אסטרטגיה/תנועת ויקימדיה/2017/כיוון

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
Jump to: navigation, search
This page is a translated version of the page Strategy/Wikimedia movement/2017/Direction and the translation is 80% complete.

Other languages:
العربية • ‎български • ‎বাংলা • ‎Deutsch • ‎English • ‎español • ‎français • ‎עברית • ‎हिन्दी • ‎hrvatski • ‎Bahasa Indonesia • ‎italiano • ‎Nederlands • ‎polski • ‎português • ‎português do Brasil • ‎русский • ‎српски / srpski • ‎svenska • ‎తెలుగు • ‎Tiếng Việt • ‎中文
Correct.svg דף זהו הוא טיוטה. מידע נוסף לגבי זה יכול להיות זמין בדף השיחה.

Translation admins: Normally, drafts should not be marked for translation.


בינואר 2017, אנחנו, הגורמים המרכיבים את תנועת ויקימדיה, התחלנו דיון שאפתני על העתיד המשותף לנו. החלטנו לחשוב על 16 השנים האחרונות שלנו יחד, ולשער איזו השפעה תוכל להיות לנו בעולם בעשורים הבאים. מטרתנו הייתה לזהות כיוון אסטרטגי משותף, שיאחד אנשים ברחבי התנועה שלנו בדרכנו אל שנת 2030, יעורר בהם השראה ויעזור לנו לקבל החלטות.

הדיון היה יסודי, קשה לארגון ומרתק כאחד, וכלל דיונים בוויקי, כינוסים גדולים, פגישות קטנות, ראיונות עם מומחים ומחקר מעמיק [1]. בתוך זמן קצר נוכחנו שהכוח הגדול ביותר של תנועת ויקימדיה הוא הכישרון, המסירות והיושרה של חבריה. כל אסטרטגיה מוצלחת חייבת להתאים למגוון האנשים בקהילות שלנו, בכלל זה, האינטרסים, המוטיבציות ואופי התרומות המיוחדים לכל אחד ואחת מאיתנו. יש מאיתנו שכותבים ערכים אנציקלופדיים, יש שמפתחים תוכנה, יש שתורמים מכספם או ממומחיותם. יש מאיתנו שאוספים מידע, מקורות מידע או מדיה. יש המארגנים אירועים, פועלים למען רפורמה בזכויות היוצרים או מעבדים יצירות אומנות. יש בינינו מארגני קהילות, מחנכים וויקיגמדים. חלקנו פשוט אנשים סקרנים מאוד, ויש בינינו שעושים הכול ואף יותר.

המשותף לנו הוא לא מה שאנחנו עושים, אלא למה אנחנו עושים זאת.

כולנו חלק מהתנועה הזאת משום שאנחנו שותפים לאמונה שידע חופשי פירושו עולם טוב יותר. כל אדם זכאי לגישה לידע, ובעל יכולת מולדת להשתתף ביצירתו, באיסופו ובשיתופו. דבר זה אינו ניתן לערעור.

לכן, באופן טבעי, החזון המשותף הזה הוא הבסיס לכיוון האסטרטגי שהתפתח. אבל הכיוון האסטרטגי אינו נעצר כאן, אלא הוא מזמין אותנו להתמקד ב"תשתיות הנחוצות לנו" כדי להתקרב להגשמת לחזון הזה.

Contents

כיוון

כיוון: העתיד שאנחנו מתארים לעצמנו

הכיוון האסטרטגי של תנועת ויקימדיה לשנת 2030 מנחה אותנו להציב מעין דרכים סלולות, גשרים ומקומות יישוב שיהוו תשתית תומכת למסעו של העולם לעבר הידע החופשי. אנחנו, תנועת ויקימדיה, ניצור את הכלים ונבנה את היסודות שישמשו ליצירת ולהנגשה של מידע מהימן בכל צורה וצבע. הרשתות שיצרנו בין אנשים ובין מערכות יתחברו אל אנשים ומוסדות כדי לחלוק ידע באמצעות סטנדרטים ומבנים פתוחים, ויתמכו בהם במסע לפתיחות ולשיתוף פעולה. אנחנו נהיה שותפים ופעילים מובילים למען הגדלת השיתוף והאיסוף של ידע פתוח ולמען נטילת חלק בו.

כתנועה, נתאגד במסגרת קהילות חזקות, בנות־קיימא, המניעות אותנו לתרום. נקדם בברכה אנשים מכל מקום שהוא, כדי להצמיח תחומי ידע המייצגים את המגוון האנושי. בכך נתרום לקִדְמה האנושית ולהבנה טובה יותר של העולם ושל עצמנו.

כיוון זה נבנה על הכוח הגדול ביותר של התנועה שלנו - הקהילות המקומיות שלנו. הוא מעודד אותנו להרחיב את אופקינו, ונבנה על הפרויקטים והתורמים הקיימים שלנו כדי להוסיף עוד ידע ועוד דרכים להשתתפות. הוא מבקש מאיתנו להיות נועזים ולהתנסות בעתיד, כפי שעשינו בעבר. שורשיו עדיין נטועים בחזונה של ויקימדיה המדבר על "עולם שבו לכל אדם יש גישה חופשית למכלול הידע האנושי".

