Translation requests/WMF/Our projects/tr

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
Wikimedia proje ailesi

Wikimedia Kurumu'nun bütün projeleri işbirliğiyle MediaWiki yazılımınının kullanıcıları tarafından geliştirildi. Tüm yapılandırmalar GNU Özgür Belge Lisansı altındadır (Creative Commons Attribution 2.5 lisansı altında olan Vikihaber hariç), yani o lisansın sınırladığı içeriklerin özgürce kullanıldığı, özgürce değiştirildiği, özgürce kopyalandığı ve özgürce katkıda bulunulduğu demektir. Ayrıca bkz. tüm projelerimize link.

Şuna not edin ki başka siteler de MediaWiki yazılımını kullanabilir ve bizim projelerimize benzeyebilir, ya da 'Wiki-' veya '-pedia' içeren ada sahip olabilir, ya da benzer alan adına. Wikimedia Foundation'ın parçası projeler aşağıda listelenmiştir.

Vikipedi

Wikipedia logosu
Wikipedia logosu

Vikipedi dünyada tüm dillerde özgür ansiklopedi inşa etme projesidir. İnternet bağlantısı olan herkes sanal olarak katkıda bulunmada özgürdür, tarafsız kaynaklı bilgilerle.

Vikipedi 2001 Ocak'ında başladı, şimdiyse 250 dilde sekiz milyondan fazla makale sunuyor. En büyük Vikipedi İngilizce dilinde, iki milyondan fazla madde ile; ardından Alman ve Fransız versiyonları herbiri yarım milyondan fazla makale içeriyor. Diğer dokuz versiyon 100,000+ makale içerirken, 100'den fazla diğer diller 1,000+ makale içeriyor.

Vikipedi, topluluğuyla da tanınıyor. 2004 yılında, Vikipedi "Topluluk" için Webby Ödülünü ve "Sanal Topluluklar" için the Prix Ars Electronica's Golden Nica ödülünü kazandı. Projenin başlangıcından bu yana 100,000'in üstünde kayıtlı kullanıcı en az onar değişiklik yaptı.[1] Yaratılan hesapların toplam sayısı sadece İngilizce Vikipedi'de 3.4 milyonu aştı. Bununla beraber, o dildeki en fazla değişiklikler yaklaşık bin kendini projeye adamış kullanıcılardan geldi.

Bazı Vikipediler düzenli enstantaneler yayınladı ya da yayınlamayı planlıyor. Alman Vikipedisi yılda iki kez Directmedia Publishing katkısıyla DVD olarak yayınlandı, Leh Vikipedisi de bir DVD yayınladı.

Vikisözlük

Vikisözlük logosu
Vikisözlük logosu

Vikisözlük her dilde çokludil özgür kaynak sözlük projesidir. Bunun anlamı; her proje bütün dillerde bütün kelimeleri tanımlamaya özgü bir dil kullanmaya çabalıyor. Bu aslında tipik bir sözlükten daha fazlası olmayı hedefliyor; eşanlamlılar, uyaklar, çeviriler, sesli telaffuzlar, kökenbilim ve alıntıları içererek. Bu proje Aralık 2002'de başladı, ve Ocak 2008 itibariyle 100'den fazla dilde 3,000,000'dan fazla giriş var. En büyük versiyon Fransızca, takiben İngilizce, Vietnamca ve Türkçe. Dördününün de 150,000'den fazla girişi var, diğer 8 dilin ise 100,000'den fazla girişi var. Diğer 61 dil enaz 1,000 girişe sahip.

Vikisözlük Wikimedia Commons ile ortak çalışıyor. Bazı ses dosyaları Vikisöz ve diğer projelere telaffuz örnekleri sağlamak için Commons'a yüklendi.

Vikisöz

Vikisöz logosu
Vikisöz logosu

Vikisöz ünlü insanlardan, kitaplardan, konuşmalardan , filmlerden ya da entellektüel ilginç maddelerden alınan sözlerden oluşan bir havuzdur. Vikisözde; atasözleri, mnemonik ya da sloganlarda yer alıyor.

Proje Temmuz 2003'de başladı; Ocak 2008 itibariyle neredeyse 50 dilde 75,903 sayfa içeriyor. En büyük vikisöz İngilizce 10,000'den fazla sayfaya sahip. Alman, İtalyan ve Leh versiyonları 5,000'in üzerinde.

Vikikitap

Vikikitap logosu
Vikikitap logosu

Vikikitap; ders kitapları, dil kursları, kullanma klavuzları ve açıklamalı kamu malıkitapları da içeren özgür e-kitap kaynaklarından oluşan bir koleksiyon inşa etmeyi hedefliyor. Amacı; hem öğrencilere (kendi-)öğrenimde, hemde lise ve üniversitedeki öğretmenlere yardımcı olmak.

2008 Ocak itibariyle, en büyük Vikikitap İngilizce dilinde 27,000'den fazla modülde 3,000'den fazla gelişen kitap yer alıyor. Bunları 5000'den fazla modül ile Alman ve Portekiz izliyor. Proje Temmuz 2003'de başladı ve şimdi 50 dilde, 84,000 modülden 5,000 gelişen kitap yer alıyor.

