Стратегія/Рух Вікімедіа/2018-20/Робочі групи/Адвокація/Рекомендації/Скорочено

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
Jump to navigation Jump to search

Outdated translations are marked like this.
Other languages:
Deutsch • ‎English • ‎español • ‎français • ‎português do Brasil • ‎українська • ‎العربية • ‎हिन्दी • ‎中文

Прозорість

спільнота вирішує про правила залучення → інформація доступна і гарно організована → зростає легітимність розмов і людей → ті, хто провадить адвокацію, (поборники) ефективні та впевнені

Рекомендація

Глобальна мережа поборників Вікімедіа побудована на створених спільнотою правилах залучення. Визначені пункти входження для тих, хто бажає бути залученим або хоче ініціювати заходи з адвокації. Процеси прийняття рішень відомі та збагненні.

Щоб підвищити легітимність рішень та людей, залучених до адвокації, усі частини руху мають знати, де і як вони можуть взяти участь у розмовах та рішеннях на локальному і глобальному рівнях адвокації.

Існує система стримувань і противаг, яка також включає те, як визначається роль поборника Вікімедіа і як її можна надати чи взяти. Поборники, видимі у кампаніях та доступні для ЗМІ, мають бути знайомі рухові і відповідним спільнотам. Існує процес забезпечення того, що активні поборники мають підтримку від руху.

Те, як ця система виглядає, створене нашими спільнотами у співпраці з афіліатами та поборниками.

Обґрунтування

Сьогодні рух не має повноцінного розуміння того, як можна структурувати та організувати адвокацію, і є різні моделі для різних контекстів та обставин. Виникає адвокація на низовому та самовизначеному рівні, коли члени спільноти починають займатися адвокацією, але також існують більш формальні процеси, коли залучені Фонд Вікімедіа чи інші афілійовані організації.

Спільнота дописувачів не завжди відчуває, що активні поборники її репрезентують. А для останніх немає встановленої системи відгуків.

Інколи рішення адвокації потребують більш швидкого прийняття рішень, яке бере до уваги потребу підтримання спільноти поінформованою і здатної до участі. Рішення, що мають публічний резонанс, як-то затемнення Вікіпедії, особливо потребують гарної організації, визначеної структури ролей та стабільної підтримки спільноти, якщо ми хочемо, щоб вони були автентичними і промовистими.

Різноманітність

рух гнучкий та адаптивний → люди почуваються почутими та цінованими → краще утримання активістів → різноманітність руху → різноманітний вплив

Рекомендація

Спільнота активно шукає і надає гарне середовище та вимощені стежки, що приваблює більше людей (професіоналів та волонтерів) з багатьох різноманітних мов та культурних середовищ долучатися до адвокації в інтересах Вікімедіа на локальному та глобальному рівнях.

Рух має віднайти шляхи, як зробити внесок та адвокацію менш одновимірними та домінованими західним дискурсом і досвідом. Першим кроком у цьому напрямку буде створити підтримливі, позитивні та гнучкі простори, моделі та інструменти у русі. Ці простори легко реагують та адаптуються, якщо нам здається, що вони не відповідають певним вимогам спільноти. Вони дозволяють людям почуватися почутими і визнаними. Це питання ставлення і того, наскільки адаптивним є наш рух до нових ідей та різноманітних досвідів.

Додатковий підхід — підігнати процес отримання інформації спільнотою, щоб він був більш сприйнятливим до саме тих питань, з якими стикаються наші люди, групи та організації. Підганяння тут означає прописування такої уваги на кожному рівні взаємодії міжнародної спільноти, включаючи мову та наратив, які ми використовуємо для обговорення зміни нашого середовища діяльності. Бути більш сприйнятливими означає активно шукати інформацію та людей, що працюють у тих місцях, і розвивати разом з ними адекватні реакції, які вони виявляють. І насамкінець, демонструвати ці співпраці та роботу, щоб заохочувати інших прикладом.

Обґрунтування

Попри численні зусилля, які робилися раніше, наша спільнота все ще має проблеми з адекватною представленістю людської різноманітності та знань у її проектах. У той же час, просто надати привітне і підтримливе середовище буде недостатньо, якщо домінантні культури та процеси підтримують старі механізми і негнучкі до прийняття нових проблем і форм вираження самовизначеності. У результаті менше чи взагалі не представлені спільноти не відчувають, що наша спільнота готова підтримувати їхню мету і вони не діляться своїм знанням.

У той же час, адвокація є дуже західною концепцією і їй бракує спільного розуміння, навіть коли ми бачимо її в обгортці принципів руху. Що є дуже простим рішенням в одній частині світу, може бути ризиковим і згубним для людей в інших його частинах, у той час як ці поборники та їхні історії навіть не видимі для цілого руху.

Глобальна розмова

рух обмінюється ідеями та досвідом → існує простір і правила для долучення до розмови → існує справедливий доступ та організація результатів

Рекомендація

Існує встановлений процес комунікації для ведення поборниками від спільноти централізованих обговорень про адвокацію

Наша рекомендація полягає у вирішенні цих проблем через створення особливого прозорого процесу, що базується на такому:

  • легкодоступна інформація про те, де шукати підтримки, і як виглядає процес
  • менеджмент очікувань (якого роду підтримку ми можемо запропонувати і шлях для створення нестандартних рішень)
  • вчасні підтвердження отримання і відповіді.

