Training modules/Keeping events safe/slides/event-organizing-team/hu

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Training modules/Keeping events safe/slides/event-organizing-team and the translation is 100% complete.

Az esemény előtt: az eseményszervező csapat

  • Jelöld meg a felelős személyeket, akik eljárhatnak. Ki az első reagáló? Kinek lehet jelenteni? Ki Ki ellenőrzi őket? Kinek a felelőssége a személyek eseményről történő eltávolítása? Rendelkezésre áll a megfelelő számú személyzet? Ezeket fontos számba venni az események megszervezésekor, mivel az egyes esetek kezelésénél nagy szerepet játszanak.
    • Szükség van egy vészhelyzeti csapatra, akik a biztonsági kihágások esetén eljárhatnak. Ideális esetben a csapat tagjai csak ezt az egy feladatot végzik.
    • Biztosítsd, hogy a vészhelyzeti csapat pozícói pontosan definiáltak (ezze elkerülhetők az ütközése, például ha egy tag magát jelenti).
    • Ha lehetséges, a vészhelyzeti csoport tagjai legalább kettesével lássák el feladatiakat: az egyikük kezelje az esetet, a másikuk pedig a fő feladatokat lássa el.
    • Biztosítsd a vészhelyzeti csoport sokszínűségét: a kisebb eseményeken a csapatnak legalább két, eltérő hátterű (kulturális, etnikai vagy más gondolkodású) személyből kell állnia; ezáltal többek is felvehetik a jelentést, ha az adott személlyel kapcsolatban a jelentővel ellenérzései vannak.
    • Jelöld ki a személyek feladatait. Függetlenül attól, hogy kijelölted-e a vészhelyzeti csapatot, az egyes személyeknek tudniuk kell, hogy mely feladatokat kell ellátniuk.
    • Alakíts ki riadóláncot. Győződj meg róla, hogy mindenki tisztában van a feladatival és azzal, hogy kit kell értesítenie.
    • Alakítsd ki a vészhelyzeti protokollt; gondold végig, hogy szükség esetén hogy lehetne a legtöbb illetékest (a szervezőket vagy a biztonsági szolgálatot) riasztani. A biztonság miatt, illetve a tömegpánik megelőzése érdekében használjatok mobiltelefonokat vezetéknélküli kihangosítóval, és alkalmazzatok kódszavakat.
  • Mutasd be a vészhelyzeti akciócsoportot a többi szervezőnek; probléma esetén gyorsan elérhetőnek kell lenniük. A bejelentések módjának ismerete fontos a gyors elhárítás érdekében.
  • Biztosítsd a vészhelyzeti akciócsoport és az eseményszervezők láthatóságát; ez gyorsíthatja az eljárásokat és megóvhatja az érintetteket a további szorongástól. A lépéshez használhatsz kitűzőket, egyező színű pólókat egyedi mintával, vagy sapkákat. Ha a színekkel történő azonosítás mellett döntesz, olyan színeket válassz, amelyeket a színvakok is felismerhetnek.
  • Képezd magad; a gyors reakció elengedhetetlen. A szervezőknek biztosítaniuk kell, hogy a vészhelyzeti akciócsoport tagjai képzett személyek, akik képesek a gyors és megfelelő reakciókra. Az esemény napján érdemes emlékeztető foglalkoztatást tartani. Habár főleg az online esetekre koncentrál, a zaklatások kezeléséről szóló képzési modulban hasznos információkat találhatsz, amelyek a személyes részvételű eseményeken is alkalmazhatóak lehetnek. Érdemes áttekinteni a lelki elsősegély képzési modult is.
  • A biztonsági szükségletek felismerése; a helyszín foglalása előtt:
    • Ha a kiválasztott létesítmény nem rendelkezik biztonsági szolgálattal, érdemes lehet kockázatelemzést végezni a foglalás előtt annak megállapítására, hogy szükséges-e biztonsági őröket foglalkoztatni az esemény során.
    • Ha a helyszínen van biztonsági szolgálat, beszéljétek meg az eseménykoordinátorral a rendezvény szükségleteit.
  • Készítsd elő a fontos információkat, így ezek a szervezők és résztvevők számára könnyen elérhetőek lehetnek; érdemes összegyűjteni a biztonsággal, menekülési útvonalakkal, a hatóságok telefonszámaival és segélyvonalakkal kapcsolatos adatokat. A megosztandó információkkal kapcsolatban további segítséget adhatnak a barátságos hely irányelvei.
  • Tervezd meg a helyszín alaprajzát (például a nemek szerinti mosdók elhelyezkedését); a zaklatott személyek meghallgatásához jelölj ki egy kellően hangszigetelt helyiséget, ahol megnyugodhatnak és nyugodt körülmények között mondhatják el az incidens részleteit.
  • Ellenőrizd a résztvevők listáját kitiltott személyek után kutatva; ezzel a lépéssel gyorsan cselekedhetsz, és megakadályozhatod a későbbi kellemetlenségeket. További információkért tekintsd át az eseményekről való kitiltás irányelvét és a kapcsolódó folyamatokat.
  • A regisztráció során a résztvevőkkel el kell fogadtatni a viselkedési szabályokat és az irányelveket (barátságos hely irányelvei, viselkedési kódex vagy más, ezekkel egyenértékű); ezek emlékeztetőül szolgálhatnak az elvárt viselkedéssel kapcsolatban.
    • Érdemes lehet a barátságos hely irányelveit tartalmazó útmutató kinyomtatása, amelyet a résztvevőknek az információs csomaggal vagy kitűzővel együtt lehet átnyújtani.
  • Rögzítsd írásban, és legalább két személy másolja azok listáját, akik nem hajlandóak a regisztrációra és részvételre.

A fentieket a nagyobb események során is meg lehet fogadni. Kisebb események megrendezésekor a fentiek egy része irreleváns lehet. A rendezvények megtartásakor hagyatkozz a józan észre; a zaklatások elhárításakor csak azt teheted meg, amihez elég létszámmal rendelkezel!