Talk:Wikimedia Czech Republic

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
Jump to: navigation, search

V této fázi již nediskutujeme otázku, zda pobočku založit, ale co je potřeba pro to udělat a jakým způsobem. Původní diskuse je v archivu: /Archive001. Podstatné informace obsahuje hlavní stránka a zápis z prvního pracovního setkání Wikimedia Czech Republic/Reports/2007-05-12. --Egg 13:12, 16 May 2007 (UTC)

Nemá se nejprve registrovat sdružení na ministerstvu (a nechat schválit stanovy) a až pak je možné svolat valnou hromadu? Ragimiri

Je mozne se participovat na priprave resp. byt soucasti pripravneho vyboru, nebo je toto povoleno pouze lidem pritomnym na prvnim setkani? --limojoe 03:00, 18 May 2007 (UTC)

Stanovy[edit]

Hodďte to pak do pdfKA ať se to dá normálně vytisknout.--Juan de Vojnikov 16:12, 19 June 2007 (UTC)

Jména[edit]

Myslím, že by bylo vhodné začít zde psát plná jména těch, kteří něco podepsali, nebo mají nějaké funkce ve sdružení. Jedna věc je práce na Wikipedii, druhá ale práce pro občanské sdružení, které alespoň pro lidi mimo by mělo být viděno jako sdružení normálních lidí, kteří se neschovávají. Chápu, že i tohle je spíš stránka pro "insidery", ale já osobně bych se zdráhal vstoupit do sdružení, jehož stanovy připravili lidi, kteří vystupují pod pseudonymy. Nepůsobí to na mě dobře. A to i přesto, že k těm lidem žádnou nedůvěru necítím. Miraceti 09:55, 18 March 2008 (UTC)

Chápu, že to nepůsobí dobře. Svoje jména uveřejníme, spíše jde o to, že někteří nechtějí mimo pobočku zveřejnit spojení svého jména s přezdívkou. Musíme tedy vyřešit jak. Na druhou stranu si ale myslím, že je lepší, když jsou zde uvedeny přezdívky, protože zájemci znají (nebo mohou znát) naši činnost na wikipedii a podle toho si udělat obraz o tom, jestli jsme důvěryhodní nebo ne. Pokud by zde bylo pouze uvedeno, že v přípravném výboru je např. Jan Novák a Petr Svoboda (bez přezdívek), nic by to lidem neřeklo a IMO by měli k přípravnému výboru menší důvěru.
Jinak ale jsme ze zákona povinni chránit osobní údaje členů – proto jejich jména nebudou zveřejněna, pokud k tomu nedají souhlas. Řeší to rozhodnutí přípravného výboru č. 2.
Jen pro upřesnění: zatím nikdo nemá žádnou funkci. Do Valné hromady bude existovat pouze nestrukturovaný Přípravný výbor, tedy ti, "kteří něco podepsali". --Packa 18:21, 25 March 2008 (UTC)
Zapomněl jsem – naše jména jsou už na Wikimedia chapters (dole) --Packa 20:27, 21 April 2008 (UTC)
Zatím jenom u poloviny jsou k těm občanským jménům přiřazena nicknames. Takže zbytek je 50:50 :-) --Kychot 14:02, 24 April 2008 (UTC)
Je to proto, že – jak jsme nahoře napsali – někteří nechtějí veřejně spojit své jméno s přezdívkou. --Packa 08:32, 27 April 2008 (UTC)

IČO atd.[edit]

Když už jsme tedy zaregistrovaní a máme nějaký záznam u MVČR:

Wikimedia Česká republika, vznik: 06.03.2008, IČO: 22680560
Adresa: Praha 5-Smíchov, Lidická 291/40

tak proč tyhle údaje nejsou na stránce? --Kychot 14:06, 24 April 2008 (UTC)

Díky za upozornění, už jsme to tam doplnili. --Packa 08:29, 27 April 2008 (UTC)

Plánované aktivity[edit]

Zlepšování dobrého jména a povědomosti o českých projektech WM – v současné době má většina lidí povědomost pouze o Wikipedii a jsou i tací, kteří vůbec nevědí, o co se jedná. Nemělo by se ale zapomínat i na ostatní projekty v češtině (Wikislovník, Wikiknihy, Wikisource, Wikicitáty, ale i např. Wikimedia Commons).

