Talk:Wikimedians of Slovakia

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
Jump to navigation Jump to search

But many participators don´t agree with arguments, approaches and persons around founding Wikimedia SR. Most people don´t see need for this. Simply - there is no public need, it was mainly one man initiative with very, very few participants. --Rádiológ 14:29, 27 December 2011 (UTC)

Founding[edit]

Dozvěděl jsem se, že jste už byli schváleni ministerstevem a že tedy existujete. Jako zakládající člen WM CZ vám blahopřeju a přeju vám, aby vaše porodní bolesti byly menší, než ty naše. --Pavel Hrdlička 20:21, 27 December 2011 (UTC) (cs:Packa)


Ono se jistě ještě ukáže, k čemu je to dobré, snad dřív než později. Teď by bylo jen třeba, aby všichni táhli za jeden konec provazu, ne za dva či tři opačné. Také gratulace, a pozdrav, -jkb- 00:33, 29 December 2011 (UTC)

Bibliotéka, Bratislava[edit]

Na Světu knihy 2011 jsem mluvil s lidmi z Bibliotéky, kteří projevili zájem o stánek Wikipedie na Slovensku. Možná by se dali nakontaktovat (můžete se na mě odkázat a na tuto událost) a vyjednat s nimi stánek na Bibliotéce k prezentaci slovenských projektů WMF a navazování nových kontaktů.

Ten veletrh je zajímavý tím, že se spojuje knižní veletrh se vzdělávacím. Zde se dá navázat spolupráce se školami. Pokud do toho půjdete vzpomeňte na okolní státy - myslím, že Maďaři, Poláci a Češi vám rádi zašlou nějaké materiály v těchto jazycích.

Rád vám i poskytnu informace týkající se organizace našeho vystoupení na Světu knihy.--Juandev 16:04, 2 January 2012 (UTC)

  • Ahoj Juan, no momentálne sa nachádzame vo fáze prípravy prvého valného zhromaždenia a zakladáme bankové účty a každý sa snaží pripraviť taký skromný projekt. Pokiaľ by nám pribudol nejaký aktívny člen, ktorý by to prevzal, tak určite, s radosťou. Ďakujeme za ponuku. Rudko 23:03, 5 January 2012 (UTC)

Participators[edit]

Opravte si prosím text v tejto časti. Nie všetci slovenskí redaktori v nej uvedení boli naklonení vašej pobočkovej myšlienke. Vďaka. --Bubamara 19:54, 5 January 2012 (UTC)
  • Bubamara podielali ste sa na diskusiách o vzniku (a boli ste proti). Tak je to v tej sekcii uvedené. Ani informácia redaktora Radiológ, nie je celkom správna, pobočku nezakladal jeden ale sú traja zakladajúci členovia a okrem toho tento zámer podporuje viacero zahraničných redaktorov, ktorý majú päťciferné editačné stavy. Pätciferné to je toľko ako Ty + Bronto + Radiológ dohromady. Ak chcete niečo meniť, tak nech sa páči. S pozdravom Rudko 22:56, 5 January 2012 (UTC)
Mohol by si my povedať, kde píšem, že pobočku zakladal jeden? Píšem, že to bol návrh jedného s veľmi malým počtom (a to som bol ešte slušný) záujemcov. Zahraniční podporovatelia a ich edity sú nepodstatné, je to slovenská pobočka, ktorá má pomáhať slovenskej wikipédii (inak na to som teda veľmi zvedavý). To by sme sa mohli potom na tejto úrovni baviť i o tvojich editoch, že? Apropo, všetci vyššie menovaní majú päťciferné editačné stavy, pričom Bronto sa už blíži k číslu 100 000. --Rádiológ 23:34, 5 January 2012 (UTC)

WM SK[edit]

Ahoj, opožděně gratuluji k založení pobočky Wikimedia SK. Prohlížel jsem si nějaké vaše dlouhodobé cíle a domnívám se, že s celou řadou věcí bychom vám my z Wikimedia ČR byli schopni pomoci nebo poradit. Nechci se nijak vnucovat, ale třeba by nebylo špatné se pro začátek aspoň domluvit na nějakém konferenčním hovoru - rádi uslyšíme vaše plány a můžeme se pokusit navázat nějakou hlubší spolupráci. Koneckonců, my se zase učíme od Němců, kteří jsou s organizací pobočky o krok dál, než my.

Tak co na to říkáte? S pozdravem --Vojtech.dostal 22:55, 5 February 2012 (UTC) (řadový člen WM CZ)

Kdyžtak se ozvěte na mém cs.wiki účtu (Vojtech.dostal). --Vojtech.dostal 22:13, 12 February 2012 (UTC)

Wikimedia Conference 2012[edit]

Nenacházím vás v seznamu. -jkb- 14:56, 7 February 2012 (UTC)

Wikimedia LGBT[edit]

Wikimedia LGBT outreach logo.svg Wikimedia LGBT+
Wikimedia LGBT+ is a proposed thematic organization that seeks to promote the development of content on Wikimedia projects which is of interest to LGBT+ communities. Proposed activities include outreach at LGBT events, Wikimania and other Wikimedia events, an international campaign called Wiki Loves Pride, and work on safe space policies, among other collaborations and interwiki projects. Active Wikimedians are welcome to join this cause! Please consider adding your name as a participant/supporter. Current tasks include translating pages, building a strong framework here at Meta, and achieving user group status (with the eventual goal of becoming a thematic organization). Your feedback is welcome on the discussion page.

--Another Believer (talk) 17:44, 1 November 2013 (UTC)

Wikimedia CEE Meeting 2016/Needs[edit]

Hello there! We are going to have the fifth annual Wikimedia CEE Meeting in Armenia. In order to prepare the programme, we need your input about some questions and needs you (as an affiliate or community) have. You can also share something working (or not) for you. Could you please add the info to the page? Thank you! --Lord Bumbury (talk) 13:32, 24 April 2016 (UTC)

P.S. I shall send this request via email as well --Lord Bumbury (talk) 13:32, 24 April 2016 (UTC)

Registration for CEE Meeting 2018: less than a week left![edit]

Dear @KuboF Hromoslav:, @Akdar:, @Jetam2: and Slovakian colleagues,

We would like to remind you that the registration for CEE Meeting 2018 is closing on 10 August.

Wikimedia CEE Meeting (Wikimedia Central and Eastern Europe Meeting) is an annual meeting of Wikimedians of the region. This year it will be hosted in Lviv, Ukraine, from 13 to 15 October 2018. The event page is here : Wikimedia CEE Meeting 2018

Our conference budget allows to fund two people from Wikimedians of Slovakia User Group (full package with travel, accommodation, meals and other fees). In addition, you can delegate more people, but their costs will have to be covered by your user group. The registration page is here : Wikimedia CEE Meeting 2018/Participants

Could you please confirm that you are working on selection of participants from your user group and that you will be able to register them by 10 August?

We are looking forward to seeing representatives of your user group in Lviv!

Best regards, on behalf of CEE meeting 2018 team — NickK (talk) 23:49, 6 August 2018 (UTC)

@NickK: Thank you for checking in. Yes, we are sending representatives to Lviv. I already sent you an email. :) CEE you soon!--Jetam2 (talk) 22:29, 7 August 2018 (UTC)

Learning Quarterly: November 2018[edit]

L&E Newsletter / Volume 5 / Issue 17 / November 2018
Learning Quarterly

Stay tuned
blogs, events
& more!

MediaWiki message delivery (talk) 01:10, 29 November 2018 (UTC)