Training modules/Dealing with online harassment/slides/why-do-you-need-to-care-about-harassment/pl

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki

Podstawy: Czemu ty musisz przejąć się nękaniem?

Nękanie w internecie jest sprawą niemal tak starą, jak sam internet. Najbardziej podatne są obszary, gdzie spotyka się i komunikuje wielu ludzi - na przykład fora dyskusyjne, gry multiplayer, media społecznościowe. Nękanie i dokuczanie mogą prowadzić do depresji u poddanych im osobom (link do pliku PDF). W ankiecie opublikowanej przez Pew Research Center w 2014, prawie trzy czwarte dorosłych korzystających z internetu przyznało, że napotkało tam przypadek nękania. Dwóch na pięciu doświadczyło go osobiście.

Kultura dopuszczająca nękanie to jeden z głównych powodów do krytyki Wikipedii od jej założenia w 2001 roku. Badacze z Palo Alto Research Center w roku 2008 stwierdzili, że edycje mniej aktywnych edytorów (dokonujących od dwóch do dziewięciu edycji miesięcznie) były do trzech razy częściej wycofywane niż w roku 2004. Ale nie tylko oni napotykają nękanie - doświadczony edytor David Shankbone napisał w roku 2008, że "jeśli staniesz się czyimś celem na Wikipedii, nie oczekuj pomocy od społeczności" ("if you become a target on Wikipedia, do not expect a supportive community").

Nękanie wrażliwych użytkowników może prowadzić do braku różnorodności wśrod edytorów i gorszej jakości treści. Gdy zagrożona jest czyjaś prywatność, prawdopodobnie ich wkład w projekty takie jak Wikipedia zmniejszy się lub całkowicie zakończy.

W grupie Support and Safety Fundacji Wikimedia ("Wsparcie i Bezpieczeństwo", w skrócie "SuSa") pracujemy nad poprawą tych procesów z naszej strony, ale większość przypadków nękania najpierw zauważy społeczność. Rozwiązywanie tych sytuacji, często złożonych i subtelnych, nie jest łatwe. Ten moduł ma pomóc Ci zajmować się nimi w jak najlepszy sposób.