בשנת 2030 עדיין לא נגיע ל"מכלול הידע האנושי", אך נאפשר לכל אחד ואחת להצטרף אלינו במאמץ זה.

נימוק: מדוע עלינו להתקדם בכיוון האסטרטגי הזה

שאיפות: מה כולנו רוצים

ההרפתקה המשותפת שלנו החלה כניסוי: מעין שולחן שרטוט משותף, שכל אחד יכול לתרום על־גביו מידע כדי שייכלל באנציקלופדיה חופשית שנבדקת בידי מומחים [2]. ויקיפדיה עלתה עד מהרה על יעודה המקורי, וכיום רבים מחשיבים אותה מקור מידע [3] שתפקידו לאסוף ידע [4]. קהילות ויקימדיה דוגלות כעת באידיאלים של חופש מידע וקדמה חברתית, המוּנָעים באמצעות ידע חופשי לכול [5][6]. החזון של תנועת ויקימדיה מתאר היטב את הרחבת תחום ההתעניינות שלנו: "עולם שבו לכל אדם יש גישה חופשית למכלול הידע האנושי" [7]. מעבר לאנציקלופדיה, יש לשאיפה המשותפת שלנו שלושה מרכיבים: יצירת גוף ידע שיהיה מקיף, אמין ואיכותי; יצירתו בדרך השתתפותית, פתוחה לכל אדם; שיתוף כל אדם, בכל רחבי העולם, במשימה.

נקודות החוזק של ויקימדיה: מה איננו צריכים לשנות

הנחת היסוד המקורית של ויקימדיה היא שהידע נבנה בידי אנשים, שהם עצמם בסיס לקהילות [8]. שיתוף פעולה מתוך רצון טוב הוא הדרך הטובה ביותר שאנחנו מכירים ליצירת ידע ברמה גבוהה של מהימנות ושל איכות. זוהי הליבה של תרבות ויקימדיה [9]. הרעיון שכל אחד יכול לערוך הוא שינוי כל־כך שורשי, עד שאנחנו מתבדחים ואומרים שהוא אינו יכול לעבוד בתאוריה, אלא רק למעשה [10]. והוא אכן עובד: מה שהשגנו ב־16 שנות הקיום הראשונות שלנו מראה עד כמה הצלחנו בגישה הזאת. קהילות ויקימדיה הצליחו להגיע מאפס למיליוני דפים, קובצי מדיה ונתונים במאות שפות [11]. קהילות התארגנו בעצמן בקבוצות גם מעבר לתחומי האינטרנט, והן מקדמות את מאמציה של התנועה ברחבי העולם. כל הגישות האלו הן נקודות חוזק שעלינו לשמור עליהן.

המגבלות של ויקימדיה: מה עלינו לשפר

דרכנו לאיסוף מכלול הידע האנושי עדיין ארוכה. רוב התוכן שיצרנו נתון בצורה של מאמרים אנציקלופדיים, הכוללים טקסט ארוך ובלתי־מובנה, ובצורת תמונות דוממות (סטילס)[citation needed]. סוגים רבים אחרים של ידע אינם כלולים בו. הקהילות הקיימות שלנו אינן מייצגות את מגוון האוכלוסייה האנושית [citation needed]. דבר זה מביא לחוסרים בידע [12][13] ולהטיות שיטתיות [14]. הקוראים מפקפקים לעתים קרובות במהימנות התוכן שאנחנו יוצרים [15], בטענה שהוא אינו מדויק, בלתי־מקיף, לא־ניטרלי, או משום שהם אינם מבינים מי מפיק אותו וכיצד [16].

מבחינת עקרון שיתוף הפעולה, ההצטרפות לקהילות ויקימדיה וההשתתפות בפעילויותיהן יכולה להיות מאתגרת. סף הכניסה הנמוך שקבענו בשנותינו הראשונות הפך מאז למחסום בלתי־עביר בפני המצטרפים החדשים [17]. קהילות, תרבויות ומיעוטים אחדים סבלו מהדּרה זו יותר מאחרים [citation needed]. ההצלחה שלנו הביאה את התחזוקה והניטור לממדים עצומים [citation needed], ואנחנו התמודדנו איתם באמצעות כלים ושיטות שדחקו חברי קהילות בעלי רצון טוב [18] החוצה. דרכים אחרות של תרומה, מעבר לעריכה, אינן מוכרות כשוות־ערך [19], והמבנים של התנועה שלנו הם לעתים קרובות בלתי־ברורים או ריכוזיים ומציבים מחסומי כניסה גבוהים.

מֵעֵבֶר לוויקיפדיה: מה ישתנה סביבנו

נוסף על אתגרים פנימיים בתנועת ויקימדיה, עלינו לקחת בחשבון גם גורמים חיצוניים רבים בבואנו לתכנן תוכניות לעתיד. קוראים רבים מצפים כיום לפורמטים של מולטימדיה מֵעֵבֶר לטקסט ולתמונות [20]. אנשים רוצים תוכן חזותי, תוכן בזמן אמת ותוכן שמאפשר דיון ושיתוף חברתי [21]. לוויקימדיה יש גם הזדמנויות לגשר על פער בחינוך [22][23] באמצעות חומרי למידה וקהילות [24] שהיא יכולה להציע.

