Template:Wikimedia Foundation elections/2021/Trustee Evaluation Form/tr

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Template:Wikimedia Foundation elections/2021/Trustee Evaluation Form and the translation is 100% complete.

Evaluation form

Template parameters[Edit template data]

This template prefers block formatting of parameters.

ParameterDescriptionTypeStatus
Wikimedia experienceWikimedia experience

This includes contributions to: Wikimedia projects Wikimedia organizations or affiliates Wikimedia movement organizer Wikimedia movement ally organization

Stringrequired
Board experienceBoard experience

Serving on a board of trustees/directors (or a similar governing body) of a nationally- or globally-focused organization

Stringrequired
Executive experienceExecutive experience

This includes working at an executive level for an organization of comparable (or greater) size, complexity, and scope to the Wikimedia Foundation.

Stringrequired
Subject-matter expertiseSubject-matter expertise

This includes contributing in areas relevant to the Wikimedia Foundation and the Board. Areas may include: global movement building and community organization enterprise-level platform technology and/or product development, public policy and the law, knowledge sector (e.g., academia/GLAM/education), human rights and social justice, open Internet/free and open source software, organizational strategy and management, finance and \n financial oversight, non-profit fundraising, human resources, board governance

Stringrequired
BackgroundBackground

Do you belong to a group that has faced historical discrimination and underrepresentation? For example: gender, race, ethnicity, disability, LGBTQ+ identity, social class, economic status, or caste.

Default
Yes/No
Stringrequired
GeographieGeography

Based on the geographic regions where you have lived, will this contribute to the geographic diversity?

Default
Yes/no
Stringrequired
LanguageLanguage

Are you a native speaker of a language other than English?

Default
Yes/No
Stringrequired
Political system experiencePolitical system experience

Do you have experience living in and/or working to share knowledge in a non-democratic, state-censoring, or repressive context?

Default
Yes/No
Stringrequired


Mütevelli Değerlendirme Formu
Deneyim (Yıl)
<1 1–2 2–5 5–10 10+

Wikimedia tecrübesi. Aday Wikimedia hareketine adanmış bir kullanıcıdır. Uygun katkılar şunlardır: Wikimedia projelerine katkılar, bir Wikimedia organizasyonu ya da iştirakına üyelik, Wikimedia hareketi organizatörü olarak aktiviteler ya da Wikimedia hareketi ile dost bir organizasyona katılım.

Heyet deneyimi. Aday ulusal -ya da küresel- bir organizasyonda (kâr amacı güden, gütmeyen ya da yönetimsel) mütevelli heyeti/yönetim kurulu ya da benzer bir yönetim görevinde bulunmuştur.

Yönetim deneyimi. Aday, Wikimedia Vakfı ile karşılaştırılabilir (veya daha büyük) büyüklükte, karmaşıklıkta ve kapsamda bir kuruluş, departman veya proje için yönetici düzeyinde çalışmıştır.

Konu uzmanlığı. Aday Vakfın ya da Heyetin çalışmalarıyla ilgili bir alanda çalışmış ya da gönüllü olarak yer almıştır. Bu alanlar yıllık olarak belirlenecek ve; Küresel hareket inşası ve topluluk organizasyonu, kurumsal seviyede ortam teknolojisi ve/veya ürün geliştirme, kamu politikası ve hukuk, bilgi sektörü (ör. akademik/GLAM/eğitim), insan hakları ve sosyal adalet, açık internet/özgür ve açık kaynak yazılımı, organizasyonel strateji ve yönetim, finans ve finansal gözetim, kâr amacı gütmeyen bağış toplama, insan kaynakları, heyet idaresi gibi alanlar içerebilir.

Çeşitlilik: Arka plan Aday, iktidar yapılarında tarihsel ayrımcılığa ve yetersiz temsile maruz kalmış bir gruba (örneğin; cinsiyet, ırk, etnik köken, engellilik, LGBTQ+ kimliği, sosyal/ekonomik statüsü ya da itibarına bağlı olarak) ait veya aitti.

Çeşitlilik: Coğrafya Aday, yaşadıkları coğrafi bölgelere göre Mütevelli Heyeti'nin genel coğrafi çeşitliliğine katkıda bulunacaktır.

Çeşitlilik: Dil Adayın ana dili İngilizce dışında başka bir dildir.

Çeşitlilik: Politik sistem deneyimi Adayın bilgiyi demokratik olmayan, sansürcü ya da baskıcı bir bağlamda paylaşmak için yaşadığı ve/veya çalıştığı önemli bir deneyimi vardır.