Jump to content

אסטרטגיה/תנועת ויקימדיה/2017/כיוון

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Strategy/Wikimedia movement/2017/Direction and the translation is 99% complete.
Outdated translations are marked like this.

בינואר 2017, אנחנו, הגורמים המרכיבים את ויקימדיה, התחלנו דיון שאפתני על העתיד המשותף לנו. חשבנו על 16 השנים האחרונות שלנו יחד, ודמיַינו איזו השפעה תוכל להיות לנו בעולם בעשורים הבאים. מטרתנו הייתה לזהות כיוון אסטרטגי משותף, שיאחד אנשים ברחבי התנועה שלנו בדרכנו אל שנת 2030, יעורר בהם השראה ויעזור לנו לקבל החלטות.

הדיון היה יסודי, מבולגן ומרתק כאחד, וכלל דיונים בוויקי, כינוסים גדולים, פגישות קטנות, ראיונות עם מומחים ומחקר מעמיק.[1] בתוך זמן קצר נוכחנו שהכוח הגדול ביותר של ויקימדיה הוא הכישרון, המסירות והיושרה של חבריה. כל אסטרטגיה מוצלחת חייבת להתאים למגוון האנשים בקהילות שלנו, בכלל זה, האינטרסים, המוטיבציות ואופי התרומות המיוחדים לכל אחד ואחת מאיתנו. יש מאיתנו שכותבים ערכים אנציקלופדיים, יש שמפתחים תוכנה, יש שתורמים מכספם או ממומחיותם. יש מאיתנו שאוספים נתונים, מקורות מידע או מדיה. יש המארגנים אירועים, פועלים למען רפורמה בזכויות היוצרים או מעבדים יצירות אומנות. יש בינינו מארגני קהילות, מחנכים ומגיהים. ויש בינינו שעושים הכול ואף יותר.

המשותף לנו הוא לא מה שאנחנו עושים, אלא למה אנחנו עושים זאת.

כולנו חלק מהתנועה הזאת משום שאנחנו שותפים לאמונה שידע חופשי פירושו עולם טוב יותר. כל אדם זכאי לגישה קלה לידע. ולכל אדם צריכה להיות הזדמנות להשתתף לאסוף ולשתף את הידע שלו חזרה.

הכיוון האסטרטגי שלנו: שירות וצדק

עד לשנת 2030, ויקימדיה תהפוך לתשתית המרכזית של מערך הידע החופשי, וכל מי ששותף לחזון שלנו יוכל להצטרף אלינו.

אנחנו, התורמים לוויקימדיה, הקהילות והארגונים שלה, נקדם את העולם שלנו על ידי איסוף ידע המייצג באופן מלא את הגיוון האנושי, ונבנה את השירותים ואת המבנים שיאפשרו לאחרים לפעול באותה הצורה.

נמשיך במשימתנו לפיתוח תוכן כפי שעשינו בעבר, ונתקדם הלאה.

ידע כשירות: כדי לשרת את המשתמשים שלנו, נהפוך לפלטפורמה המספקת ידע פתוח לעולם באמצעים שחוצים ממשקים וקהילות. נבנה כלים עבור בעלי ברית ושותפים כדי לארגן ולהחליף ידע חופשי מעבר לוויקימדיה. התשתית שלנו תאפשר לנו ולאחרים לאסוף ולהשתמש בצורות שונות של ידע חופשי ואמין.

צדק הידע: כתנועה חברתית, נמקד את מאמצינו בידע ובקהילות שהודרו החוצה על ידי מבנים של כוח וזכויות יתר. נקדם בברכה אנשים מכל סוגי הרקע כדי ליצור קהילות חזקות ומגוונות. נשבור את המחסומים החברתיים, הפוליטיים והטכניים המונעים מאנשים מלגשת ולתרום לידע החופשי.

מה הלאה

בהבעת התמיכה בכיוון האסטרטגי הזה, אנו מצהירים על כוונתנו לעבוד יחד לקראת העתיד הזה. אנו מתחייבים להשתתף בשלב הבא של הדיון הזה בתום לב ולהגדיר, עד ויקימניה 2018, כיצד להגיע להסכמה, על תפקידים, אחריות ואסטרטגיות ארגוניות המאפשרות לנו ליישם את העתיד הזה.