גם האוכלוסיות שאנחנו משרתים ישתנו: ב־15 השנים הקרובות יהיו השפות המדוברות ביותר דווקא אלה שסובלות ממחסור בתוכן טוב ובקהילות ויקימדיה חזקות [25]. כמו כן, הגידול הרב ביותר באוכלוסייה צפוי דווקא באזורים שוויקימדיה מגיעה בהם עכשיו לפחות משתמשים, כדוגמת אפריקה ואוקיאניה [26]. העלאת רמת ההשכלה הממוצעת מרמת בית־ספר יסודי לרמת השכלה תיכונית במדינות בעלות הכנסה נמוכה צפויה לקחת 83 שנים [27]. אלה האזורים שגם עומדים בפני המגבלות הקשות ביותר על גישה חופשית למידע באינטרנט [28].

הטכנולוגיה תשתנה באופן דרמטי: האוטומציה (במיוחד למידת מכונה ותרגום) משנה את האופן שבו אנשים מפיקים תוכן [29]. הטכנולוגיה יכולה לעזור גם בבחירת תוכן רלוונטי יותר, מותאם־אישית ומהימן יותר [30], אבל פיתוח הטכנולוגיה הזאת צריך להיעשות בזהירות. הטכנולוגיה מתפשטת בתוך כל היבט של חיינו, והתשתית של ויקימדיה צריכה להיות מסוגלת לתקשר בקלות עם מערכות מחוברות אחרות [31].

מִבְנים לעתיד

ניתוח נקודות החוזק והמגבלות הנוכחיות של ויקימדיה מצביע על השנים הראשונות של התנועה כגורם המעצב אותה. כדי שוויקימדיה תישאר רלוונטית בעתיד, עלינו להשתפר ולהסתגל, תוך שמירה על המאפיינים היוצרים את זהותנו.

אנחנו במהותנו רשת של קהילות המשתמשות בכלים ובמבנים לשם תיעוד והבנה של עולמנו יחד. המבנים התשתיתיים האלה יכולים להיות חברתיים, טכניים, מקוונים או בלתי־מקוונים, ולעתים קרובות שילוב של כל אלה. בתנועת ויקימדיה, המבנים הם אלה שמפגישים אנשים ומביאים אותם ליצור קהילות המקדמות ידע חופשי. הם הרקמה שמחברת אותנו, ומערכת הפיגומים שמאפשרת את העבודה שלנו.

המבנים שולחים זרועות לכל תחומי התנועה שלנו. מבנים חברתיים הם התפקידים שאנחנו ממלאים, המשימות שאנחנו מבצעים, המדיניות שאנחנו מקיימים והקבוצות שאנחנו מתארגנים בהן. הם משפיעים על התרבויות המתפתחות בחברות הזעירות שלנו. הם קובעים מי נקבל לתוך הקהילות שלנו, איך אנחנו מתייחסים זה לזה, ואיך אנחנו מקבלים החלטות לגבי התנועה שלנו.

את מִבְני הנתונים עלינו להרחיב כדי לתמוך בפורמטים ובסוגי ידע חדשים. את מבני האמון - הן חברתיים והן טכניים - עלינו לפתח כדי להגביר את המהימנות של התוכן שלנו. מבני גישה הם הקובעים מי יכול להגיע אל התנועה שלנו מלכתחילה. ממשקים טכניים ושותפויות הם המבנים המאפשרים את שיתוף הפעולה ואת החלפת המידע עם מערכות ומוסדות אחרים.

בעולם שהופך מחובר יותר ויותר, השקעה במבנים חברתיים וטכניים אינה בבחינת מנגנון הישרדות בלבד - זהו יתרון אסטרטגי. כך אנחנו מבטיחים את מקומנו ברשת הידע הרחבה יותר, ונעשים חלק מהותי ממנה. כך אנחנו מגבירים את ההשפעה שלנו במשאבים מוגבלים.

כך אנחנו נעשים הכבישים, הגשרים והכפרים התומכים במסעו של העולם אל הידע החופשי.

השלכות: היעד שלנו לשנת 2030

עד שנת 2030, ויקימדיה תהיה בסיס אוניברסלי לידע חופשי השתתפותי.

התשתית לפתיחוּת: נביא להעצמת יחידים ומוסדות כדי שישתתפו וישתפו באמצעות סטנדרטים, פלטפורמות, ומערכי נתונים פתוחים. נארח, נתווך, נשתף, ונחליף ידע חופשי בין מוסדות וקהילות. נוביל פעולות ושותפויות למען הגברת היצירה, האיסוף וההפצה של ידע חופשי ופתוח.

אנציקלופדיה, ועוד הרבה יותר: נסתגל לעולם המשתנה שלנו כדי להציע ידע בדרכים היעילות ביותר, בכל פורמט דיגיטלי, בכל מכשיר ובאמצעות כל חוויה. נסגל את הקהילות ואת הטכנולוגיה שלנו לצורכי האנשים שאנחנו משרתים. נחתור להצלחה של ויקיפדיה גם בבואנו להוסיף צורות חדשות של ידע חופשי.

