Libraria e Wikipedias

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of the page The Wikipedia Library and the translation is 53% complete.

Outdated translations are marked like this.
Other languages:
Bahasa Indonesia • ‎Basa Sunda • ‎Deutsch • ‎English • ‎Esperanto • ‎Gaeilge • ‎Ido • ‎Mirandés • ‎Nederlands • ‎Scots • ‎Tiếng Việt • ‎Türkçe • ‎Yorùbá • ‎Zazaki • ‎azərbaycanca • ‎dansk • ‎español • ‎estremeñu • ‎euskara • ‎français • ‎galego • ‎italiano • ‎kurdî • ‎latviešu • ‎lietuvių • ‎magyar • ‎norsk bokmål • ‎polski • ‎português • ‎português do Brasil • ‎shqip • ‎suomi • ‎svenska • ‎tachawit • ‎čeština • ‎Ελληνικά • ‎башҡортса • ‎български • ‎русский • ‎тоҷикӣ • ‎українська • ‎қазақша • ‎עברית • ‎اردو • ‎العربية • ‎سنڌي • ‎فارسی • ‎مصرى • ‎پښتو • ‎नेपाली • ‎मराठी • ‎हिन्दी • ‎অসমীয়া • ‎বাংলা • ‎தமிழ் • ‎සිංහල • ‎ไทย • ‎မြန်မာဘာသာ • ‎ქართული • ‎中文 • ‎日本語 • ‎한국어
Wikipedia Library owl.svg

Libraria e Wikipedias

State Library of Victoria La Trobe Reading room 5th floor view.jpg

Libraria e Wikipedias ndihmon redaktorët të kenë qasje në burime të besueshme për të përmirësuar Wikipedian.Ne gjithashtu ndihmojmë profesionistët me njohuri të ndajnë koleksionet me publikun.

Global branches

arabishtbengalishtkatalonishtgreqishtanglishtspanjishtpersishtfinlandishtfrëngjishtindishthebraishtkurdishtnorvegjishtpolonishtportugalishtSimple Englishsindishtsuedishtturqishtukrainishtvietnamishtjorubaishtkinezisht

Rreth librarisë

Libraria e Wikipedias është një qendër e hapur hulumtim, një vend për redaktorët aktiv të Wikipedias për të fituar qasje në burimet vitale të besueshme që ata kanë nevojë të bëjnë punën e tyre dhe të mbështeten në përdorimin e këtyre burimeve për të përmirësuar enciklopedinë. Ne kemi për qëllim të bëjnë qasjen dhe përdorimin e burimeve falas, lehtë, bashkpunues dhe efikas.

The Wikipedia Library is run by a team of Wikimedia Foundation staff and global volunteers. We operate on a community-organized satellite model: we administer the global project but work with local coordinators in local Wikipedia projects to help each community set up their own libraries.

Get in touch
 email: wikipedialibrary(at)wikimedia.org twitter: @wikilibrary facebook: The Wikipedia Library mailing list: Wikipedia-Library irc: #wikipedia-library

Qëllimet tona

Partner për të siguruar qasje të lirë në publikimet, databazat, universitetet dhe libraritë që janë me pagesë

Të lehtësojë hulumtimet për Wikipedianët, duke ndihmuar redaktorët të gjejnë dhe përdorin burimet

Ndërtoj marrëdhënie në mes redaktorëve, librarive, dhe librarianëve të komunitetit

Të lidh redaktorët me libraritë e tyre lokale dhe burimet me qasje të lirë

Të promovojë qasjen të gjerë të hapur në publikime dhe hulumtime

Çfarë bëjmë ne

Database access: Arrange donations of free access to paywalled resources which editors can sign up for.

Book purchases: Help editors buy books that will help them do research.

Visiting scholars: Get editors university researcher staff status to access an entire online library collection.

Source sharing: Create resource sharing pages where editors can request a source from other editors.

Reference desk: Set up reference desks for editors to ask research questions and get help and answers.

Research literacy: Help readers and editors learn how to do research with and for Wikipedia.

Tools: Build tools that help editors do research and connect to sources.

Explore our sitemap to learn more.


Si mund të përfshiheni edhe ju

Krijoni një degë lokale:Ne mbështesim komunitetin tuaj për të ndihmuar të ndërtoni Librarinë tuaj të Wikipedias. Na kontaktoni!

Translate: You can help editors who speak your language by translating the Library Card platform interface!

Bëhuni një koordinator: Ne punojmë si një ekip bashkëpunues në fushën e library, account, partner, reference, metrics, university, and technical management. Regjistroheni për të ndihmuar.

Get your library involved: Explore our options for engaging as a library

Donor outreach: Contact publishers and potential donors. You can help.

Help us with tech projects: Help complete technical tools, tasks, and changes to improve research on Wikimedia projects.

Read the newsletter: Read about and stay up to date on our recent and ongoing activities.


« Biblioteka ime
Ishte dukat mjaft i madh.
»

— William Shakespeare

« Unë gjithmonë kam imagjinuar se
Parajsa do të jetë një lloj i bibliotekës.
»

— Jorge Luis Borges

« Njerëzit mund të humbasin jetën e tyre në biblioteka.
Ato duhet të paralajmërohen.
»

— Saul Bellow

« E vetmja gjë që ju absolutisht duhet të dini, është vendndodhja e bibliotekës. »

— Albert Einstein

«
Ju ndërtoni një mijë kështjella, një mijë e faltore, ju jeni një hiç;
ndërtoni një bibliotekë, ju jeni gjithçka!
»
— Mehmet Murat ildan.