Předvčírem jsme si řekli, že by naše pobočka měla podporovat všechny naše české projekty, tj. i ty, které jsou teprve v inkubaci. Dokonce bych řekl, že právě tyto projety tu pomoc potřebují teď ze všech nejvíc. A přitom tady na tom seznamu Wikiverzita i Wikizprávy chybí. A když se podíváte na podporu našich žádostí Requests for new languages/Wikinews Czech a Requests for new languages/Wikiversity Czech, tak třeba ze současného přípravného výboru je nepodpořil nikdo a naopak polovina výboru je proti. Tak jak si to vysvětlit? --Kychot 11:34, 26 April 2008 (UTC)

Kontakt[edit]

Nazdar, lidi, na Wikipedii jsem narazil na stránku Wikipedie:Kontakt, je na ní řada kontaktů včetně kontaktů na americkou Nadaci, myslím, že by bylo jen dobře, kdyby se tam přidaly kontakty na pobočku. Okino 16:23, 19 May 2008 (UTC)

Zkratka[edit]

Myslím, že by bylo vhodné dohodnout se na jediné zkratce: WM ČR nebo WM CZ (samozřejmě myšleno na českých stránkách). --Packa 13:48, 1 June 2008 (UTC)

Diskusi o zkratce jsem přidal do agendy "různé" na IRC zasedání. --che 14:26, 2 June 2008 (UTC)

Odpověď z 10. června: Žádná ze zkratek názvu sdružení není v tuto chvíli oficiální, jako neoficiální zkratky Rada doporučuje užívat WM ČR v česky psaných dokumentech a WM CZ v cizojazyčných. --egg 21:41, 1 July 2008 (UTC)

Bankovní spojení[edit]

Zdravím pobočku. Nebylo by z hlediska poplatků výhodnější mít transparentní účet u Fio, kde se žádné poplatky neplatí? --Ragimiri 20:59, 1 July 2008 (UTC)

Ahoj. Pokud chceš vznášet připomínky k chodu pobočky, prosím, snaž se činit tak dřív, než je uděláno konečné rozhodnutí (v tomto případě dokonce realizováno). Až se staneš členem, budeš i podrobněji informován. Na interní wiki bys našel odpověď na tuto svou otázku. Ve zkratce: FIO by nejspíš skutečně vyšlo levněji, naproti tomu eBanka nám poskytuje větší komfort, proto jsme ji vybrali. --egg 21:38, 1 July 2008 (UTC)

Plná moc[edit]

Uděluji tímto způsobem plnou moc uživateli Packa k hlasování mým jménem na Členské schůzi sdružení Wikimedia Česká republika dne 16. dubna 2011. --Zirland 21:56, 15 April 2011 (UTC)

Propagace Googlu[edit]

Podívejte se, jak se Google popaguje.--Juandev (talk) 06:56, 22 February 2012 (UTC)

Wikimedia LGBT[edit]

Wikimedia LGBT outreach logo.svg Wikimedia LGBT
Wikimedia LGBT is a proposed thematic organization that seeks to promote the development of content on Wikimedia projects which is of interest to LGBT communities. Proposed activities include outreach at LGBT events, Wikimania and other Wikimedia events, an international campaign called Wiki Loves Pride, and work on safe space policies, among other collaborations and interwiki projects. Active Wikimedians are welcome to join this cause! Please consider adding your name as a participant/supporter. Current tasks include translating pages, building a strong framework here at Meta, and achieving user group status (with the eventual goal of becoming a thematic organization). Your feedback is welcome on the discussion page.

--Another Believer (talk) 17:21, 1 November 2013 (UTC)

Request for comments on Wikimedia user group logos[edit]

This is an update from the Wikimedia Affiliations Committee. Translations are available.