מידע מהימן ורלוונטי: נמשיך את מחויבותנו לספק מידע שימושי, מהימן, מדויק ורלוונטי למשתמשים. נשלב טכנולוגיות שיסייעו לשמירת הדיוק בכל קנה־מידה, ויאפשרו התבוננות עמוקה יותר על האופן שבו מפיקים ומשתפים ידע. נאמץ בחום את המשימה להגדיל את האיכות, העומק, הרוחב והגיוון של הידע החופשי על כל צורותיו.

עד שנת 2030, קהילות ויקימדיה יהיו תומכות, מכלילות, ויציעו הזדמנויות מגוונות להשתתפות.

תרבות תומכת: ניצור תרבות השתתפותית מהנה, מתגמלת ותומכת לכל מי שרוצה לתרום מתוך רצון טוב. נקיים ונעודד שיתוף פעולה מכבד ותרבות דיון בריאה. נפתח שירותים התומכים בחוויות חיוביות ונַפְחית את נטל התחזוקה, כך שאנשים יוכלו להתמקד בפעילות מהנה ויצירתית.

צורות שונות של השתתפות: אנשים בכל מקום ירגישו שיש להם תפקיד שעליהם למלא בקידום הידע הפתוח והחופשי. הגדרת הקהילה תהיה רחבה יותר, כך שתכלול סוגים רבים של תורמים: עורכים, תורמי כסף, מארגני אירועים וכל מה שביניהם.

תנועה מכלילה: נשקף את הגיוון של העולם שלנו. נקדם בברכה אנשים ונכלול אותם בתנועה שלנו - אנשים מרקע מגוון ורחב, בכלל זה, מגוון של שפות, אזורים גאוגרפיים, רמות הכנסה, חינוך, זהות מגדרית, דת, גיל ועוד. נאמץ בחום את ההבדלים בינינו ונשמח על קיומם ועל ההזדמנות השווה להגיע להנהגת התנועה ולהיות מיוצגים בהנהלתה. אנשים מכל רקע יוכלו למצוא בית בתנועה שלנו והזדמנות לתרום כבודדים או כחלק מרשת של קבוצות וארגונים.

בשנת 2030 תהיה התנועה שלנו פרושֹה בכל רחבי העולם, תוך התאמה להקשרים המקומיים השונים.

מתן מענה לאנשים בכל מקום: נפעל כדי להבטיח שהידע החופשי יהיה זמין בכל מקום שיש בו אנשים. נרחיב את נוכחותה של ויקימדיה ברחבי העולם באמצעות תמיכה בקהילות קיימות, כמו גם בקהילות באזורים שלא שירתנו אותם היטב, כמו אסיה, אפריקה ודרום אמריקה. נפרוץ את המחסומים החברתיים והטכניים שמוֹנְעים מאנשים גישה ותרומה לידע המשותף שלנו. נתכנן תוכניות ומוצרים שיתאימו להקשרים מקומיים כדי לערב קהילות וקוראים חדשים בפעילויותינו, תוך בחינה מתמדת של דרכי הפעולה שלנו.

רלוונטיות מקומית וקיימות: נכיר בכוחן של קהילות מקומיות פרושׂות ומגוּונות ככלים רבי־עוצמה להסתגלות ולחדשנות, וכמשקל־נגד בהשפעה על האיזון ועל הניטרליות שלנו. נאמץ בחום שותפויות מקומיות והזדמנויות לאיתור משאבים בני־קיימא, ונקצה משאבים גלובליים בדרכים שקופות והוגנות שתומכות בהשתתפות של כל הקולות. נחלוק את חוויותינו המקומיות ונלמד זה מזה כדי לתת טעם וצורה לפעילויותינו הגלובליות. נאזן בין עצמאות כלכלית וניהול עצמי לבין הכּוונה והערכים המשותפים לכולנו.

מה הלאה?

בספטמבר 2017 נכריז על כוונתנו לפעול יחד לקראת העתיד שתיארנו. נתחייב לקחת חלק בשלב הבא של הדיון מתוך רצון טוב, ולהגיע להסכם, עד לכינוס ויקימניה 2018, על התפקידים, תחומי האחריות והאסטרטגיות הארגוניות שיאפשרו לנו ליישם את העתיד שתיארנו.

נתחייב לשים את צורכי התנועה מעל הצרכים הייחודיים שלנו, ולמצוא לתנועה שלנו את המבנים, את התהליכים ואת המשאבים, שיאפשרו לנו לנוע בצורה הטובה ביותר לעבר הכיוון המשותף שלנו.

ראו גם:

 • נספח: מידע נוסף על התהליך, המחקר והממצאים שהובילו לתוצאה זו
 • סיכום הממצאים נמצא כעת בשלבי ניסוח. הפניות רבות בדף זה יעודכנו ויצביעו על המקום הרלוונטי בתוכן המסמך הזה.

מרחב טיוטה

In January 2017, we, the constituents of the Wikimedia movement, started an ambitious discussion about our collective future. We decided to reflect on our past sixteen years together, and imagine the impact we could have in the world in the next decades. Our aim was to identify a common strategic direction that would unite and inspire people across our movement on our way to 2030, and help us make decisions.

