Kapasite Değiş Tokuş Girişimi - cXc

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page The Capacity Exchange initiative - cXc and the translation is 77% complete.
Outdated translations are marked like this.

BAĞLAM: Son 20 yılda Vikipedi (tüm dil topluluklarıyla birlikte), kardeş projeleri (Vikisözlük veya Vikiveri gibi), ilgili teknolojiler (MediaWiki yazılımı gibi), kurumlar (Wikimedia Vakfı ve bağlı kuruluşlar gibi), ortaklıklar (BM ve diğer kuruluşlar gibi) etrafında şekillenen Wikimedia Hareketi, 2030 Hareket Stratejisi'ni geliştirmektedir. Bu yoldaki hedeflerin bir kısmına ulaşmak üzere gerçekleştirilen işlerden birisi de; odağı, hareketin en küçük ve en önemli biriminden — bireysel Wikimedia gönüllüsünün diğer Wikimedia gönüllüleriyle paylaşımı— tabandan yukarı olarak ve kendiliğinden örgütlenen kapasite gelişimini desteklemeye odaklanmış bu çabadır.

Kısa adı $cXc olan Kapasite Değiş Tokuşu (çalışma başlığı), paydaşlar arası kapasite geliştirmeyi ve bilgi-beceri-hizmet paylaşımını kolaylaştıran bir platformun pilot uygulaması olacaktır. Başlangıçta Avrupa'ya odaklanılmıştır; uluslararası ortakları dahil etme planları mevcuttur.

Özet

cXc theory of change

Bu, Wikimedia Avrupa İştirakleri toplantılarından birinde gerçekleşen bir sunumdan sonra başlatılmış bir projedir. Projeyi daha ileriye taşımak için bir çalışma grubu Mayıs 2021'den bu yana her hafta toplanıyor.

Projenin kısa URL'si:https://w.wiki/_zb3J

Proje, 6 numaralı Hareket Stratejisi Tavsiyesi olan Beceri ve Liderlik Gelişimine Yatırım Yap Tavsiyesi'ndeki iki değişim ve eylemi doğrudan ele alır:

 • Varlıklar ile ihtiyaçları eşleyen ve gerçek ihtiyaçlara dayalı beceri-geliştirme girişimlerini işe koşmak için toplu veriler üreten bir metodoloji oluşturma
 • Öğretme ve öğrenme becerileri için paydaşların Hareket genelinde ilişkilendirilmelerini/eşleştirilmelerini kolaylaştıran bir hizmet geliştirme (örneğin akran-öğrenmesi, ağ kurma, ortak ve müttefiklerden bilgi havuzu oluşturma)

SSS

Bunu neden meta'da yapmıyorsunuz?
Strateji sürecinde bir çok kişiden meta'da arama yapmanın zor olduğunu, iyi bilgi bulmanın da zor olduğunu ve insanlara yüz yüze ilişki kurdurmakta kullanmanın daha da zor olduğunu işittik.
Bu aynı zamanda bir bilgi bankası mı olacak?
Hayır, şimdilik bunu sadece insanları (grupları ve iştirakleri) profillerine girdikleri beceri ve kaynaklarına göre ilişkilendirmek üzere kullanmayı öngörüyoruz. Öğrenme kaynakları platformu Tavsiye No:6'nın ayrı bir önemli eylemidir. Daha sonra ilave edilmeli veya ayrı bir girişim olmalıdır.
Bu geçmiş, şimdiki ve gelecek kapasite geliştirme çalışmaları ile nasıl koordine edilecek?
Geçmiş çalışmalar eğitim vermekle sınırlıydı ve akran desteğinin potansiyelini ortaya çıkarmayı başaramadı. Yine de eğitim ve öğrenme biçimleri ve kaynakları sürekli erişilebilir ve geliştirilebilir. Aslında, platformdaki verinin gerçek zamanlı varlık ve ihtiyaç haritası olarak iş göreceğini ve Wikimedia gönüllülerinin ger çek ihtiyaçlarına dayalı çevrimiçi kurslar, akran destek grupları ve öğrenme materyalleri gibi hedeflenen kapasite inşa müdahalelerini birimlerin daha sonra oluşturmalarına yardımcı olacağını öngörüyoruz.

