Strategy/Wikimedia movement/2018-20/2019 Community Conversations/Roles & Responsibilities/fa

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
Outdated translations are marked like this.

Scoping format

حوزه بررسی شما چیست؟

برای پشتیبانی از جهت‌گیری راهبردی به چه ساختارهای مدیریتی و سازمانی نیاز داریم؟

برخی از زمینه‌هایی که برای پرداختن به این مسئله آنها را ارزیابی خواهیم کرد عبارتند از:

 • ساختار سازمانی کلی جنبش ویکی‌مدیا؛
 • توزیع فعلی و آتی نقش‌ها و مسئولیت‌ها بین بنیاد ویکی‌مدیا و نهادها و کمیسیون های وابسته به این بنیاد ؛
 • فرایندهای مدیریت و تصمیم‌گیری در کل جنبش، از جمله مدیریت و تصمیم‌گیری در مورد روابط بین نهادها و مسئولیت‌پذیری کسانی که قدرت را در اختیار دارند؛
 • توزیع مسئولیت‌ها: از سطح جهانی به سطح محلی یا بصورت موضوعی و همچنین از سطح کارکنان تمام وقت به سطح افراد داوطلب؛
 • عدالت در ساختار ما و توزیع مسئولیت‌ها برای عملکردهای حیاتی مورد نیاز جنبش (توسعه نرم‌افزار، جمع‌آوری کمک‌های مالی، ارتباطات، مسائل قانونی)
 • توانایی جنبش در پاسخگویی مؤثر به تغییرات اجتماعی، سیاسی و تکنولوژیک در آینده
Talk

وضعیت فعلی چگونه است؟

در حال حاضر در درون جنبش ویکی‌مدیا تعداد زیادی پروژه آنلاین، سازمان، کمیته و نهاد غیررسمی وجود دارد. آنها عمدتاً به صورت خودجوش توسعه یافته‌اند و هرگز برنامه‌ای کلی در این زمینه وجود نداشته است.

اغلب اوقات روابط بین بخش‌های مختلف این جنبش مشخص و واضح نیست. هیچ مجرای مشخصی برای انجام گفت‌وگو میان عناصر مختلف این جنبش وجود نداشته و هیچ روش تثبیت شده‌ای برای تصمیم‌گیری در مورد پیامد چنین گفت‌وگویی وجود ندارد. بنیاد ویکی‌مدیا گاهی اوقات نقش هدایتگر را دربحث‌ها و تصمیم‌گیری‌های مربوط به چنین مسائلی بر عهده دارد، اما نمی‌تواند یا نمی‌خواهد به‌طور مداوم چنین کاری را انجام دهد.

اگرچه نمونه‌های مثبت فراوانی در خصوص حمایت متقابل و حل مسئله به شکلی مشارکتی وجود دارد، اما این فقدان شفافیت، چالش‌هایی را پدید آورده است. انتظارات غالباً روشن نبوده و احساس می‌شود که با فقدان ارتباط مواجهیم. وظایف و پروژه‌ها، از جمله برخی از آنها که اهمیت استراتژیک دارند محقق نمی‌شوند، زیرا در حال حاضر هیچ کس وظیفه انجام آنها را بر عهده نگرفته است.

Talk

چرا این حوزه؟

 • هدف ما این است که به مستندسازی و ارزیابی ساختارهای مدیریتی و سازمانی فعلی جنبش ویکی‌مدیا از طریق مشورت با طیف گسترده‌ای از ذینفعان گذشته و فعلی، شناسایی بخش‌هایی که نقش‌ها و ساختارها در آنها کارآمد هستند (یعنی مسئولیت‌ها/اختیارات مربوط به تصمیم‌گیری و برقراری ارتباط شفاف بوده و مسئولیت‌ها اجرا می‌شوند) و بخش‌هایی که چنین کارآمدی را ندارند، بپردازیم. این "برنامه‌ریزی" شامل سایر شکاف‌ها یا موانع شناخته شده‌ای که لازم است به منظور دستیابی به اهداف 2030 ما مورد توجه قرار گیرند نیز می‌شود. سپس گروه با در نظر گرفتن این مبنای اصلی، سایر مدل‌های مدیریتی را به لحاظ مناسب بودن برای دستیابی به مسیر مورد نظرمان تا سال 2030 مورد بررسی قرار می‌دهد و در این میان، هم "نقاط ضعف" فعلی و محیط کاری احتمالی در آینده را و هم چالش‌هایی را که جنبش ویکی‌مدیا با آنها مواجه است ،در نظر خواهد گرفت.
 • فرآیندی که گروه دنبال می‌کند از کتاب " آینده‌نگری (Farsighted)" اقتباس شده که تمرکزش بر بهترین شیوه‌های تصمیم‌گیری درمواقعی است که پیامدهای بلندمدت و نتایج پراهمیت، عاملی کلیدی محسوب می‌شوند.
 • هدف از این کار شناسایی ساختاری برای آینده جنبش ویکی‌مدیا است که موجب بروز اصطکاک کمتر و تحقق همکاری بیشتر از طریق تخصیص بهتر نقش‌ها و مسئولیت‌هایی گردد که به منظور تقویت نقش ویکی‌مدیا به‌ عنوان سازمانی پیشگام در زمینه اشتراک‌گذاری دانش و حمایت از جهت‌گیری راهبردی به آن نیازمندیم.
Talk

Scoping questions

پرسش‌های کلیدی حوزه «کارگروه» چیست؟

 1. برای پشتیبانی از جهت‌گیری راهبردی به چه ساختارهای مدیریتی و سازمانی نیاز داریم؟
 2. چگونه اطمینان حاصل کنیم که ساختارهای مدیریتی و عملیاتی ما می‌توانند با تغییرات اجتماعی، تکنولوژیک و سیاسی سازگار شوند؟
 3. نقش‌ها و ساختارهای این جنبش باید چگونه و به چه کسی پاسخگو باشند؟
 4. کدام ساختارها، فرایندها و رفتارها ما را قادر می‌سازند همه نظرات (از جمله نظرات همکاران فعلی و مخاطبان جدید) را در تصمیم‌گیری‌های خود بگنجانیم؟
 5. بهترین راه برای درک همیاری‌ها و قابلیت‌های نقاط اتصال در شبکه آینده ما چیست؟
 6. کدام مسئولیت‌ها در سطح جهانی، منطقه‌ای، محلی یا موضوعی جای می‌گیرند؛ کدام ‌یک باید متمرکز بوده و کدام یک باید غیرمتمرکز باشند؟
 7. چگونه می‌توانیم جنبش ویکی‌مدیا را با اکوسیستم بزرگ‌تر دانش آزاد ادغام کنیم؟
 8. باید چه ساختاری را برای مدیریت و حل و فصل تعارضات در کل جنبش ایجاد کنیم؟
 9. چگونه می‌توانیم در حین رشد مقیاس سازمان خود، رویکردی راهبردی نسبت به حصول اطمینان از صحت محتوا در پیش بگیریم و در عین حال از جامعه ویراستاران فعلی نیز حمایت کنیم؟
Talk