From on-wiki discussions, to large conferences, to small meetups, to expert interviews, to deep research,[1] the process has been exhaustive, messy, and fascinating. It didn’t take long to confirm that the greatest strength of the Wikimedia movement is the talent, dedication, and integrity of its members. Any successful strategy must accommodate the diversity of the people in our communities, including our particular interests, motivations, and contributions. Some of us write encyclopedia articles. Some of us develop software. Some of us donate money, time, or expertise. Some curate data, sources, or media. Some organize events, advocate for copyright reform, or remix artwork. Some are community organizers, educators, or wikignomes. Some are just very curious people. Some of us do all of the above, and more.

What brings us together is not what we do; it’s why we do it.

We are all part of this movement because we share a belief that free knowledge makes the world a better place. Every human being deserves access to knowledge, and has innate capacity to participate in its creation, curation, and sharing. That is non-negotiable.

Therefore, it is natural that this shared vision is the basis of the direction that has emerged. The direction goes beyond, though, and invites us to focus on the infrastructures we need to move closer to that vision.

Our strategic direction: Knowledge equity

The goal of the Wikimedia movement for 2030 is to make it possible for anyone in good faith to join us in our quest for free knowledge. Together, we will advance our world by creating knowledge that fully represents human diversity. Some of us will carry on creating and using content as we have done in the past. As a movement, we will go further: We will focus our efforts on the knowledge and communities that have been left out by structures of power and privilege. We will build fair systems for creating different forms of trusted knowledge. We will welcome people from every background to build strong and diverse communities. We will break down the social, political, and technical barriers preventing people from accessing and contributing to our shared knowledge.

Reasoning: Why we will move in this strategic direction

Aspirations: What we all want

Our collective adventure started as an experiment: a drafting space where anyone could contribute information for inclusion in a free encyclopedia reviewed by experts.[2] Wikipedia soon became much more than its origin story, and today it is considered by many as a source for information[3] whose role is to collect knowledge.[4] Wikimedia communities now stand for ideals of freedom of information and social progress fueled by free knowledge for everyone.[5][6] The vision of the Wikimedia movement describes this expanded scope well: “a world in which every single human being can freely share in the sum of all knowledge.”[7] Beyond the encyclopedia, our common aspiration has three components: creating a body of knowledge that is comprehensive, reliable, and of high quality; doing so in a participatory way, open to everyone; and engaging everyone across the globe.

Strengths of Wikimedia: What we shouldn't change

The original premise of Wikimedia is that knowledge is built by people, who themselves are the basis of communities.[8] Good-faith collaboration is the best way we know to create knowledge of high reliability or quality, and it's at the core of the Wikimedia culture.[9] The idea that anyone can edit is so radical that we joke that it can only work in practice, not in theory.[10] And yet, it does: What we have accomplished in our first 16 years of existence shows the success of this approach. Wikimedia communities have been able to go from nothing to millions of pages, media files, and data items, in hundreds of languages.[11] Beyond the web, communities have self-organized in groups and are advancing the efforts of the movement around the world. All those approaches are strengths that we must preserve.

Limits of Wikimedia: What we should improve

We are still far from having collected the sum of all knowledge. Most of the content we have created is in the form of long-text, unstructured encyclopedia articles and still images,[citation needed] which leaves out many other types of knowledge. Our current communities don't represent the diversity of the human population,[citation needed] which has created gaps of knowledge[12][13] and systemic biases.[14] Readers often question the reliability of the content we create,[15] notably because it is not accurate, not comprehensive, not neutral, or because they don't understand how it is produced, and by whom.[16]

In terms of collaboration, joining and participating in Wikimedia communities can be challenging. The low barrier of entry from our early years has now become insurmountable for many newcomers.[17] Some communities, cultures, and minorities have suffered from this exclusion more than others.[citation needed] Our success has generated an overwhelming amount of maintenance and monitoring,[citation needed] and we have addressed them with tools and practices that have turned good-faith community members away.[18] Other types of contribution beyond editing aren't recognized as equally valuable,[19] and the structures of our movement are often opaque or centralized, with high barriers to entry.[citation needed]

Beyond Wikimedia: What will change around us

In addition to internal challenges in the Wikimedia movement, there are also many external factors that we must take into account to plan for the future. Many readers now expect multimedia formats beyond text and images.[20] People want content that is real-time and visual and that supports social sharing and conversation.[21] There are also opportunities for Wikimedia to fill a gap in education,[22][23] by offering learning materials and communities.[24]

The populations we serve will also change: in the next 15 years, the languages that will be the most spoken are primarily those that currently lack good content and strong Wikimedia communities.[25] Similarly, population will grow the most in regions where Wikimedia currently reaches the least users, such as Africa and Oceania.[26] It will take 83 years for low-income countries to move their average school level from elementary to high school graduation.[27] The same regions face the worst restrictions to freedom of access to information online.[28]

Technology will change dramatically: Automation (especially machine learning and translation) is changing how people produce content.[29] Technology can also help offer more relevant, personalized, reliable content,[30] but it needs to be developed carefully.[32][33] As technology spreads through every aspect of our lives, Wikimedia's infrastructure needs to be able to communicate easily with other connected systems.[31]

A more just future

Stable and dynamic

continue and

infrastructure, service, utility, reliability

movement, hospitality, equity, representation

room for different people and organizations to contribute

Structural inequalities

Gaps and systemic biases

geography, context

The analysis of Wikimedia's current strengths and limitations paints the picture of a movement shaped by its early years. For Wikimedia to stay relevant in the future, we must improve and adapt, while protecting what makes us who we are.