אנו מתחייבים לשים את צורכי התנועה מעל הצרכים הייחודיים שלנו, ולמצוא לתנועה שלנו את המבנים, את התהליכים ואת המשאבים, שיאפשרו לנו לנוע בצורה הטובה ביותר לעבר הכיוון המשותף שלנו.

נימוק: מדוע עלינו להתקדם בכיוון האסטרטגי הזה

שאיפות: מה כולנו רוצים

ההרפתקה המשותפת שלנו החלה כניסוי: מעין שולחן שרטוט משותף, שכל אחד יכול לתרום על־גביו מידע כדי שייכלל באנציקלופדיה חופשית שנבדקת בידי מומחים [2]. ויקיפדיה עלתה עד מהרה על יעודה המקורי, וכיום רבים מחשיבים אותה מקור מידע [3] שתפקידו לאסוף ידע [4]. קהילות ויקימדיה דוגלות כעת באידיאלים של חופש מידע וקדמה חברתית, המוּנָעים באמצעות ידע חופשי לכול [5][6]. החזון של תנועת ויקימדיה מתאר היטב את הרחבת תחום ההתעניינות שלנו: "עולם שבו לכל אדם יש גישה חופשית למכלול הידע האנושי" [7]. מעבר לאנציקלופדיה, יש לשאיפה המשותפת שלנו שלושה מרכיבים: יצירת גוף ידע שיהיה מקיף, אמין ואיכותי; יצירתו בדרך השתתפותית, פתוחה לכל אדם; שיתוף כל אדם, בכל רחבי העולם, במשימה.

נקודות החוזק של ויקימדיה: מה איננו צריכים לשנות

הנחת היסוד המקורית של ויקימדיה היא שהידע נבנה בידי אנשים, שהם עצמם בסיס לקהילות [8]. שיתוף פעולה מתוך רצון טוב הוא הדרך הטובה ביותר שאנחנו מכירים ליצירת ידע ברמה גבוהה של מהימנות ושל איכות. זוהי הליבה של תרבות ויקימדיה [9]. הרעיון שכל אחד יכול לערוך הוא שינוי כל־כך שורשי, עד שאנחנו מתבדחים ואומרים שהוא אינו יכול לעבוד בתאוריה, אלא רק למעשה [10]. והוא אכן עובד: מה שהשגנו ב־16 שנות הקיום הראשונות שלנו מראה עד כמה הצלחנו בגישה הזאת. קהילות ויקימדיה הצליחו להגיע מאפס למיליוני דפים, קובצי מדיה ונתונים במאות שפות [11]. קהילות התארגנו בעצמן בקבוצות גם מעבר לתחומי האינטרנט, והן מקדמות את מאמציה של התנועה ברחבי העולם. כל הגישות האלו הן נקודות חוזק שעלינו לשמור עליהן.

המגבלות של ויקימדיה: מה עלינו לשפר

דרכנו לאיסוף מכלול הידע האנושי עדיין ארוכה. רוב התוכן שיצרנו נתון בצורה של מאמרים אנציקלופדיים, הכוללים טקסט ארוך ובלתי־מובנה, ובצורת תמונות דוממות (סטילס) $ref12. סוגים רבים אחרים של ידע אינם כלולים בו. הקהילות הקיימות שלנו אינן מייצגות את מגוון האוכלוסייה האנושית, בצורה בולטת במיוחד בכל הקשור למגדר $ref13. מחסור זה בייצוג וגיוון מביא לחוסרים בידע [12][13] ולהטיות שיטתיות [14]. הקוראים מפקפקים לעתים קרובות במהימנות התוכן שאנחנו יוצרים [15], בטענה שהוא אינו מדויק, בלתי־מקיף, לא־ניטרלי, או משום שהם אינם מבינים מי מפיק אותו וכיצד [16].