Vikikaynak

Vikikaynak logosu
Vikikaynak logosu

Kasım 2003'de başlayan Vikikaynak projesinin amacı; özgür ve açık içeriğe sahip metin koleksiyonları arşivi oluşturmak. Sadece; klasikleri, kanunları ve diğer yardımlı metinleri depolayan üstün kaliteli bir format olmayıp; aynı zamanda bu metinleri çeviren bir üs sunucudur. Başlangıçta, bütün dillerdeki (Aramice haricinde) metinler tek vikideydi. Bununla beraber, Vikikaynak şimdi değişik dillerde birçok versiyonda.

Ocak 2008 itibariyle, Vikikaynak toplamda 315,000 kaynak metin sunuyor. En büyüğü 70,000'den fazla iş içeren İngilizce Vikikaynağı.

Wikispecies

Wikispecies logo
Wikispecies logo

Wikispecies özgür, viki-tabanlı proje, amacı: taksonomi için merkezi, daha geniş türler veritabanı oluşturmak. Wikispecies özellikle, bilimsel kullanıcıların gereksinimlerini hedefliyor ve 2008 Ocak itibariyle 115,000 giriş yer alıyor. Sonuç iyice yoluna girdiğinde, Wikispecies'in Hayat Ansiklopedisi ile ortak çalışmasını öngören planlar var.

Wikinews

Wikinews logosu
Wikinews logosu

Wikinews projesi çok geniş yelpazede haber raporları içermesi hedefiyle Aralık 2004'te başladı. Ocak 2008 itibariyle 23 dilde Wikinews başladı ve 48,000'den fazla makale içeriyor. İngilizce gibi bazı Wikinews'ler Rss beslemeleriyle kullanılabilir.

Dünyanın her yerinden katkıda bulunanlar makaleleri beraber yazıyorlar. Raporlar; orjinal raporlar ve röportajlardan değişik kaynaklardan haber özetlerine uzanıyor. Hepsi, tarafsız bakış açısıyla yazılmalıdır.

Şuanda Wikinews'in iki amacı var: ticari haber sitelerine alternatif özgür içerik sunmak ve makalelerin hızlı ve özenli kontrol edildiğinden emin olmak.

Wikiversity

Wikiversity logo
Wikiversity logo

Wikiversity, öğrenme malzemelerine ve öğrenme topluluklarına, ve araştırmaya adanmış bir proje. 15 Ağustos 2006'da (beta aşamasında) Vikimedya projesi olarak İngilizce ve Almanca Wikiversitileri ve çokludil koordinasyonu ile başladı. O günden itibaren Fransız, Yunan, İtalyan ve İspanyol Wikiversitileri katıldı. İsminin çağrıştırdığına rağmen Wikiversity üniversite düzeyinde malzeme ile sınırlı değildir, tüm öğrenme seviyelerinde topluluklara ve malzemelere açıktır. Öğrenme aktivitelerini ve topluluklarını kolaylaştırabilmesi halen araştırılmaktadır, ama "yaparak öğrenmek" ya da "deneysel öğrenmek" modeli çerçevesindedir.

Wikimedia Commons

Wikimedia Commons logosu
Wikimedia Commons logosu

Wikimedia Commons özgür fotoğraf, diyagram, harita, video, animasyon, müzik, ses, seslendirilmiş metin ve diğer özgür medya için merkez havuz oluşturmak amacıyla Eylül 2004'de başladı. Katılımcıların düzinelerce dil konuştuğu tüm Wikimedia projeleri için merkez havuz hizmeti gören Çokludil projesidir.

Proje hızla büyüyor. Medya dosyalarının bir milyon'a ulaşmasından bir yıldan daha az zaman sonra Ekim 2007'de, iki milyon'a ulaştı. Wikimedia Commons 2005 Prix Ars Electronica ödüllerinde Sanal topluluk için onur mansiyonu aldı.

Projenin, kaliteli katkıları vurgulamak için topluluk tarafından idare edilen iki mekanizması var: Özellikli Resimler ve Wikimedia editörlerinin iyi tasarlanmış yaratımlarını tanıyan Kaliteli görüntüler. 2006'dan bu yana, esinlenen özgür içerik resimlerin kutlanmasında geniş Wikimedia topluluğunu davet eden Yılın resmi yarışmasını düzenliyor. İki sayfa Fotoğrafçılarımızla tanışın ve İllüstratörlerimizle tanışın; özgür içerik lisansı kullanan ve yapıtlarını Wikimedia commons'a bağışlayan yüksek derecede yetenekli katılımcıların vitrini oluyor.

Commons hakkında daha fazla bilgi için Wikimedia Commons'ın Sahne Işıkları'na bakın.


Bağlantılı projeler

MediaWiki

MediaWiki Logosu
MediaWiki Logosu

MediaWiki, GPL lisansı altında wiki motorudur. MediaWiki yazılımı tüm Vikimedya projeleri ve diğer başka siteler tarafından kullanılır.

2005 yılında Medyaviki "özel php ödülü" kategorisinde les Trophées du Libre ödülünü kazandı. 2007 itibariyle, Medyaviki tüm dünyada pek çok websitesi tarafından kullanılmaktadır ve SourceForge yazılım arşivinden 1 milyon'dan fazla kez indirilmiştir.

Daha fazla bilgi için; MediaWiki'ye, Vikipedi makalesine ya da websitesine bakabilirsiniz.


Kaynakça

  1. Çoklu projelerde kaç kullanıcının kayıtlı olduğu bilinmiyor.