Who we are, at our core, is a network of communities using tools and structures to document and understand our world together. Those underlying structures can be social, technical, online, offline, and often a combination of all. In the Wikimedia movement, structures are what brings individuals together to form communities that advance free knowledge. They are the mesh that connects us and the scaffolding that makes our work possible.

Structures permeate every area of our movement. Social structures are the functions we perform, the roles we play, the policies we follow, and the groups into which we organize. They influence the cultures that develop in our miniature societies. They govern who we accept into our communities, how we treat each other, and how we make decisions about our movement.

Data structures are what we must expand to support new formats and types of knowledge. Trust structures, both social and technical, are what we must develop to increase the reliability of our content. Access structures determine who can reach our movement in the first place. Technical interfaces and partnerships are the structures that enable the collaboration and exchange of information with other systems and institutions.

In a world that is becoming more and more connected, investing in social and technical structures isn't just a survival mechanism; It is a strategic advantage. It is how we ensure our place in the larger network of knowledge, and become an essential part of it. It is how we multiply our impact with limited resources.

It is how we become the roads, bridges, and villages that support the world's journey towards free knowledge.

Implications: Our destination by 2030

Together, we will advance our world by creating knowledge that fully represents human diversity.

Some of us will carry on creating and using content as we have done in the past.

As a movement, we will go further: We will focus our efforts on the knowledge and communities that have been left out by structures of power and privilege.

We will build fair systems for creating different forms of trusted knowledge.

We will welcome people from every background to build strong and diverse communities.

We will break down the social, political, and technical barriers preventing people from accessing and contributing to our shared knowledge.

What the Wikimedia movement will focus on

catch up

Fairness will be the underlying basis of .

urgency

advocacy, barriers

hospitality

We will become known, accessible, and attractive

full members of the movement

Our activities will be based on a fair distribution of resources. Our structures will rely on a just representation

fairness / fair

justice / just

relevance

We will assemble in sustainable communities that motivate us to contribute.

We understand the threats and urgency that some of them face, and the critical role that knowledge plays in . Therefore, we

We acknowledge the radically different situations of users and contributors,

We will broker alliances to access it across devices, interfaces, and geographies

This direction builds on our movement's greatest strength, our local communities. It encourages us to expand our horizons, and builds on existing projects and contributors to add new knowledge and new ways to participate. It asks us to be bold and experiment in the future, as we did in the past. It remains rooted in the Wikimedia vision of “a world in which every single human being can freely share in the sum of all knowledge.”

By 2030, we won't yet reach “the sum of all knowledge”, but we will make it possible for anyone to join us in this effort.

What will not be the primary goal of the Wikimedia movement

keep up

Many of our efforts will benefit all users and projects equally. The success that some of our communities have achieved so far is inspiring. Some of us will carry on creating and using content as we have done in the past. As a movement, we will go further and be intentional about catching up on

By 2030, Wikimedia will be a universal foundation for free, participatory knowledge.

The infrastructure for open: We will empower individuals and institutions to participate and share, through open standards, platforms, and datasets. We will host, broker, share, and exchange free knowledge across institutions and communities. We will be a leading advocate and partner for increasing the creation, curation, and dissemination in free and open knowledge.

An encyclopedia, and so much more: We will adapt to our changing world to offer knowledge in the most effective ways, across digital formats, devices, and experiences. We will adapt our communities and technology to the needs of the people we serve. As we include other forms of free knowledge, we will aim for these projects to be as successful as Wikipedia.

Reliable, relevant information: We will continue our commitment to providing useful information that it is reliable, accurate, and relevant to users. We will integrate technologies that support accuracy at scale and enable greater insight into how knowledge is produced and shared. We will embrace the effort of increasing the quality, depth, breadth, and diversity of free knowledge, in all forms.

By 2030, the Wikimedia communities will be supportive, inclusive, and offer diverse opportunities for participation.

A supportive culture: We will create a participatory culture that is enjoyable, rewarding, and supportive of anyone who wants to contribute in good faith. We will practice and encourage respectful collaboration and healthy debate. We will develop services that support positive experiences and lower the burden of maintenance, so that people can focus on enjoyable and creative work.

Different forms of participation: People everywhere will feel as though they have a role to play in advancing free and open knowledge. Community will be more broadly defined to include many forms of contributors, from editors to donors to organizers.

An inclusive movement: We will reflect the diversity of our world. We will welcome and include people into our movement from a wide variety of backgrounds, across language, geography, income, education, gender identity, religion, age, and more. We will celebrate and embrace our differences and equitable opportunities for leadership and representation in movement governance. People from every background will be able to find a home in our movement, with the opportunity to contribute as individuals or as part of a network of groups and organizations.

By 2030, our movement will be distributed around the world and adapted to local contexts.

Serve people everywhere: We will work to ensure free knowledge is available wherever there are people. We will extend the Wikimedia presence globally by supporting both existing communities and communities in underserved regions of the world, such as Asia, Africa, and South America. We will break down the social and technical barriers preventing people from accessing and contributing to our shared knowledge. We will design programs and products to match local contexts in order to engage new communities and readers, while continuously (re)evaluating our approaches.