Форум охоплює менші тематичні розділи і формується спільнотою поборників з допомогою тих, хто відповідає за його фасилітацію та підтримку.

Обґрунтування

Адвокацію можна здійснювати з дуже малими ресурсами, але бувають моменти, коли члени спільноти можуть потребувати чи бажати підтримки у запуску кампанії чи перемовинах із законодавцями. Серед негативних наслідків: досвід та навички не поширюються і члени спільноти можуть не знати, де і коли вони можуть висловити свою позицію щодо питань політики чи адвокації.

Менеджмент знань

знання утримуються і зберігаються → зростає доступність → спільнота активно отримує інформацію → навчання та обмін роблять рух більш стійким та підготовленим

Рекомендація

Існує постійний менеджмент знань про методи, випадки, історії успіху та поразок, які доступні усім поборникам, що обробляються і підтримуються разом з ними і для них

Репозиторій потребує централізації в тому розумінні, що він має бути доступним для будь-кого без усвідомлення того, що треба справді шукати певний регіон чи досьє; він має мати достатні метадані, щоб його можна було шукати, а матеріали треба активно збирати, організовувати і також підкреслювати у централізований спосіб. У той же час, члени спільноти мають мати можливість додавати вміст та просити про покращення його функцій для зручності користування. Матеріали щодо найкращих практик здійснення адвокації, навчання та розвитку спроможностей мають бути розроблені, сплановані та додані через спілкування зі спільнотою згідно з потребами та цілями.

Обґрунтування

Менеджмент знань (зберігання, класифікація та удоступнення) матеріалів є ключовим для глобального руху, який здійснює адвокаційні зусилля. Багато досьє та ідей, розроблених у ЄС та США, потім копіюються у різних юрисдикціях. Слід до людей, які взялися за це, і те, як вони це зробили, мають бути базовим мінімумом інформації, яку інші повинні могти отримати у такому репозиторії. Також, оскільки сутність наших проектів полягає у менеджменті знань, це має поширитися на усі виміри нашої роботи.

Центр адвокації

рух обмінюється ідеями та досвідом → існує простір і правила для долучення до розмови → існує справедливий доступ та організація результатів

Рекомендація

Зусилля руху з адвокації організовані та підсилені центром, що працює з і для поточних і майбутніх поборників

Створення централізованого, так би мовити, позапартійного, але взаємозв'язаного Центру адвокації, який не складається і не підпорядковується виключно ФВМ, але базується на співпраці між поборниками руху та спільнотою в цілому.

Обґрунтування

Потреби спільноти змінюються від місця до місця у світі. Однак для служіння і підтримання цієї децентралізованої мережі питань та адвокаційних ініціатив має існувати місце, що слугуватиме диспетчерським пунктом. Його роллю бути спостерігати за проблемами, над якими працюють різні спільноти, пропонувати людям об'єднуватися над спільними проблемами, визначати людей у спільноті, які можуть допомогти іншим, і координувати підтримку, коли на неї приходить запит. Ця роль полягає не в тому, щоб замінити чи координувати локальну адвокаційну діяльність, а в тому, щоб підсилити і підтримати її сумішшю ресурсів, знань, тренування, налагодження контактів та визначення різноманітних можливостей (та майбутніх загроз), що можуть бути не такими очевидними на локальному рівні.

Загальне позиціонування

Рекомендація

Адвокаційні пріоритети руху Вікімедіа чітко артикульовані через спільний, видимий та живий документ.

Живий документ, натхненний концепціями листа про наміри чи маніфесту, може заявляти про те, що рух вважає своїм ядром і за що він виступає (а за що ні). Він може чітко визначати і встановлювати межі того, що ми робимо, чому ми це робимо, і чого ми хочемо досягти, роблячи це. Такий документ також може змістити західноцентричні визначення через колективний намір. Він дозволить людям, організаціям та установами, що зараз не є частиною відкритого руху або не знають про нього, можливість побачити, чи їхні цілі співпадають з нашими, чи ні.

З іншого боку, він дозволяє нам чітко та легко вирішити стати на підтримку ініціатив, у які ми віримо, і почати діяти. Він дає людям усередині руху колективну мету і дозволяє й легітимізує висловлення ними цієї мети.

Обґрунтування

Рух Вікімедіа може бути різними речима для різних людей з багатьох різних культур. але ми усі приблизно сходимося на одному чи кількох аспектах того, за що стоїть рух — глобально і локально. Однак ці властиві елементи, що привабили нас у рух, зараз радше маються на увазі, ніж є очевидними. Це веде до ситуацій, коли спільноти ведуть довгі та виснажливі дискусії щодо адвокаційної діяльності, сперечаючись про те, чи певне щось підпадає під сферу діяльності їхньої спільноти, чи ні. Також часто виникає запитання, чи наш рух має взагалі брати участь в адвокації.