Kapasite Değiş Tokuşu şunları yapacak

 • herhangi bir konuda yardım isteme ve teklif etmenin kolay bir yolu olacak
 • Wikimedia gönüllüsü ve çalışanlarının ihtiyaç ve öncelikleri hakkında veri toplayacak
 • karşılıklı yarar sağlayan varlıkları ortaya çıkarmamızı ve kullanmamızı; ayrıca boşlukları gidermemizi sağlayacak.
 • hızlı faydalar ve ulaşılması kolay kazanımlar sağlayacak
 • çoğulculuğu, birliği ve analitik becerileri destekleyecek
 • Hareket kapasitesini büyütecek ve dağıtacak

Varsayımlar ve ilkeler

 • Öğrenme her zaman çift yönlü bir yoldur.
 • Avrupa'dan başlıyoruz ama küresel toplumu hep aklımızın bir köşesinde tutuyoruz.
 • Hareket Stratejisi'nin bağlamsallık ilkesinin farkındayız ve uyguluyoruz.
 • İhtiyaç duyulan bilgi ve becerilere genelde bizlerin arasında mevcut ve varlıkları ihtiyaçlarla eşleştirmenin yollarını bulmamız gerekiyor.
 • Bunu, gelişmekte olan ve marjinalleştirilmiş topluluklara ve mevcut veya gelecekte kurulacak küçük iştiraklere odaklanarak tasarlıyoruz.
 • Kapasite geliştirmenin birçok yolu var: koçluk, mentorlük, ders verme, çıraklık, teknik ve mali destek, grup öğrenmesi, uygulama toplulukları, eğitim.
 • Halihazırda sahip olduklarımızla çalışmak kolay, ucuz ve pratik olacak; aynı zamanda birlik, verimlilik ve dayanıklılığı arttıracaktır.
 • İhtiyaç ve istekleri daha iyi anladıktan sonra onları karşılamak için grup/topluluk etkinlikleri hatta daha sistemik yaklaşımlar geliştirebiliriz.

Milestones and Plans

Inititiative transformed into the project. Please follow new Capacity Exchange page maintained by WM Brasil team.

This page is kept for documentation purposes only and will no longer be maintained.

Mayıs 2023

After a huge delay in processing WM Brasil proposal for a grant, we received general confirmation of interest and a lot of diverse feedback (in April) and are responding to it in hope that practical work can start again (in June?). Administrative burden around this and reorganizing proposal and project documentation was taken on hugely by WM Brasil staff + contractor likely to lead the project, with significant work also by few cXc team members.

Ocak 2023

We started to scale, trans-localize and work towards sustainability. We have connected with African communities and we decenter Europe by moving the platform care towards WM Brasil. As of November 2022 we are developing plans and proposal for the next phase of scaling and sustaining in more professional way, also by collaborating with compatible Let's Connect initiative. This will create a first larger usecase of a platform. With these input, we can experience wider set of experiences needed to build flexible but stable and sustainable service.

Mart 2022

Küçük başlayacak ve öğrenip tekrarlayacağız. Platform için bir yapı ve kategoriler oluşturduk. Aralık 2021 itibariyle OER Dünya Haritası'nın kullandığı mevcut bir açık kaynak yazılım paketini uyarlıyoruz. Bu, platformun küçük bir ilgili kullanıcı tarafından test edebilecek ve geribildirim sağlanabilecek ilk demosunu oluşturacak. Bu bilgi ile, gerçekte hangi yazılımın kullanılacağına karar verebilir ve daha iyi bir versiyonu oluşturabilir veya uyarlayabiliriz.

Wiimedia Vakfı'ndan proje dokümanları üzerinde çalışmak, farklı partnerlerle bağlantı kurmak ve azınlık dillerine çeviriyi sağlamak üzere bir hızlı hibe aldık.

Uzun vadeli bir uygulama planı kış tatilinde hazırlanacak ve burada paylaşılacaktır.

We have identified several areas of interest and content which we want to focus on. We will run a pilot using an adapted instance of the open source OERworldmap software. Currently we are working on modifications to the software with the support of Wikimedia Deutschland's software development team.

Çalışma grubunun üyeleri

(Ad, İştirak, Bu bağlamdaki ilgi alanı)

Eski üyeler ve katkı verenler

Belgeler

İletişim

Bizlere özel olarak Zoom toplantılarında katılma seçeneği dışında, hepinizle herkese açık Wikimedia Chat #capacity-building 'de asenkron olarak buluşmayı umuyoruz!