Strategy/Wikimedia movement/2018-20/2019 Community Conversations/Product & Technology/fa

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
Outdated translations are marked like this.

Scoping format

حوزه بررسی شما چیست؟

ما بر پنج حوزه که مرتبط با حوزه پرسش ما تلقی می‌شود، متمرکز شده‌ایم:

 1. تحول پلتفرم
 2. الزامات قابلیتی/نرم‌افزاری
 3. جامعه توسعه‌دهنده
 4. تامین مالی
 5. نقش در جامعه
Talk

وضعیت فعلی چگونه است؟

تحول پلتفرم

فرآیند برنامه‌ریزی میان-مدت 3 ساله WMF به تازگی آغاز شده است که گروه‌های فناوری در WMF از طریق «برنامه تحول پلتفرم» در آن مشارکت می‌کنند. با این که این برنامه به بسیاری از مشکلات و فرصت‌های فناوری می‌پردازد، مشارکت جوامع و ارتباط با آنها از نظر تنوع بسیار ضعیف است. مشارکت بسیار قوی‌تر همه انواع جوامع ضرورت دارد.

الزامات قابلیتی/نرم‌افزاری

با وجود جریان پیوسته انتشار نرم‌افزارهای کاربردی، برنامه‌ها برای جامعه ناشناخته هستند. توسعه قابلیت‌های جدید و تحول پلتفرم بدون هدایت آشکار جوامع موجود رخ می‌دهد. جنبش ویکی‌مدیا از ساختار لازم برای توسعه نرم‌افزاری جامع محروم است و مشارکت ذینفعان خارجی ناچیز است.

جامعه توسعه‌دهنده

WMF بسیاری از نرم‌افزارها را برای طرحهای ویکی‌مدیا توسعه می‌دهد. طرحهای کوچک فراوانی با حمایت مالی شعبه‌ها و افراد یا از طریق کمک‌های داوطلبانه اجرا می‌شود. فرآیند واحدی وجود ندارد که همه طرحها یا گروه‌ها برای جذب توسعه‌دهندگان و کمک‌رسانی به ویکی‌مدیا از آن پیروی کنند. حمایت از اکوسیستم عمدتاً محدود به بهره‌برداری از خدمات گوناگون مربوط به توسعه و میزبانی رویدادهای فناورانه و کمک‌رسانی است.

جامعه توسعه‌دهندگان ظاهراً پایدار است ولی از رشد و تنوع محروم است. از نظر اقتصادی، اکوسیستم تقریباً به صورت کامل به WMF متکی است.

تامین مالی

بیشتر منابع مالی از طریق کمک‌های فردی و برخی هدایا تامین می‌شود.

نقش در جامعه

سیاست‌ها و ساختارهای کنونی توسعه فناوری‌ها و پلتفرم‌های ویکی‌مدیا با توسعه‌های بزرگتری که در «دنیای فناوری» رخ می‌دهد، همگام است. با این که یادگیری رقابتی، انگیزشی و از طریق همتایان صنعتی همواره مهم است، ظاهراً ارتباط بین «کارکرد» و «نقش» فناوری در جامعه قطع شده است. فعالیت‌های جاری در حوزه فناوری ابزارها و روش‌های لازم برای رفع مشکل را فراهم می‌کند و ظاهراً راهکارها اثر بلند-مدت ندارند. پرسش‌های دنیای واقعی مانند سانسور و نرم‌افزارهای اختصاصی که سازوکارهای رایگان و منبع باز را کنترل می‌کنند، باید برای توسعه سالم و مشارکتی فناوری در نظر گرفته شود.

Talk

چرا این حوزه؟

با پیشنهادهای «گروه اصلی» درباره «تمرکز بر/اولویت‌بندی توسعه ساختارهایی برای ارتباط مداوم و روابط جاری میان تیم‌های محصول/تکنولوژی، گروه‌ها،‌ جوامع و سایر سهامداران درون جنبش و فراتر از آن» سازگار است.

بر این اساس، هدف این کار «ایجاد پلتفرمی پایدار و اثربخش برای نیازهای جاری و آینده جنبش در حوزه محصول و فناوری و نیز هدایت تغییرات در مسیر تبدیل شدن به زیرساختی اساسی برای اکوسیستم دانش رایگان» است.

به همین دلیل، ما دیگر جنبه‌های کار راهبردی فراتر از پیشنهاد گروه اصلی را که از دید ما برای برآورده کردن اهداف «دستور راهبردی» ما ضروری است، در نظر نگرفته‌ایم.

تحول پلتفرم

پلتفرم ما محل تلاقی کدنویس‌ها، نویسندگان و کاربران است.

الزامات قابلیتی/نرم‌افزاری

نرم‌افزار، پلتفرمی است که محتوای ما در آن زندگی می‌کند. قابلیت‌ها ابزارهای تعامل کاربران با محتوا هستند. امیدواریم که بتوانیم با سازمان‌دهی ساختار و ارتباطات جنبش و توسعه نرم‌افزار، رضایت کاربران نرم‌افزار را برآورده کنیم.

