Strategia/Ruch Wikimedia/2017/Źródła/ Odkrywanie i udostępnianie wiarygodnych informacji ewoluowało na przestrzeni dziejów

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
Skopiowane z wpisu z 7 lipca na blogu.

W ostatnim czasie Fundacja Wikimedia zorganizowała trzy dyskusje z ekspertami na temat ewolucji historii dzielenia się wiedzą.

Czasami można czuć się tak, jakby świat zmieniał się szybciej niż kiedykolwiek i łatwo zapomnieć, że żyjemy na czubku fali historii tworzenia wiedzy, która ewoluowała przez stulecia, w różnych kulturach, językach i technologiach.

W ostatnim czasie Fundacja Wikimedia zorganizowała trzy dyskusje z ekspertami na temat ewolucji historii dzielenia się wiedzą, dostarczając cennego kontekstu w zrozumieniu wyzwań współczesności i możliwości utrzymania i rozwijania globalnej społeczności Wikipedii przyszłości. Każdy z zaproszonych ekspertów (Panthea Lee, Adam Hochschild i Uzo Iweala) powtarzał kluczowe aspekty innych projektów, które Fundacja zorganizowała jako część jej szerszego wysiłku w kierunku zrozumienia przyszłości Wikimediów.

Poniżej znajduje się podsumowanie dwóch najważniejszych wątków, które pojawiły się w dyskusji, z których każdy został opublikowany wraz z pełnymi filmami i transkryptami.

Nasze zaufanie zarówno do źródeł, jak i metod dystrybucji informacji nadal ewoluuje. Ludzie zmienili postawy wobec wiarygodności tradycyjnych instytucji wiedzy i częściej wolą używać osobiście dopasowanych kanałów do odkrywania i wymiany informacji z ludźmi, którym ufa. Dotyczy to zwłaszcza młodszych czytelników, którzy byli głównym tematem naszej dyskusji z Pantheą Lee, główną projektantką w Reboot, firmie projektującej badania naukowe, która pomogła uruchomić projekt Nowych Czytelników w Nigerii i Indiach.

“Widzimy wielu młodych ludzi, którzy śledzą vlogerów i blogerów... którzy budowali zaufanie w taki sposób, który może nie uznawać treści Wikipedii ani za wiarygodne ani za łatwe do użycia.” Lee stwierdziła, że ewentualny przyszły aspekt pracy Fundacji może polegać na tworzeniu sposobów włączania modularnych zasobów Wikipedii i narzędzi dla społeczności opartych na kanałach, w których młodsi czytelnicy odkrywają i tworzą oraz dzielą się informacjami którym ufają z ludźmi, którym ufają bardziej niż tradycyjnym wydawcom.

Osłabione zaufanie do tradycyjnych instytucji edukacyjnych może przyspieszyć zainteresowanie tworzeniem i dzieleniem się wiedzą osobistą. "Ludzie są głodni alternatywnych źródeł wiedzy", powiedział Uzo Iweala lekarz, autor, doradca fundacji i dyrektor generalny oraz redaktor naczelny Ventures Africa.

Rozszerzenie się na nowych czytelników może również przynieść wyzwanie dotyczące weryfikacji. Źródła wiedzy, które mogą być uznane za mające niższą wartość w niektórych społecznościach, takie jak opowiadanie ustne, są godnymi zaufania, głównymi źródła dla innych. Iweala podzielił się osobistym przykładem: "Możemy prześledzić to do roku 1400, ale nikt by nie uwierzył, ponieważ dla zachodu początek tego procesu miał miejsce w latach 1800, kiedy to Brytyjczycy przybyli i zaczęli prowadzić papierowe rejestry. Ale historie sięgają dużo, dużo dalej."

Kreatywność w obliczu ograniczeń może zainspirować nowe, świetne metody dzielenia się wiedzą. Adam Hochschild, współzałożyciel Mother Jones, przeanalizował historię dzielenia się wiedzą, dostarczając silnych przykładów jak ludzie tworzyli kreatywne rozwiązania dla barier dzielenia się informacjami.

Hochschild wskazał na studia w Londynie w lutym 1788 roku, gdzie "połowa debat dotyczyła niewolnictwa lub handlu niewolnikami". Adam chciał wiedzieć, co spowodowało dramatyczny skok w zapisanej dyskusji o niewolnictwie. Jego poszukiwania doprowadziły go do odkrycia wyjątkowo genialnego przypadku zastosowania zorganizowanych form aktywizmu.

"Mała ale bardzo dobrze zorganizowana grupa gorących abolicjonistów zaczęła eksperymentować" z wykorzystaniem broszur i zainspirowała stworzenie słynnego plakatu (poniżej), przedstawiającego luki brytyjskiego statku niewolniczego firmy Brookes zestawione z treścią ustawy regulującej handel niewolnikami z 1788 r.

Hochschild powiedział, że ten plakat pomógł wzmocnić publiczne wsparcie do zakończenia niewolnictwa:

Druk czarno-białych grafik znany był już od wieków. Ale oni zaczęli używać tego do swoich celów i jednym z efektów tego był ten słynny plakat ze statkiem niewolniczym... Czytałem pamiętniki z tego okresu i odkryłem, że wiele osób opisywało wpływ, jaki na nich wywarł, kiedy po raz pierwszy zobaczyli ten plakat.

Bardziej nowoczesny przykład innowacji w rozwiązaniach opartych na opowiadaniu historii i dzieleniu się wiedzą jaki podał Hochschild to Narodowe Archiwum Wiejskich Indii, które dokumentuje dokładnie tego rodzaju informacje, które lokalne publikatory historycznie omijały, takie jak tradycyjne pieśni, które obecnie stają się dostępne dla badań naukowych.

To trochę przytłaczające, aby myśleć o wszystkich opowieściach, które nigdy nie zostaną udostępnione tylko dlatego, że jeszcze nie ma sposobu jak to zrobić. Dobra wiadomość to, że historia i praca społeczności na całym świecie dowodzą, że można budować przyszłość dzielenia się wiedzą w różnych pokoleniach i kulturach. Potrzebujemy tylko kreatywności, poświęcenia, zaufania i akceptacji, że wszystko ponownie się zmieni.

Czy zmieniacie sposób, w jaki odkrywacie i dzielicie się informacjami, do których macie zaufanie? Zapraszamy Was aby dołączyć do dyskusji na temat sposobów w jaki współtworzymy i dzielimy się wiedzą i opowiedzenie nam o wyzwaniach z jakimi się mierzycie (i Waszymi kreatywnymi sposobami ich rozwiązywania).

Margarita Noriega, Konsultant Strategiczny, Dział Komunikacji, Fundacja Wikimedia

Filmy i transkrypcje ze spotkań z ekspertami dostępne są na Commons.