מבחינת עקרון שיתוף הפעולה, ההצטרפות לקהילות ויקימדיה וההשתתפות בפעילויותיהן יכולה להיות מאתגרת. סף הכניסה הנמוך שקבענו בשנותינו הראשונות הפך מאז למחסום בלתי־עביר בפני המצטרפים החדשים [17]. קהילות, תרבויות ומיעוטים אחדים סבלו מהדּרה זו יותר מאחרים $ref20. התנהגות רעילה והטרדות הובילו להשפעה שלילית על המשתתפים בפרויקטים שלנו. ההצלחה שלנו הביאה את התחזוקה והניטור לממדים עצומים $ref21, ואנחנו התמודדנו עם אתרים אלו באמצעות כלים ושיטות שדחקו חברי קהילות בעלי רצון טוב [18] החוצה. דרכים אחרות של תרומה, מעבר לעריכה, אינן מוכרות כשוות־ערך [19], והמבנים של התנועה שלנו הם לעתים קרובות בלתי־ברורים או ריכוזיים ומציבים מחסומי כניסה גבוהים.

מֵעֵבֶר לוויקיפדיה: מה ישתנה סביבנו

נוסף על אתגרים פנימיים בתנועת ויקימדיה, עלינו לקחת בחשבון גם גורמים חיצוניים רבים בבואנו לתכנן תוכניות לעתיד. קוראים רבים מצפים כיום לפורמטים של מולטימדיה מֵעֵבֶר לטקסט ולתמונות [20]. אנשים רוצים תוכן חזותי, תוכן בזמן אמת ותוכן שמאפשר דיון ושיתוף חברתי [21]. לוויקימדיה יש גם הזדמנויות לגשר על פער בחינוך [22][23] באמצעות חומרי למידה וקהילות [24] שהיא יכולה להציע.

גם האוכלוסיות שאנחנו משרתים ישתנו: ב־15 השנים הקרובות יהיו השפות המדוברות ביותר דווקא אלה שסובלות ממחסור בתוכן טוב ובקהילות ויקימדיה חזקות [25]. כמו כן, הגידול הרב ביותר באוכלוסייה צפוי דווקא באזורים שוויקימדיה מגיעה בהם עכשיו לפחות משתמשים, כדוגמת אפריקה ואוקיאניה [26]. העלאת רמת ההשכלה הממוצעת מרמת בית־ספר יסודי לרמת השכלה תיכונית במדינות בעלות הכנסה נמוכה צפויה לקחת 83 שנים $ref32. אלה האזורים שגם עומדים בפני המגבלות הקשות ביותר על גישה חופשית למידע באינטרנט [27].

הטכנולוגיה תשתנה באופן דרמטי: האוטומציה (במיוחד למידת מכונה ותרגום) משנה את האופן שבו אנשים מפיקים תוכן [28]. הטכנולוגיה יכולה לעזור גם בבחירת תוכן רלוונטי יותר, מותאם־אישית ומהימן יותר [29], אבל פיתוח הטכנולוגיה הזאת צריך להיעשות בזהירות.[30][31] הטכנולוגיה מתפשטת בתוך כל היבט של חיינו, והתשתית של ויקימדיה צריכה להיות מסוגלת לתקשר בקלות עם מערכות מחוברות אחרות [32].

עתיד הגון ומחובר יותר

על ויקימדיה להמשיך ולספק תשתית מוצקה בה אנשים יכולים לאסוף ולגשת למידע מהימן וחופשי. אנו נדרשים להמשיך ולכתוב ערכים אנציקלופדיים, לפתח את התוכנה, לתרום כסף, לאצור נתונים, לעבד מחדש את התוצרים הקיימים, או לעשות את כל האמור לעיל. אנו נמשיך לעשות זאת ללא קשר לכיוון האסטרטגי שבו אנחנו בוחרים.

בליבתנו, תמיד היינו מערכת סוציו-טכנית: ההצלחה הקולקטיבית שלנו מתאפשרת על ידי אנשים ומופעלת על ידי טכנולוגיה. כך אנו מתעדים ומבינים את עולמנו יחד.

אנו מזמינים ומאפשרים לכל אחד להשתתף באופן שווה, אבל בפועל לא לכל אחד יש את אותה ההזדמנות לתרום. כדי למנוע פערים והטיות מערכתיות, עלינו לקחת בחשבון את ההקשר של האנשים. כדי ליצור תוכן מדויק וניטרלי, אנו זקוקים לגישה שוויונית ומסבירת פנים. אנו זקוקים למערכות חברתיות וטכניות אשר נמנעות משכפולו של אי-שוויון מובנה. אנחנו צריכים קהילות מסבירות פנים שדוחפות לקיימות ולייצוג שווה. עלינו לקרוא תיגר על אי-השוויון בגישה ובעריכה, בין אם הסיבה לכך היא חברתית, פוליטית או טכנית. כתנועה חברתית, אנו זקוקים ל"צדק הידע".

