Training modules/Keeping events safe/slides/dealing-with-valid-incident-reports/pl

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Training modules/Keeping events safe/slides/dealing-with-valid-incident-reports and the translation is 14% complete.
Outdated translations are marked like this.

W czasie wydarzenia: radzenie sobie z uzasadnionymi zgłoszeniami

Uzasadnione zgłoszenie nękania może wymagać okazania znacznej odwagi. Ważne jest, aby pamiętać, że zgłaszający może odczuwać wiele negatywnych emocji. Może być skrzywdzony, zawstydzony, zasmucony, zagrożony, dyskryminowany, gniewny, może nie czuć się bezpiecznie. Co do porad wypisanych w poprzedniej sekcji, przede wszystkim:

  • Róbcie notatki. Nie musicie pamiętać każdego szczegółu zajścia, w którym nie uczestniczyliście. Będziecie zaskoczeni, jak przydatne są notatki na etapie analizy, szczególnie jeżeli inni członkowie komitetu organizacyjnego wydarzenie są zaangażowani w rozwiązywanie danej sprawy nękania. Nie musicie zacząć notować już w momencie, gdy zgłaszający do was podchodzi (tak jak nie musicie podejmować natychmiastowych kroków, kiedy tylko poznacie szczegóły sprawy), ale notowanie w chwili, gdy pamięć jest jeszcze świeża, jest ważne. To pomaga także upewnić się zgłaszającemu, że jego zgłoszenie jest brane na poważnie.
  • Zachowajcie spokój, myślcie racjonalnie. Dawanie się ponieść emocjom zgłaszającego jest uzasadnione w przypadku samego uzasadnionego, ale jest niezbyt pomocne osobie, która ma rozwiązać problem nękania.
  • Bądźcie gotowi do reakcji. W niektórych przypadkach może być potrzebna interwencja dokonana w odpowiednim czasie. Może chodzić o pomoc innych osób, np. ochrony miejsca wydarzenia, jeżeli sytuacja wymaga ich udziału.
  • W sytuacji dotyczącej zdrowia zapewnijcie ofierze pomoc medyczną. Jeżeli zgłoszenie pochodzi od osoby wymagającej natychmiastowej pomocy, np. zaatakowanej fizycznie, może być potrzeba wasza pomoc w doprowadzeniu do najbliższego szpitala.
  • Pomóżcie ofierze rozważyć przedsięwzięcie pewnych kroków. Zależnie od wagi incydentu może być potrzebne zachęcenie ofiary albo wręcz pomoc przy podjęciu natychmiastowych lub długookresowych decyzji, które pomogą jej wydobrzeć (przykładowo natychmiastowe zgromadzenie dokumentacji medycznej w przypadku gwałtu może umożliwić dalszej zgłoszenie na policji).