Strategia/Ruch Wikimedia/2017/Komunikaty/7 kwietnia 2017 - komunikat 12 na temat procesu ustalania strategii ruchu Wikimedia

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
Jump to navigation Jump to search
Other languages:
English • ‎Nederlands • ‎Tiếng Việt • ‎dansk • ‎español • ‎italiano • ‎polski • ‎português • ‎български • ‎日本語

Wiadomość od Katherine Maher

Ta wiadomość, "April 7: Update on Wikimedia movement strategy process (#12)", została wysłana przez Katherine Maher 7 kwietnia 2017.

Witam wszystkich!

Przepraszam, że w ciągu ostatnich kilku tygodni nie wysyłaliśmy oficjalnych komunikatów - w związku z Konferencją Wikimedia, odbywającym się w jej trakcie posiedzeniem Rady Powierniczej i sporządzaniem naszego regularnego planu rocznego, opuściłam gardę. Dobrą wiadomością jest to, że - jak zapewne widzieliście i słyszeliście - odbywa się wiele dyskusji!

W tym tygodniu eksperymentuję z odmiennym typem komunikatu: teraz, gdy rozpoczęto już dyskusje, będę dzieliła się mniejszą liczbą punktów na temat procesu i większą liczbą akapitów na temat całej pracy, która jest wykonywana w ramach całego ruchu. W miarę pojawiania się kolejnych dysput, mam nadzieję, że kolejne komunikaty będą nadal merytoryczne, zawierając kluczowe tematy i dyskusje, w miarę jak będą się one pojawiały.

W zeszłym tygodniu ponad 350 liderów społeczności Wikimedia z 70 krajów i wielu różnych grup interesariuszy zebrało się w Berlinie na dorocznym spotkaniu organizacji afiliowanych - Konferencji Wikimedia. W tym roku do liderów organizacji afiliowanych dołączyło 200 liderów z całego ruchu Wikimedia, aby wziąć udział w programie poświęconym ustaleniu strategii ruchu. Oprócz uczestnictwa w niektórych rozmowach na temat naszego wspólnego przyszłego kierunku, wolontariusze dyskutowali także nad tym w jaki sposób wspomóc rozpowszechnianie tego wysiłku w ramach ich własnych działań i grup.

Możesz się zastanawiać - gdzie jest streszczenie z naszych spotkań w Berlinie? Świetne pytanie. Nietypowo dla naszej społeczności ścieżka zastosowana w Berlinie miała charakter niemal w całości analogowy z użyciem markerów, papieru i naklejanych karteczek. Zespół moderatorów przeprowadza obecnie digitalizację wszystkich tych materiałów, począwszy od notatek z sesji do podsumowań i końcowych sformułowań tematów. Można czytać (lub oglądać) strony źródłowe, aby śledzić, jak dodatkowe materiały są stopniowo umieszczane - i przeskakiwać do odpowiednich odpowiedzi i dyskusji!

Dyskusje w Berlinie to tylko jeden z wielu sposobów, w jaki ludzie w ramach całego ruchu mogli uczestniczyć w procesie strategicznym od czasu wysłania mojego poprzedniego komunikatu. Około 50 wolontariuszy i grup pomaga koordynować dyskusje i kilkanaście dyskusji odbywa się już na wiki. Ten cykl (pierwszy z trzech) będzie trwać do 15 kwietnia, więc pozostał jeszcze tydzień, aby podzielić się swoimi przemyśleniami - proszę, zrób to!

Wszystkie te dyskusje są szansą, aby dołączyć swoje przemyślenia na pytanie: "Co chcemy zbudować lub osiągnąć razem przez najbliższe 15 lat?" Na przykład, jeśli myślisz, że powinniśmy udać się w przestrzeń kosmiczną (jakby nie było, jesteśmy już na Księżycu), powiedz nam więcej! Masz jakąś szybką myśl, którą chcesz się podzielić? Chcemy to usłyszeć! Zajrzyj na stronę "uczestnicz" w portalu o strategii ruchu Wikimedia na Meta-wiki, aby uzyskać więcej informacji na temat tego, gdzie i jak możesz zangażować się w tę globalną dysputę.

Ponieważ dyskusje się wciąż toczą, jesteśmy zajęci ich śledzeniem. Streszczenia dyskusji na wiki zostały umieszczone na Meta-Wiki wraz z notatkami z 64 ostatnich dyskusji (i ich liczba rośnie!). Cieszymy się, że widzimy wiele różnych sposobów i miejsc, gdzie nasza społeczność może znaleźć ważne dyskusje nad naszą przyszłością. Gdy wyłonią się z tych dyskusji kluczowe tematy, mam nadzieję podzielić się nimi z Wami tutaj.

Informacje o komunikacji: niedawno Nicole przedstawiła przegląd postępów i planów dla ścieżki A podczas naszych comiesięcznych spotkań dotyczących działań i ich pomiaru. Pracujemy również nad wpisem na blog ogłaszającym oficjalny początek procesu ustalania strategii ruchu. Oprócz tych kanałów komunikacji nadal będziemy też wysyłać poniższe cotygodniowe komunikaty. Doceniamy wszystkie pozytywne i konstruktywne informacje zwrotne, które otrzymaliśmy na temat tych komunikatów i zapraszamy aby zamieszczać kolejne na stronie wiki. Jak wiemy, im więcej komunikacji na temat tego, co się dzieje, tym lepiej.

Dziękuję za stałe zaangażowanie w ten proces. Muszę przyznać, że chociaż byłam podekscytowana tymi dyskusjami, nie byłam całkiem pewna, jak to wszystko pójdzie po uruchomieniu. Istnieje zasadnicza różnica między dużą liczbą notatek na tablicy, a faktycznym rozpoczęciem ogólnodostępnej, wielojęzycznej dysputy społecznościowej z tak szeroką i różnorodną grupą osób. Trzy tygodnie po rozpoczęciu pierwszej dyskusji, jestem naprawdę pod wrażeniem tego o czym wszyscy dyskutują. Ta wspólnota jest genialna, nasza wizja jest inspirująca, nasze wyzwania są wspaniałe (i ekscytujące) i mamy tyle okazji do wykorzystania. Jestem wdzięczna, że mogę pracować razem z Wami.

Schönes Wochenende! (w tłumaczeniu z niemieckiego: “Miłego weekendu!”)

Pozdrowienia,
Katherine