אבל אנחנו לא רק תנועה חברתית. אנחנו גם אוסף של אתרי אינטרנט המשמשים מאות מיליוני אנשים. קוראים רבים מעריכים את ויקימדיה לא בשל האידאלים החברתיים שלה, אלא בשל התועלת שלה. השימושיות, הגישה הרחבה והקהל הגדול של פלטפורמת ויקימדיה, מעניקים לנו לגיטימציה ואמינות. הם מאפשרים לנו לעבוד עם שותפים, ליצור שיתופי פעולה חדשים ולהשפיע על מדיניות.

כפלטפורמה, עלינו לשנות את המבנים שלנו כך שיתמכו בפורמטים חדשים, בממשקים חדשים ובסוגים חדשים של ידע. יש לנו הזדמנות אסטרטגית להתקדם הלאה ולהציע פלטפורמה זו כשירות למוסדות אחרים, מעבר לוויקימדיה. בעולם שהופך יותר ויותר מחובר, בניית התשתית לידע מספקת לאחרים עניין בהצלחה שלנו. כך אנו מבטיחים את מקומנו ברשת הידע הגדולה יותר, והופכים לחלק מהותי ממנה. כשירות למשתמשים, עלינו לבנות את הפלטפורמה לידע או, בעגה המקצועית, "לספק את הידע כשירות".

אנשים הופכים את ויקימדיה לאפשרית. הפלטפורמות הופכות את ויקימדיה לבעלת עוצמה. השילוב של "צדק הידע" וה"ידע כשירות" הוא בחירה אסטרטגית שלוקחת בחשבון כיצד התנועה שלנו יכולה לגדול, ולהשפיע בצורה הטובה ביותר הן על ההיבטים החברתיים והן על ההיבטים הטכניים שלה. כך אנו ממקדים את מאמצינו תוך מתן דגש על התפקיד הכפול שלנו, כפלטפורמה וכתנועה חברתית.

כך, עד שנת 2030, ויקימדיה תהפוך לתשתית המרכזית של רשת הידע החופשי, וכל מי שיאמץ את מחויבותנו יוכל להצטרף אלינו.

השלכות: היעד שלנו לשנת 2030

נקדם את העולם שלנו באמצעות ידע.

שיתוף ידע בצורה חופשית מהווה מטבעו מעשה חסד, בין אם כלפי האדם עצמו או כלפי אחרים. שיתוף ידע יכול להיות מונע על ידי אידאלים רחבים של שלום עולמי,[33] על ידי השאיפה לספק חינוך לכל,[34] על ידי ערכים הומניסטיים, או על ידי הרצון לתעד תחביבים של אדם ספציפי.

ללא קשר למניעים הספציפיים, הידע ממלא תפקיד קריטי בהתקדמות האנושית. באמצעות השאיפה לידע המייצג במדויק את העולם שלנו, אנו תורמים להבנה טובה יותר של העולם ושל עצמנו.

נמשיך במשימתנו ליצירת תוכן כפי שעשינו בעבר.

רבים מהמאמצים שלנו יטיבו עם כלל המשתמשים והפרויקטים באופן שווה. נמשיך לעבד ולהשתמש בתוכן כפי שעשינו בעבר. אנו נמשיך את המחויבות שלנו לספק מידע שימושי שהוא אמין, מדויק ורלוונטי למשתמשים.

הידע בתור שירות: פלטפורמה שמנגישה ידע חופשי לעולם כולו, ברחבי ממשקים וקהילות שונות.

הפתיחות שלנו תבטיח שהחלטותינו יהיו הוגנות, שנהיה אחראים זה לזה, ושנפעל לטובת הציבור. המערכות שלנו יעקבו אחר ההתפתחות הטכנולוגית. אנו נעדכן את הפלטפורמה שלנו לעבודה בפורמטים דיגיטליים, בהתקנים ובממשקים. המבנה המבוזר של הרשת שלנו יעזור לנו להסתגל להקשרים המקומיים.

ניצור כלים עבור בעלי ברית ושותפים על מנת לארגן ולשתף ידע חופשי מעבר לוויקימדיה.