جامعه توسعه‌دهنده

برای تبدیل شدن به بخشی از زیرساخت دانش رایگان، باید جامعه توسعه‌دهندگان داوطلب را به شکل اثربخش در اکوسیستم گسترده اطراف آن ادغام کنیم.

برای دستیابی به دانش منصفانه، فرآیندهای همکاری از طریق محصول و فناوری باید طیف وسیعی از نویسندگان را جذب کند و زمینه همکاری و توانمندسازی آنان را برای مشارکت فعال فراهم کند.

فناوری افزایش‌دهنده توان است. برای دستیابی به اهداف بلندپروازانه جنبش، باید در حوزه ظرفیت‌سازی برای گروه‌هایی که حامی و جزو اکوسیستم توسعه‌دهنده هستند سرمایه‌گذاری و تلاش‌های خود را تقویت کنیم.

تامین مالی

هرچه پول بیشتری برای آن فراهم کنیم، بهتر می‌توانیم زیرساخت را ارائه کنیم و داشته‌های خود را مدیریت و توسعه دهیم. ولی در این زمینه این پرسش مطرح می‌شود که پول از کجا می‌آید؟ آیا فناوری باید منبع درآمد باشد؟ چه کسی درباره نحوه مصرف آن در حوزه توسعه فناوری و پشتیبانی تصمیم می‌گیرد؟ (اطلاعات بیشتر را اینجا بخوانید)

نقش در جامعه

نقش فناوری صرفاً ابداع ابزار برای رفع مشکلات موجود نیست. فناوری برای پیش‌بینی مشکلات آینده و بررسی روش‌های ایجاد شبکه‌های جایگزین برای رفع آنها نیز کاربرد دارد. طرحهای ویکی‌مدیا (به‌ویژه ویکی‌پدیا) به عنوان سنگربان اکوسیستم سالم دانش ظهور کرده‌اند. این که آیا جنبش ما می‌تواند در سایه فشارهای سیاسی و رقابتی به زندگی ادامه دهد یا خیر، جای بحث دارد.

Talk

Scoping questions

پرسش‌های کلیدی حوزه «کارگروه» چیست؟

تحول پلتفرم، الزامات قابلیتی/نرم‌افزاری

 • فرآیندهای برنامه‌ریزی و توسعه مشابه که به گروه‌ها و سازمان‌های مشابه در زمینه تعیین اولویت‌های مناسب و تضمین اثربخشی کمک می‌کنند، کدام‌اند؟
 • کدام ساختارها و فرآیندها بهترین تناسب را با منابع و انتظارات دارند (شامل جامعه توسعه‌دهندگان داوطلب)؟
 • ساختارها و فرآیندهایی که سطح لازم شمول را در حوزه تصمیم‌سازی و برنامه‌ریزی جامعه بزرگ و متنوع فراهم می‌کنند، کدام‌اند؟

جامعه توسعه‌دهنده

 • چگونه می‌توان زمینه جذب، حمایت و حفظ بهتر کمک‌های فنی را فراهم کرد، به‌ویژه: ایجاد و حمایت از جوامع توسعه‌دهنده محلی و اولویت‌بندی طرحهایی که کمک‌رسانی فنی را ممکن می‌سازد؟

تامین مالی

 • آیا نرم‌افزار/فناوری باید به عنوان منبع درآمد در نظر گرفته شود؟ اگر قرار است جنبش به «زیرساخت اساسی اکوسیستم دانش رایگان» تبدیل شود، آیا این جایگاه باید از نظر مالی ارتقا یابد؟
 • رابطه تامین مالی «جنبش ویکی‌مدیا» و تامین مالی اکوسیستم ویکی‌مدیا چیست؟
 • برای تضمین این که این رابطه در خدمت هدف اساسی دانش منصفانه باشد و خود تبدیل به هدف نباشد، چه بررسی‌ها و اصلاحاتی باید صورت بگیرد؟

نقش در جامعه

 • اهداف راهبردی جنبش چه خطرها و مزایایی برای جایگاه ما در بازار و موضوع ارزش به همراه دارد؟ دستورهای راهبردی برابری و دسترسی به دانش، ضرورت ضمنی مداخلات محتواسازی برنامه‌ای و ماشینی و تلاش‌های ضدسانسور با چه فرصت‌های بازار و کدام مخاطرات برند همراه است؟ چگونه می‌توانیم راهبرد محصولات و پلتفرم خود را با توجه به این مخاطرات و مزایای سیاسی تعدیل کنیم؟
 • آیا ظرفیت فنی یا ساختار جنبشی مرتبط با فناوری وجود دارد که از ذهن دور مانده باشد و برای شناسایی و پرهیز از مخاطرات منجر به تله‌های اخلاقی سودمند باشد. (مثلاً، فیسبوک هم‌اکنون در برخی نقاط دنیا ابزار تحریک و اجرای مجازات بدون محاکمه اقلیت‌ها شده است). آیا این احتمال وجود دارد که ویکی‌مدیا به روش مشابه مورد سوء‌استفاده قرار بگیرد؟
 • نقش فناوری ما در محافظت/مراقبت از دسترسی به دانش رایگان، آزادی بیان، نرم‌افزار رایگان و پلتفرم‌ها و استانداردهای باز اینترنتی چیست
Talk