آیین‌نامه فراگیر رفتاری\پروژه

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Universal Code of Conduct/Project and the translation is 100% complete.
آیین‌نامه فراگیر رفتاری

مرور کلی

کد جهانی رفتار (UCoC) یک خط پایه جهانی از رفتار قابل قبول برای کل جنبش بدون تحمل آزار و اذیت ارائه می‌دهد. محتوای UCoC که شامل خط‌مشی و دستورالعمل‌های اجرایی است، در دو مرحله ایجاد شد و در حال حاضر کار برای اجرای خط‌مشی UCoC و دستورالعمل‌های اجرایی در حال انجام است. فهرست کاملی از فعالیت‌های درگیر در توسعه UCoC در کادر ناوبری در پایین این صفحه مشخص شده است.

وضعیت فعلی

اکنون که خط‌مشی‌ها و دستورالعمل‌های اجرایی کامل شده‌اند، کمیته هماهنگ‌کننده کد رفتار جهانی (U4C) باید برای حمایت از تکامل و اجرای سیاست‌ها ایجاد شود. یک کمیته ساختمان برای ایجاد منشور U4C و هدایت انتخاب اولین U4C تشکیل شد. در مورد اجرای دستورالعمل‌ها و کمیته ساختمان U4C بیشتر بخوانید.


تاریخچه

کد رفتار جهانی (UCoC) یک ابتکار کلیدی از مکالمات و فرآیند استراتژی اجتماعی ویکی‌مدیا ۲۰۳۰ است. تامین امنیت و گنجاندن در جوامع و ایجاد یک کد رفتار بالاترین اولویت پیشنهاد سومین استراتژی جنبش بود.

UCoC یک خط پایه جهانی از رفتار قابل قبول برای کل جنبش بدون تحمل آزار و اذیت فراهم می‌کند. UCoC از طریق یک فرآیند مشترک طی دو مرحله ایجاد شد. مرحله ۱ شامل تهیه پیش نویس خط مشی بود. مرحله ۲ شامل تدوین دستورالعمل‌های اجرایی بود. هیئت امنای بنیاد ویکی‌مدیا در ۲ فوریه ۲۰۲۱ این خط‌مشی را تصویب کرد و انجمن در مارس ۲۰۲۲ به دستورالعمل‌های اجرایی رأی داد. رأی اول حاکی از حمایت جامعه از دستورالعمل‌ها بود، با چندین حوزه بهبود خاص که از طریق نظرات ارائه‌شده در این فرآیند مشخص شد. کمیته امور جامعه هیئت مدیره (CAC) درخواست کرد که کمیته بازبینی تحت رهبری جامعه به برخی از بخش‌های دستورالعمل‌ها رسیدگی کند. این فرآیند پالایش به پایان رسید و دومین رأی گیری به رهبری جامعه در ژانویه ۲۰۲۳ برگزار شد. بر اساس نتایج، هیئت امنا به تصویب دستورالعمل های اجرایی رأی داد در ۹ مارس ۲۰۲۳.

در حال حاضر، کمیته ساختمان آیین‌نامه رفتار جهانی در حال توسعه منشور کمیته هماهنگی آیین‌نامه رفتار جهانی است.