נמשיך לבנות את התשתית לידע חופשי עבור הקהילות שלנו. נלך רחוק יותר על ידי הצגתה כשירות לאחרים ברשת הידע. נוסיף וניצור את השותפויות שמאפשרות לנו לפתח ידע שאיננו יכולים ליצור בעצמנו.

התשתית שלנו תאפשר לנו ולאחרים לאסוף ולהשתמש בצורות שונות של ידע חופשי, מהימן ומובן.

ניצור את התשתיות הטכניות שיאפשרו לנו לאסוף ידע חופשי בכל הצורות והשפות. נשתמש במעמדנו כמובילי דרך במערכת האקולוגית של הידע כדי לקדם את האידאלים שלנו של חופש והגינות. ניצור את המבנים הטכניים והמוסכמות החברתיות שיאפשרו לנו לסמוך על הידע החדש שאנו יוצרים. נתמקד במידע מובנה ומוסדר כדי להקל על החלפתו ועל שימוש חוזר בהקשרים מרובים.

צדק הידע: ידע וקהילות שהודרו החוצה על ידי מבנים של כוח וזכויות יתר

נשתדל להיאבק כנגד אי-השוויון המבני על מנת להבטיח ייצוג צודק של ידע ואנשים בתנועת ויקימדיה. החלטותינו לגבי מוצרים ותכניות יתבססו על חלוקה הוגנת של משאבים. בפרט, נפעל על מנת להעלים את הפער המגדרי. המבנים ושיטת הממשל שלנו יסתמכו על השתתפות הוגנת של אנשים ברחבי התנועה שלנו. אנו נרחיב את נוכחותה של ויקימדיה ברחבי העולם, תוך התמקדות מיוחדת בקהילות תת-מיוצגות ברחבי העולם, כגון אסיה, אפריקה, המזרח התיכון ואמריקה הלטינית.

נקדם בברכה אנשים מכל סוגי הרקע השונים על מנת לבנות קהילות חזקות ומגוונות.

ניצור תרבות מסבירת פנים בה התרומה תהיה מהנה ומתגמלת. נתמוך בכל מי שיבקש לתרום בתום לב. נקיים שיתופי פעולה מכובדים ודיונים בריאים. נקדם בברכה אנשים לתנועה שלנו ממגוון רחב של רקעים, שפות, אזורים גאוגרפיים, מוצא אתני, הכנסה, חינוך, זהות מגדרית, זהות מינית, דת, גיל ועוד. הגדרת הקהילה תכלול את התפקידים הרבים שאנו ממלאים על מנת לקדם ידע חופשי ופתוח, כגון עורכים, תורמים, מארגנים ומעבר לכך.

נתגבר על המחסומים החברתיים, הפוליטיים והטכניים המונעים מאנשים לגשת ולתרום לידע.

נפעל על מנת להבטיח כי הידע החופשי יהיה זמין בכל מקום שבו יש אנשים. נתייצב כנגד צנזורה, מנגנוני שליטה ומידע שגוי. נגן על פרטיות המשתמשים והתורמים שלנו. נטפח סביבה שבה כל אחד יוכל לתרום בצורה חופשית, ללא הטרדות ודעות קדומות. נהיה שותפים ומובילים להגדלת היצירה, האספקה וההפצה של הידע החופשי והפתוח.

הערות והפניות:

