Jump to content

Strategy/Wikimedia movement/2017/Cycle 2/tr

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Strategy/Wikimedia movement/2017/Cycle 2 and the translation is 76% complete.
Revised dates
1. döngü (üret) Algılama 2. döngü (tartışma) Algılama 3. döngü (öncelik sıralaması) Paylaş ve sonlandır Endorsement Faz 2
14 Mart–18 Nisan 18 Nisan–5 Mayıs 11 Mayıs–12 Haziran 12 Haziran–30 Haziran Temmuz Ağustos ve Eylül Ekim 2017-2018 sonları

1. Adım: 5 temanın tümünü inceleyin

Sağlıklı, Kapsayıcı Topluluklar

2030 yılına kadar, Wikimedia gönüllülük kültürü hem katkıda bulunanlar hem de yeni gelenler için eğlenceli, ödüllendirici ve kapsayıcı olacak. Hareketimize yeni gönüllüleri kabul edip harika bir deneyime sahip olmaları ve projelerde yer almaya devam etmelerini sağlamak için onları yönlendireceğiz. Farklı geçmişlere sahip kimseler, birbirleriyle derinleşen ilişkileri olan kendilerine özgü grupların ve organizasyonlardan oluşan bir ekosisteme girdiklerini hissedecekler. Sonuç olarak, projelerimiz birlikte geliştirdiğimiz sağlıklı toplulukta yeşerdikçe hareketimiz boyut olarak ve karakter olarak büyüyecek.

Teknolojik Çağ

2030'da gönüllülerimizin daha yaratıcı ve üretken olmasına yardımcı olmak için Wikimedia hareketi öğrenme makineleri ile işbirliği yapacaktır. Bilginin erişilmesi kolay ve yeni, insancıllaştırılmış, akıllı arayüzlerle kullanımı basit hale getirilebilmesi için öngörü ve tasarımı kullanacağız. Gönüllüler, -daha yüksek bir hız ve ölçekte - daha çok dilde içeriğin kalitesini derinleştirmek ve miktarını artırmak için makine-çevirmenlerle çalışacaklar. Bilgiyi insanların öğrenme ve katkı verme biçimlerini yansıtacak ve zenginleştirecek, yapılandrılmış ve etkileşimli biçimlerde -tarayıcı, uygulama ve ansiklopedik biçimlerin ötesinde- derleyeceğiz. Teknolojik yeniliği vizyonumuza uygun en uygun yol olarak benimseyeceğiz.

Gerçek Bir Küresel Hareket

Wikimedia hareketi olarak dikkatimizi dünyadaki tarihimizin ilk 15 yılında yetersiz hizmet alan yerlerine çevireceğiz. Wikimedia hakkında farkındalık yaratıp, daha çok kişiye yararlı hale getireceğiz. Daha fazla insanın serbestçe Wikimedia projelerini paylaşabilmesi için bilgiye erişme engellerini aşacağız. Dünyanın az hizmet alan bölgelerindeki toplulukları destekleyeceğiz ve dünyadaki bilgi geleneklerine yer açan yeni katkı ve alıntı formları için imkan yaratacağız. 2030 yılına kadar gerçek bir küresel hareket olacağız.

En Çok Saygı Gören Bilgi Kaynağı

2030 yılına kadar, Wikimedia projeleri dünyadaki en güvenilir, en kaliteli, tarafsız ve ilgili serbest bilgi kaynağı olarak kabul edilecektir. Kaliteli ikincil kaynakları entegre ederek ve toplumda güvenilir kaynakların varlığını destekleyerek içeriğimizin doğruluğunu ve doğrulanabilirliğini sürdüreceğiz. Wikimedia'yı güvenilir hale getiren süreçlerin halk arasında anlaşılırlığını geliştireceğiz ve uzmanları bize katılmaya ve bilgilerini paylaşmaya davet edeceğiz. İnsanların ihtiyaç duydukları yerde ve zamanda en uygun bilgileri sunacağız. Doğrulanabilir, tarafsız ve kapsamlı bilgi için standartlarımızı korurken mevcut bilginin derinliğini de arttıracağız.

Bilgi Ekosisteminde Çalışmak

2030 yılına kadar, Wikimedia Hareketi, herkese özgür bilgi sağlamak için işbirliği yapan çeşitli kurumlar ve organizasyonlar ile çalışarak kalitesini, çeşitliliğini ve dünya genelindeki özgür bilgiyi önemli ölçüde geliştirmiş olacaktır. Wikimedia içeriği, teknolojisi ve toplulukları; eğitim, sanat, eğlence, sivil toplum, devlet, bilim ve teknoloji alanındaki dünyanın önde gelen kurumlarıyla ortak çalışarak resmî ve gayri-resmi öğrenim dünyasında yaygınlaşacaktır. Hareketimizdeki stratejik ortaklıklar sayesinde, gittikçe artan miktarda özgürce erişilebilir bilgi üretip güncelleyen, geniş çeşitlilikte yeni bilgi sağlayıcılar ve bilgi arayanlar kuşağını oluşturacağız. Wikimedia'yı küresel bir bilgi ekosisteminin ayrılmaz bir parçası yapacağız.

2. Adım: Tartışmaya katkıda bulunmanız için hangi temaların en önemli olduğuna karar verin

We recognize you may not have the time or interest in contributing to all of the themes. We understand that and value the contributions you are able to make. We encourage you to comment on as many themes as you want and focus on those questions you find most compelling. All comments will be included in the analysis and sensemaking.

Your contribution could be something simple, such as saying how your work will change if we go in a certain direction – what you might stop doing or start doing. Your contribution could also be something thought-provoking, such as challenging why a certain theme is important.

You have something valuable to add and we encourage you to get involved.

3. Adım: Nerede tartışmak istediğinizi seçin

  1. Meta Viki'de: Bu tema sayfasına / tartışma sayfasına gitmek için yukarıdaki temayı tıklayın

Step 4: Organized groups only

  1. Summarize the main points of the discussion by theme and question number
  2. Post to the sources page so that your summary is included