Strategy/Wikimedia movement/2017/Cycle 2/The Most Respected Source of Knowledge/tr

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Strategy/Wikimedia movement/2017/Cycle 2/The Most Respected Source of Knowledge and the translation is 45% complete.
Outdated translations are marked like this.
The following discussion is closed.

Cycle 2 of the discussion is now closed. Please discuss the draft strategic direction (link coming soon).

030 yılına kadar, Wikimedia projeleri dünyadaki en güvenilir, en kaliteli, tarafsız ve ilgili serbest bilgi kaynağı olarak kabul edilecektir. Kaliteli ikincil kaynakları entegre ederek ve toplumda güvenilir kaynakların varlığını destekleyerek içeriğimizin doğruluğunu ve doğrulanabilirliğini sürdüreceğiz. Wikimedia'yı güvenilir hale getiren süreçlerin halk arasında anlaşılırlığını geliştireceğiz ve uzmanları bize katılmaya ve bilgilerini paylaşmaya davet edeceğiz. İnsanların ihtiyaç duydukları yerde ve zamanda en uygun bilgileri sunacağız. Doğrulanabilir, tarafsız ve kapsamlı bilgi için standartlarımızı korurken mevcut bilginin derinliğini de arttıracağız.

Alt-temalar

Bu tema 1. döngü tartışmaları sırasında kişisel katkı verenler ve organize gruplar tarafından oluşturulan içerikten doğdu. Aşağıdaki alt-temalar bu temayı destekler. 1. Döngü Raporu ile 1800'den fazla tematik cümlenin tablosu ve sentez yöntemine bakınız.

 • İçerik kalitesi
 • Tarafsızlık
 • Güvenilirlik ve inanılırlık
 • Bilgi
 • Özgür (Ücretsiz)
 • Açık kaynak

Strateji tartışmaları ve araştırmadan girdiler

Wikimedia topluluğundan girdiler (ilk döngüden)


Ortaklar ve uzmanlardan girdiler

Insights from user (readers and contributors) research

Diğer araştırmalar

Açıklamalar

 1. I4OC, Initiative for Open Citations: https://i4oc.org/
 2. Mozilla Internet Health Report, see section on open innovation and access to cited work: https://d20x8vt12bnfa2.cloudfront.net/InternetHealthReport_v01.pdf
 3. "The Enclosure of Scholarly Infrastructure," Geoffrey Bilder: https://www.youtube.com/watch?v=oWPZkZ180Ho&feature=youtu.be

Akademik makaleler

 1. "Distinguishing Scholarly from Non-Scholarly Periodicals: A checklist of criteria, introductions and definitions," Cornell University Library: http://guides.library.cornell.edu/scholarlyjournals

Sorular

Talk:Strategy/Wikimedia_movement/2017/Cycle_2/The_Most_Respected_Source_of_Knowledge

These are the main questions we want you to consider and debate during this discussion. Please support your arguments with research when possible. We recognize you may not have time to answer all the questions; to help you choose where to focus, we have listed three types of questions below. The primary questions are the ones most important to answer during this discussion cycle.

Primary questions:
 1. Bu temayı izlersek dünyada nasıl bir etkimiz olacak?
  • Note that if you already submitted key ideas that answer this question for this theme in the previous discussion, consider just adding a link to that source page versus rewriting the whole statement. (see spreadsheet). If you have something new to add to a comment you made previously, however, please do.
 2. Bu tema, diğer 4 temaya göre ne kadar önemli? Neden?
Secondary question:
 1. Odaklanmanın bedeli vardır. Eğer önümüzdeki 15 yılda bu alandaki çabalarımızı arttırırsak, bugün yapmakta olduğumuz şeylerden yapmayı bırakmak zorunda olacaklarımız var mı?
Expansion questions:
 1. Bu temayı daha güçlü yapmak içi başka neyin eklenmesi önemlidir?
 1. Bu alanda başka kimler çalışıyor olabilir ve onlarla nasıl ortaklık yapabiliriz?

Other comments:

Remember, if you have thoughts about the strategy process or larger issues, please share those here, where they are being monitored daily!

Eğer yazılım geliştirmek için spesifik önerileriniz varsa, lütfen Phabricator'da veya ürünün kendi tartışma sayfasında paylaşmayı düşününüz.