The Affiliations Committee is requesting comments on proposed best practices for Wikimedia user group logos. The committee will seek community input until Saturday, May 24, 2014. After considering the community's input, the Affiliations Committee will publish on Meta-Wiki guidelines for Wikimedia user group logos.

There is already a standard format used by chapters, and that format is being applied to thematic organizations as well. Chapters and thematic organizations have also worked with Wikimedia Foundation legal in the past on custom logos. Wikimedia user groups may also create custom logos, and the new trademark policy allows for logos to be based off the community or Wikimedia Foundation logos. However, there remains a question of the best practice for standard user group logos.

Please make any comments or ask any questions on Meta-Wiki at Affiliations Committee/RFCs/Wikimedia user group logos.

Thank you - Wikimedia Affiliations Committee

Posted by the MediaWiki message delivery on 23:08, 14 May 2014 (UTC) • TranslateGet helpSubscribe or unsubscribe.

Reports[edit]

Greetings, Wikimedia CZ colleagues (pinging Jan, Jaro, Vojtech, and Dominik)!

We noticed that you have financial reports available for your two most recently completed fiscal years here:

Thanks for making those available! Would you mind updating the Reports page on Meta to link to these reports? That would make it easy for anyone to see that WMCZ is up-to-date with its reporting. (We are asking Wikimedia organizations to add their reports to this page where they are available, so that the Reports may be found in a central location.)

Best regards, Winifred Olliff (FDC Support Team) talk 00:23, 28 August 2014 (UTC)

Hello Winifred, you are talking about financial reports but you linked regular annual (activity) reports. Can you clarify this? However, I can update the page with everything we have to the public disposal, if that would be helpful --Vojtěch Dostál (talk) 14:27, 28 August 2014 (UTC)
Thanks a lot for the quick response, Vojtěch. Yes, it would be great if you could link any recent reports you have available from the Reports page, even the annual activity reports that do not include financials. (There are columns on that page for both annual reports and financial reports in the Reports table.) I believe the 2013 document I linked does also include your financials on page 9, unless I am misunderstanding it! You are indeed correct, however, that the 2012 report I just linked does not include any financials. Is WMCZ planning on making a financial statement for 2012 available soon? (I am sure you have been tracking your expenses carefully as usual, so it would be great if you could publish a financial statement on Meta for that year as well, since you probably have the information available somewhere. If you need any help with that or have any concerns, please feel welcome to Email me at wolliff at wikimedia dot org.) Cheers and thanks again, Winifred Olliff (FDC Support Team) talk 19:29, 28 August 2014 (UTC)
I'll do it as soon as I find some time! :) --Vojtěch Dostál (talk) 14:06, 30 August 2014 (UTC)
Thanks for looking into it, Vojtěch. Cheers, Winifred Olliff (FDC Support Team) talk 16:03, 2 September 2014 (UTC)

Hello Winifred, it is now available at Wikimedia chapters/Reports/Wikimedia Czech Republic/Financial report 2012 --Vojtěch Dostál (talk) 08:55, 8 September 2014 (UTC)

Great news, Vojtěch! Thanks for posting that and linking to it from the Reports page. Cheers, Winifred Olliff (FDC Support Team) talk 16:04, 8 September 2014 (UTC)

Affiliations Committee call for candidates - September 2014[edit]

The Affiliations Committee is looking for new members. The committee's work requires communication with volunteers all over the World, negotiating skills and cultural sensitivity and the ability to understand legal texts. We try to get a healthy mix of different skill sets in our members.

Members are usually selected every twelve months for staggered two-year terms. The applications will be voted on by the current members not seeking re-election, taking into account comments put forward by the committee's members, advisers, WMF staff and board liaisons based on the membership criteria. A final decision will be made by the end of October 2014, with new members expected to join on or around 1 November 2014.

Please read the full call for candidates for more information, membership criteria, and details on how to apply.

Best regards,
Carlos Colina
Chair, Affiliations Committee

Posted by MediaWiki message delivery on behalf of the Affiliations Committee, 07:46, 5 September 2014 (UTC) • TranslateGet helpSubscribe or unsubscribe.