Locally relevant and sustainable: We will recognize the strength of distributed and diverse local communities as powerful tools for adaptation and innovation, and as counters to influence on our neutrality. We will embrace local partnerships and sustainable resourcing opportunities, and allocate global resources in transparent, equitable ways that support participation of all voices. We will share our local experiences and learn from each other to inform our global activities. We will balance self sufficiency and autonomy with intention and values we all share.

What comes next

In September 2017, we will declare our intent to work together towards this future. We will commit to participating in the next phase of this discussion in good faith and to come to an agreement, by Wikimania 2018, on roles, responsibilities, and organizational strategies that enable us to implement that future.

We will pledge to put the needs of our movement above our own, and to find the structures, processes, and resources for our movement that enable us to best move towards our common direction.

הערות והפניות:

 1. a b נספח: רקע ותהליך
 2. a b ההיסטוריה של ויקיפדיה וההפניות המצורפות לו
 3. a b דוח - "סינתזה של קולות חדשים" (יולי 2017): צומת של מידע
 4. a b "ויקיפדיה צריכה למלא תפקיד פעיל בשימור ידע." דוח - "סינתזה של קולות חדשים" (יולי 2017): התפקיד של ויקיפדיה בעתיד
 5. a b "מדוע ליצור ידע חופשי?" - דוח ממצאים על אסטרטגיית התנועה
 6. a b "ויקיפדיה צריכה לקחת חלק פעיל בהפצת ידע אמיתי לטובת הציבור." דוח - "סינתזה של קולות חדשים" (יולי 2017): התפקיד של ויקיפדיה בעתיד
 7. a b "חזון - Meta". meta.wikimedia.org. Retrieved 2017-07-27. 
 8. a b "הוויקימדים מאמינים שהתנועה בנויה סביב קהילה מסורה של קוראים, עורכים וארגונים, שהביאו אותנו למקום שאנחנו נמצאים בו כיום." סיכום מעגל 2 (draft)
 9. a b Reagle, Joseph (2010). Good faith collaboration : the culture of Wikipedia. Cambridge, Mass.: MIT Press. ISBN 9780262014472. 
 10. a b ריוקאס, מיקה: "כמו שאומרת הבדיחה הידועה: 'הבעיה עם ויקיפדיה שהיא עובדת רק בפועל, בתיאוריה היא לא יכולה לעבוד'." Cohen, Noam (2007-04-23). "The Latest on Virginia Tech, From Wikipedia". The New York Times (in en-US). ISSN 0362-4331. Retrieved 2017-07-26. 
 11. a b "Wikistats: Wikimedia Statistics". stats.wikimedia.org. Retrieved 2017-08-04. 
 12. a b "היעדר תוכן רלוונטי מקומי הוא אתגר מרכזי באפריקה." דוח - "סינתזה של קולות חדשים" (יולי 2017): האתגרים בפני ויקימדיה
 13. a b בהצבעה שנערכה בבכנס ויקימדיה 2017 דורגו חוסרים בידע והטיות בראש סדר העדיפויות של התנועה. בכנס השתתפו 350 אנשים מ־70 מדינות, שייצגו כ־90 שלוחות, ארגונים, וַעֲדות וקבוצות אחרות. Wikimedia Conference 2017/Documentation/Movement Strategy track/Day 3
 14. a b "באזורים רבים (במיוחד באזורים שבהם המודעות לוויקימדיה נמוכה יחסית), אנשים מעוניינים מאוד ומעריכים מאוד תוכן שמתכתב עם ההקשר המקומי ועם המציאות שלהם, אבל הם מתקשים מאוד למצוא אותו באופן מקוון או בלתי־מקוון. כדי לתמוך בפיתוח של תוכן כזה, וכדי להקהות את ההטיה לטובת התרבות המערבית, התנועה צריכה לחדד או להרחיב את ההגדרה שלה למושג ידע." נספח: לאן הולך העולם: תבנית 4
 15. a b "הפלטפורמה הפתוחה של ויקיפדיה גורמת לאנשים לפקפק באמינותה ובמהימנותה." דוח - "סינתזה של קולות חדשים" (יולי 2017): האתגרים בפני ויקימדיה
 16. a b "חוסר האמון בוויקיפדיה הוא תפיסה נלמדת. הוא נובע מחוסר בהירות לגבי מהות המוצר/ים ולגבי אופן פיתוח התוכן שלהם." נספח: לאן הולך העולם: תבנית 11
 17. a b "הרבה מצטרפים חדשים מרגישים שמחסומי הכניסה הקיימים גבוהים מדי. יש תחושה של תרבות מסתגרת ואין תמיכה בחברים חדשים, ודברים אלה מחלישים את המוטיבציה." נספח: לאן הולך העולם: תבנית 7
