-Agency Network for Education in Emergencies: Burns, M. and Lawrie, J. (Eds.). (2015). Gdzie jest to najbardziej potrzebne: Jakość rozwoju zawodowego dla wszystkich nauczycieli, New York, NY: Inter-Agency Network for Education in Emergencies.
 5. UNESCO: Miao, Mishra and McGreal (2016). Zasoby Otwartej Edukacji: Zasady, koszty i transformacja, Paris, UNESCO.
 6. UNESCO: http://unesdoc.unesco.org/images/0021/002164/216451E.pdf
 7. Harvard Business Review: https://hbr.org/2015/09/whos-benefiting-from-moocs-and-why

Pytania

Zapoznaj się z dyskusją na te pytania na stronie dyskusyjnej

Oto najważniejsze pytania, które warto rozważyć i nad którymi warto debatować podczas tej dyskusji. Prosimy, abyście uzasadniali swoje argumenty badaniami gdy tylko to możliwe. Uznajemy, że nie masz czasu, aby odpowiedzieć na wszystkie pytania; Aby pomóc Ci wybrać na czym warto się skoncentrować, wymieniono poniżej trzy typy pytań. Najważniejsze aby odpowiedzieć na podstawowe pytania podczas tego cyklu dyskusji.

Podstawowe pytania
 1. Jaki wpływ mielibyśmy na świat, jeśli będziemy podążać za tym tematem?
  • Zauważ, że jeśli podałeś już kluczowe pomysły, które odpowiadają na pytanie w poprzednim wątku, rozważ dodanie linku do tej strony źródłowej zamiast przepisywać całe stwierdzenia. (Zobacz arkusz kalkulacyjny). Jeśli masz coś nowego, aby dodać do komentarza, który zrobiłeś wcześniej, proszę to zrobić.
 2. Jak ważny jest ten temat w porównaniu do 4 pozostałych? Dlaczego?
Pytania drugorzędne
 1. Skupienie się wymaga kompromisów. Jeśli w ciągu najbliższych 15 lat zwiększymy wysiłki w tej dziedzinie, czy jest coś, co dziś robimy, co musielibyśmy przestać?
Pytania poszerzające
 1. Co jeszcze ważnego można zaproponować w tym temacie, aby go wzmocnić?
Pytania poszerzające
 1. Kto jeszcze będzie pracował w tej dziedzinie i jak mógłby stać się naszym partnerem?

Inne komentarze:

Pamiętaj, jeśli masz jakieś opinie na temat procesu strategii lub inne ważne sprawy, prosimy podzielić się z nimi tutaj, gdzie one są codziennie monitorowane!

Jeśli masz konkretne pomysły na udoskonalenie oprogramowania, rozważ przesłanie ich do Phabricatora lub na konkretnej stronie dyskusyjnej danego produktu.