Jump to content

Strategia/Ruch Wikimedia/2017/Komunikaty/29 czerwca 2017 - komunikat 20 na temat procesu ustalania strategii ruchu Wikimedia

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki

Wiadomość od Katherine Maher

Ta wiadomość, "June 29: Update on Wikimedia movement strategy process (#20)", została wysłana przez Katherine Maher 29 czerwca 2017.

Witam wszystkich,

Podsumowanie: Podsumowanie dyskusji Cyklu 2 jest już online.

Podsumowanie dyskusji Cyklu 2 zostało umieszczone na Meta-Wiki. Prosimy zapoznać się z podsumowaniami, zawierają one naprawdę sporo informacji! W międzyczasie, chciałam zwrócić uwagę na niektóre sprawy, o których mówiliście w czasie ostatniego cyklu:

Członkowie społeczności australijskiej stwierdzili, że możemy stworzyć warte zaufania źródło wiedzy gdy będziemy dobrą społecznością. Dyskutowali oni też o problemach z radzeniem sobie z nowymi użytkownikami i bardziej odpowiednią pomocą przy rozpoczynaniu edytowania.

Niektórzy uczestnicy spotkania strategicznego Wikimedia Chile, wierzyli, że bez zdrowej i otwartej społeczności, zawartość projektów stanie się "niemożliwa i nieodpowiednia". Marco Correa Pérez, Prezes Wikimedia Chile, mówił też o tym wydarzeniu w czasie naszego comiesięcznego spotkania "metrics and activities" dzisiaj.

Członkowie koreańskiej grupy użytkowników rozmawiali o poprawie możliwości środowiska tłumaczenie przez ludzi, środowiska dla ładowania multimediów, rozumienia różnic kulturowych i edytowaniu mobilnym.

W ramach dyskusji francuskiej Wikipedii uczestnicy myślą, że powinniśmy włączyć ekspertów aby poprawić weryfikowalność treści, skończyć "konfrontację" między ludźmi i maszynami. Wierzą oni też, że jeśli chcemy aby Wikimedia była siłą w szerszym ekosystemie wiedzy, musi wejść w partnerstwa z aktorami instytucjonalnymi aby zbudować wiarygodność.

Rozpoczniemy 3 Cykl za kilka dni. Oprócz dyskusji w ramach społeczności i grup zorganizowanych, prowadziliśmy dysputy z ponad 150 ekspertami i partnerami oraz potencjalnymi partnerami. Prowadziliśmy również badania zarówno w krajach, gdzie Wikimedia jest dobrze znana, jak i w tych gdzie nie jest.

Cykl końcowy jest poświęcony rozważaniom nad ustaleniami z dysput z ekspertami i z niezależnych badań. Chcemy rozważyć wyzwania i możliwości, które zostały zidentyfikowane i jak możemy zmieniać się w odpowiedzi na zmiany w świecie wokół nas.

Te dysputy, wraz z wynikami cykli 1 i 2, zostaną wykorzystane przez grupę roboczą do napisania projektu kierunku strategicznego, który będzie dostępny do przeglądu w sierpniu.

W sprawach powiązanych

Jesteśmy w połowie tygodnia świątecznego w Stanach Zjednoczonych i w efekcie część pracowników Fundacji spędza czas z rodzinami i przyjaciółmi. Ich reakcje mogą w związku z tym być wydłużone. Życzę im wszystkim bezpiecznych, spokojnych i szczęśliwych świąt!

Bene habeas (tłumaczenie z łaciny: “Niech będzie dobrze dla Was”)
Katherine