Strategia/Ruch Wikimedia/2017/Źródła/Streszczenie syntez

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of the page Strategy/Wikimedia movement/2017/Sources/Synthesis overview and the translation is 100% complete.

Other languages:
English • ‎español • ‎italiano • ‎polski • ‎עברית • ‎العربية • ‎中文

W ciągu ostatnich kilku miesięcy rozszerzyliśmy rodzaje głosów uczestniczących w naszym globalnym dialogu na temat tego, co nasz ruch powinien wspólnie zbudować lub osiągnąć w ciągu najbliższych 15 lat. Od 11 maja do 12 czerwca ponad 50 zorganizowanych grup i społeczności językowych w ramach naszego ruchu przedyskutowało pięć tematów, które pojawiły się w dyskusjach w ramach cyklu 1 (tworzenie zdrowej społeczności, angażowanie się w wiek rzeczywistości rozszerzonej, stanie się ruchem prawdziwie globalnym, stanie się najbardziej zaufanym źródłem wiedzy, i włączanie się w ekosystemu wiedzy). Tymczasem w Europie, Azji, Afryce, Ameryce Północnej i Ameryce Łacińskiej odbyły się dysputy na temat globalnych kwestii z udziałem ponad 150 ekspertów. Badania na miejscu w Indonezji i Brazylii dostarczyły głębszego spojrzenia na nowe sposoby dzielenia się wiedzą w tych krajach. Łącznie, te odkrycia pomogą nam zidentyfikować globalne trendy i niektóre z kluczowych możliwości dla nas jako ruchu w tym nowym świecie.

Wikimedianie uważają, że ruch jest zbudowany wokół społeczności czytelników, edytorów i organizacji, i ta wspólnota doprowadziła nas do miejsca, gdzie teraz jesteśmy. Ale ich nadzieje nie kończą się tutaj - na utrzymywaniu silnej i zdrowej społeczności; Wikimedianie mają rosnące marzenie rozwinięcia swojej społeczności aby się stała prawdziwie globalna i dotarła do miejsc, w których nie ma jeszcze dostępu do wolnej wiedzy. Pomimo, że stanie się zróżnicowanym i otwartym ruchem wymaga ustępstw, Wikimedianie uważają, że uwzględnienie większej liczby punktów widzenia doprowadzi do powstania treści o lepszej jakości, bardziej wiarygodnych i mniej stronniczych, dzięki czemu zostanie utrzymana wysoka jakość encyklopedii. Wikimedianie zidentyfikowali również naturalne napięcie między byciem otwartym, różnorodnym ruchem i utrzymaniem wysokiej jakości encyklopedii; istnieje obawa, że będzie trzeba znaleźć kompromis między wiarygodnością i otwartością.

Ale nie rezygnując z dbania o wysoką jakość encyklopedii, Wikimedianie zgadzają się, że aby zgromadzić całą wiedzę, ruch powinien poszerzyć zasięg na nowe grupy odbiorców i miejsc na świecie, w których projekty Wikimedia nie są powszechnie używane. Jest wiele do zrobienia, aby uwzględnić nowe głosy i pomóc im skutecznie uczestniczyć w Wikipedii i poza nią. W tych regionach zachowanie użytkowników stale się zmienia. Wymiana wiedzy jest wysoce społecznym procesem, a technologia jest kluczowym czynnikiem zaspokajającym zmieniające się potrzeby czytelników; Badania sugerują, że wraz z rozwojem platform learningowych będziemy musieli wyjść poza format encyklopedii, aby zaangażować tych, którzy dołączą do ruchu.

Ale Wikimedia nie może tego zrobić sama. Eksperci twierdzą, że ruchy oparte są na emocjach i powiązaniach, i że będziemy musieli rozwijać skuteczne partnerstwa, które pomogą osiągnąć cel naszej misji. I choć jesteśmy silniejsi, gdy pracujemy razem, potrzebujemy kierunku. Zdaniem ekspertów i partnerów Wikimedia powinna wpływać i być siłą napędową w kształtowaniu światowej polityki dostępu do wiedzy. Ponieważ świat przygotowuje się na większe zmiany społeczne w przyszłości, Wikimedia ma możliwość wykorzystać swoją pozycję do opowiedzenia się za światem, w którym każdy człowiek może swobodnie dzielić się sumą całej wiedzy.