 18. a b Halfaker, Aaron; Geiger, R. Stuart; Morgan, Jonathan T.; Riedl, John (2013-05-01). "The Rise and Decline of an Open Collaboration System: How Wikipedia’s Reaction to Popularity Is Causing Its Decline" (PDF). American Behavioral Scientist 57 (5): 664–688. ISSN 0002-7642. doi:10.1177/0002764212469365. 
 19. a b "הנורמות הנוכחיות ביחס לתרומות מותאמות למערך צר של תפקידים (לדוגמה, העריכה מקבלת מעמד מרכזי). אנשים בעלי רקע מגוון ומיומנויות מגוונות רוצים לתרום מכישרונם בדרכים שונות. התנועה תרוויח מתמיכה בהם ובתרומות שלהם." נספח: לאן הולך העולם: תבנית 8
 20. a b "'חזותי', 'בזמן אמת' ו'חברתי' אינן מילים אופנתיות סתם. מחקרים מראים שאלה תכונות שאנשים צעירים מעדיפים יותר ויותר בפלטפורמות תוכן." סיכום מחדש של הזדמנויות וממצאים עיקריים: אינדונזיה וברזיל
 21. a b "יש שינוי בהתנהגויות, בהעדפות ובציפיות הקשורות בתוכן. אנשים רוצים יותר ויותר תוכן חזותי בזמן אמת, שתומך בשיתוף חברתי ובניהול דיון". נספח: לאן הולך העולם: תבנית 5
 22. a b "מערכות חינוך חלשות ברחבי העולם הובילו אנשים לחפש דרכים חלופיות ללמידה. כתוצאה מכך, נוצרו פלטפורמות חדשניות רבות לקבלת מידע וללמידה, אבל כולן זקוקות עדיין לבסיס של תוכן איכותי." נספח: לאן הולך העולם: תבנית 14
 23. a b "חינוך מתחדש" היה נושא מרכזי שעלה מתוך המעגל הראשון של דיוני הקהילה, במיוחד בכנס ויקימדיה 2017, שבו הוא נבחר לשלישי בחשיבותו בסדר העדיפויות של התנועה. Wikimedia Conference 2017/Documentation/Movement Strategy track/Day 3
 24. a b "לוויקימדיה יש הזדמנות לבנות קהילה שמגלה התלהבות לא רק בהפקת ידע, אלא גם בעזרה לאנשים ללמוד. זאת באמצעות עבודה עם שותפים מגוונים ומומחים בתחומי תוכן ייחודיים, אוֹצְרים ושגרירים". נספח: לאן הולך העולם: תבנית 10
 25. a b "השפות הדומיננטיות של העתיד אינן, על־פי רוב, אלה שוויקימדיה מובילה בהן מבחינת היקף התוכן או גודל הקהילה". Appendix: Where the world is going: Pattern 3
 26. a b "הצמיחה הגדולה ביותר באוכלוסייה ב־15 השנים הקרובות צפויה באזורים (למשל באפריקה, באוקיאניה) שוויקימדיה מתקשה להגיע אליהם באופן יחסי. כדי לשרת את כל בני האדם, על התנועה להקדיש תשומת־לב רבה יותר לאופן שבו היא משרתת את האזורים האלה". נספח: לאן הולך העולם: תבנית 1
 27. a b Winthrop, Rebecca; McGivney, Eileen (2015-06-10). "Why wait 100 years? Bridging the gap in global education". Brookings (in en-US). Retrieved 2017-08-06. 
 28. a b "Freedom House". freedomhouse.org. Retrieved 2017-08-04. 
 29. a b "הטכנולוגיה עשויה לסייע בתפקידים רבים שהעורכים ממלאים כיום. אוטומציה (במיוחד זו הקשורה ללמידת מכונה ולתרגום) משנה במהירות את אופן הפקת התוכן. יש בכך הזדמנויות חדשות לחברי קהילה נוכחיים למצוא דרכים אחרות לתרום." נספח: לאן העולם הולך: תבנית 9
 30. a b "חידושים טכנולוגיים (למשל, בינה מלאכותית, תרגום מכונה, נתונים מובנים) יכולים לסייע באיסוף ובהעברה של תוכן רלוונטי, מותאם־אישית ומהימן." נספח: לאן העולם הולך: תבנית 18
 31. a b "הטכנולוגיות החדשות משנות לחלוטין את האופן שבו אנחנו מגדירים פלטפורמות ומשתמשים בהן. הטכנולוגיות המשפיעות ביותר יהיו אלה שיעברו את השינוי מתשתית טכנית לפלטפורמה שמאפשרת מערכת אקולוגית (ecosystem-enabling)." נספח: לאן הולך העולם: תבנית 15
 32. "פיתוח ורתימה של טכנולוגיה בדרכים שוויוניות וקונסטרוקטיביות מבחינה חברתית - ומניעת תוצאות שליליות בלתי־מכוּונות - דורשים מנהיגות חכמה וזהירות טכנית". נספח: לאן העולם הולך: תבנית 19
 33. "התנועה צריכה להשתמש בזהירות בבינה מלאכותית ובלמידת מכונה כדי לסייע בשיפור האיכות והנגישות. ההשקפה הכוללת של הוויקימדים היא שאנחנו צריכים לשמור על המיקוד שלנו בקהילה תחילה, ולהשתמש בבינה מלאכותית ובטכנולוגיות אחרות כדי להפחית את עומס העבודה, ולא כדי להחליף מתנדבים או לשפר את האיכות." סיכום מעגל 2