 1. נספח: רקע ותהליך
 2. ההיסטוריה של ויקיפדיה וההפניות המצורפות לו
 3. דוח - "סינתזה של קולות חדשים" (יולי 2017): צומת של מידע
 4. "ויקיפדיה צריכה למלא תפקיד פעיל בשימור ידע." דוח - "סינתזה של קולות חדשים" (יולי 2017): התפקיד של ויקיפדיה בעתיד
 5. "מדוע ליצור ידע חופשי?" - דוח ממצאים על אסטרטגיית התנועה
 6. "ויקיפדיה צריכה לקחת חלק פעיל בהפצת ידע אמיתי לטובת הציבור." דוח - "סינתזה של קולות חדשים" (יולי 2017): התפקיד של ויקיפדיה בעתיד
 7. "חזון - Meta". meta.wikimedia.org. Retrieved 2017-07-27. 
 8. "הוויקימדים מאמינים שהתנועה בנויה סביב קהילה מסורה של קוראים, עורכים וארגונים, שהביאו אותנו למקום שאנחנו נמצאים בו כיום." סיכום מעגל 2 (draft)
 9. Reagle, Joseph (2010). Good faith collaboration : the culture of Wikipedia. Cambridge, Mass.: MIT Press. ISBN 9780262014472. 
 10. ריוקאס, מיקה: "כמו שאומרת הבדיחה הידועה: 'הבעיה עם ויקיפדיה שהיא עובדת רק בפועל, בתיאוריה היא לא יכולה לעבוד'." Cohen, Noam (2007-04-23). "The Latest on Virginia Tech, From Wikipedia". The New York Times (in en-US). ISSN 0362-4331. Retrieved 2017-07-26. 
 11. "Wikistats: Wikimedia Statistics". stats.wikimedia.org. Retrieved 2017-08-04. 
 12. "היעדר תוכן רלוונטי מקומי הוא אתגר מרכזי באפריקה." דוח - "סינתזה של קולות חדשים" (יולי 2017): האתגרים בפני ויקימדיה
 13. בהצבעה שנערכה בבכנס ויקימדיה 2017 דורגו חוסרים בידע והטיות בראש סדר העדיפויות של התנועה. בכנס השתתפו 350 אנשים מ־70 מדינות, שייצגו כ־90 שלוחות, ארגונים, וַעֲדות וקבוצות אחרות. Wikimedia Conference 2017/Documentation/Movement Strategy track/Day 3
 14. "באזורים רבים (במיוחד באזורים שבהם המודעות לוויקימדיה נמוכה יחסית), אנשים מעוניינים מאוד ומעריכים מאוד תוכן שמתכתב עם ההקשר המקומי ועם המציאות שלהם, אבל הם מתקשים מאוד למצוא אותו באופן מקוון או בלתי־מקוון. כדי לתמוך בפיתוח של תוכן כזה, וכדי להקהות את ההטיה לטובת התרבות המערבית, התנועה צריכה לחדד או להרחיב את ההגדרה שלה למושג ידע." נספח: לאן הולך העולם: תבנית 4
 15. "הפלטפורמה הפתוחה של ויקיפדיה גורמת לאנשים לפקפק באמינותה ובמהימנותה." דוח - "סינתזה של קולות חדשים" (יולי 2017): האתגרים בפני ויקימדיה
 16. "חוסר האמון בוויקיפדיה הוא תפיסה נלמדת. הוא נובע מחוסר בהירות לגבי מהות המוצר/ים ולגבי אופן פיתוח התוכן שלהם." נספח: לאן הולך העולם: תבנית 11
 17. "הרבה מצטרפים חדשים מרגישים שמחסומי הכניסה הקיימים גבוהים מדי. יש תחושה של תרבות מסתגרת ואין תמיכה בחברים חדשים, ודברים אלה מחלישים את המוטיבציה." נספח: לאן הולך העולם: תבנית 7
 18. Halfaker, Aaron; Geiger, R. Stuart; Morgan, Jonathan T.; Riedl, John (2013-05-01). "The Rise and Decline of an Open Collaboration System: How Wikipedia’s Reaction to Popularity Is Causing Its Decline" (PDF). American Behavioral Scientist 57 (5): 664–688. ISSN 0002-7642. doi:10.1177/0002764212469365. 
 19. "הנורמות הנוכחיות ביחס לתרומות מותאמות למערך צר של תפקידים (לדוגמה, העריכה מקבלת מעמד מרכזי). אנשים בעלי רקע מגוון ומיומנויות מגוונות רוצים לתרום מכישרונם בדרכים שונות. התנועה תרוויח מתמיכה בהם ובתרומות שלהם." נספח: לאן הולך העולם: תבנית 8
 20. "'חזותי', 'בזמן אמת' ו'חברתי' אינן מילים אופנתיות סתם. מחקרים מראים שאלה תכונות שאנשים צעירים מעדיפים יותר ויותר בפלטפורמות תוכן." סיכום מחדש של הזדמנויות וממצאים עיקריים: אינדונזיה וברזיל
 21. "יש שינוי בהתנהגויות, בהעדפות ובציפיות הקשורות בתוכן. אנשים רוצים יותר ויותר תוכן חזותי בזמן אמת, שתומך בשיתוף חברתי ובניהול דיון". נספח: לאן הולך העולם: תבנית 5
 22. "מערכות חינוך חלשות ברחבי העולם הובילו אנשים לחפש דרכים חלופיות ללמידה. כתוצאה מכך, נוצרו פלטפורמות חדשניות רבות לקבלת מידע וללמידה, אבל כולן זקוקות עדיין לבסיס של תוכן איכותי." נספח: לאן הולך העולם: תבנית 14
 23. "חינוך מתחדש" היה נושא מרכזי שעלה מתוך המעגל הראשון של דיוני הקהילה, במיוחד בכנס ויקימדיה 2017, שבו הוא נבחר לשלישי בחשיבותו בסדר העדיפויות של התנועה. Wikimedia Conference 2017/Documentation/Movement Strategy track/Day 3
 24. "לוויקימדיה יש הזדמנות לבנות קהילה שמגלה התלהבות לא רק בהפקת ידע, אלא גם בעזרה לאנשים ללמוד. זאת באמצעות עבודה עם שותפים מגוונים ומומחים בתחומי תוכן ייחודיים, אוֹצְרים ושגרירים". נספח: לאן הולך העולם: תבנית 10
 25. "השפות הדומיננטיות של העתיד אינן, על־פי רוב, אלה שוויקימדיה מובילה בהן מבחינת היקף התוכן או גודל הקהילה". Appendix: Where the world is going: Pattern 3
 26. "הצמיחה הגדולה ביותר באוכלוסייה ב־15 השנים הקרובות צפויה באזורים (למשל באפריקה, באוקיאניה) שוויקימדיה מתקשה להגיע אליהם באופן יחסי. כדי לשרת את כל בני האדם, על התנועה להקדיש תשומת־לב רבה יותר לאופן שבו היא משרתת את האזורים האלה". נספח: לאן הולך העולם: תבנית 1
 27. "Freedom House". freedomhouse.org. Retrieved 2017-08-04. 
 28. "הטכנולוגיה עשויה לסייע בתפקידים רבים שהעורכים ממלאים כיום. אוטומציה (במיוחד זו הקשורה ללמידת מכונה ולתרגום) משנה במהירות את אופן הפקת התוכן. יש בכך הזדמנויות חדשות לחברי קהילה נוכחיים למצוא דרכים אחרות לתרום." נספח: לאן העולם הולך: תבנית 9
 29. "חידושים טכנולוגיים (למשל, בינה מלאכותית, תרגום מכונה, נתונים מובנים) יכולים לסייע באיסוף ובהעברה של תוכן רלוונטי, מותאם־אישית ומהימן." נספח: לאן העולם הולך: תבנית 18
 30. "פיתוח ורתימה של טכנולוגיה בדרכים שוויוניות וקונסטרוקטיביות מבחינה חברתית - ומניעת תוצאות שליליות בלתי־מכוּונות - דורשים מנהיגות חכמה וזהירות טכנית". נספח: לאן העולם הולך: תבנית 19
 31. "התנועה צריכה להשתמש בזהירות בבינה מלאכותית ובלמידת מכונה כדי לסייע בשיפור האיכות והנגישות. ההשקפה הכוללת של הוויקימדים היא שאנחנו צריכים לשמור על המיקוד שלנו בקהילה תחילה, ולהשתמש בבינה מלאכותית ובטכנולוגיות אחרות כדי להפחית את עומס העבודה, ולא כדי להחליף מתנדבים או לשפר את האיכות." סיכום מעגל 2
 32. "הטכנולוגיות החדשות משנות לחלוטין את האופן שבו אנחנו מגדירים פלטפורמות ומשתמשים בהן. הטכנולוגיות המשפיעות ביותר יהיו אלה שיעברו את השינוי מתשתית טכנית לפלטפורמה שמאפשרת מערכת אקולוגית (ecosystem-enabling)." נספח: לאן הולך העולם: תבנית 15
 33. "IFLA -- Internet Manifesto 2014". www.ifla.org. International Federation of Library Associations and Institutions. 2014. Retrieved 2017-08-18. חופש הגישה למידע וחופש הביטוי חיוניים לשוויון, להבנה גלובלית ולשלום. 
 34. Universal Declaration of Human Rights. United Nations General Assembly. לכל אדם קיימת הזכות לחינוך