آیین‌نامه فراگیر رفتاری / دستورالعمل‌های اجرایی / اطلاعات رای دهندگان

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Universal Code of Conduct/Revised enforcement guidelines/Voter information and the translation is 97% complete.
Outdated translations are marked like this.
آیین‌نامه فراگیر رفتاری

یک رأی برای «تأیید رهنمودهای اجرایی تجدیدنظر شده» برای آئین‌نامه فراگیر رفتاری (UCoC) از ۱۷ ژانویه ۲۰۲۳ تا ۳۱ ژانویه ۲۰۲۳، ساعت ۲۳:۵۹:۵۹ (UTC) از طریق نظرسنجی امن همه رای‌دهندگان واجد شرایط در جامعه ویکی‌مدیا این فرصت را دارند که از پذیرش دستورالعمل‌های اجرایی حمایت یا با آن مخالفت کنند و دلیل آن را به اشتراک بگذارند. تصویب رهنمودهای اجرایی برای ایجاد مسیرها و فرآیندهای اجرایی برای UCoC ضروری است. جزئیات بیشتر در مورد رهنمودهای رأی‌گیری، از جمله واجد شرایط بودن رأی‌دهندگان را در زیر بیابید.

همچنین برای کسب اطلاعات در مورد رأی دادن به سؤالات متداول رأی‌گیری مراجعه کنید.

فرآیند رأی‌گیری

اگر واجد شرایط رأی دادن هستید:

 1. رهنمودهای اجرایی اصلاح‌شده برای خط‌مشی آیین‌نامه فراگیر رفتاری را مرور کنید.
 2. در مورد حمایت یا مخالفت با پذیرش دستورالعمل های اجرایی تصمیم بگیرید. اگر با دستورالعمل‌ها مخالف هستید، تغییرات پیشنهادی در مورد دستورالعمل‌ها را یادداشت کنید تا در رای خود لحاظ کنید.
 3. یاد بگیرید که چگونه رای خود را با نظرسنجی امن ثبت کنید.
 4. به صفحهٔ رأی‌گیری نظرسنجی امن بروید و دستورالعمل‌ها را دنبال کنید.
 5. به سایر اعضای جامعه یادآوری کنید که رای دهند!

در مورد چه‌چیزی رأی‌گیری می‌شود؟

در اواسط ژانویه، دستورالعمل‌های اجرایی (EGs) برای آیین‌نامه فراگیر رفتاری دومین رأی‌گیری در سراسر جامعه را انجام خواهد داد. این ادامه ی رأی گیری مارس ۲۰۲۲ است که حمایت اکثریت را در نتیجه به همراه داشت، اما نگرانی های مهم جامعه را مشخص کرد که کمیته ی امور جامعه ی هیئت مدیره (CAC) درخواست تجدید نظر در مورد آنها را کرده بود. کمیته تجدید نظر، ورودی جامعه را بررسی کرد و تغییراتی ایجاد کرد. حوزه‌های مورد نگرانی، مانند ایجاد تعادل بین حریم خصوصی و شفافیت، و همچنین الزامات آموزش و تصدیق، به‌روزرسانی شده‌اند.

هیئت امنای بنیاد ویکی‌مدیا از رأی‌گیری جامعه درباره پیشنهاد دستورالعمل‌های اجرایی UCoC پس از تصویب UCoC توسط خود هیئت حمایت می‌کند. متولیان همچنین حمایت از چنین رأیی را که توسط نامه مشترک کمیته‌های داوری و نظرسنجی از کارگذاران داوطلب، اعضای وابسته و کمیته تهیه پیش‌نویس بیان شده است، به رسمیت می‌شناسند.

یکی از توصیه‌های کلیدی از اهداف استراتژیک برای سال ۲۰۲۳، تولید مشترک UCoC برای ارائه یک خط پایه جهانی از رفتار قابل قبول برای کل جنبش بدون تحمل آزار و اذیت بود.

دستورالعمل اجرایی آیین نامه رفتار جهانی

این دستورالعمل ها برای اجرای آیین‌نامه فراگیر رفتاری است. هسته اصلی UCoC قبلاً پس از مشورت با جامعه، بدون نظرسنجی صریح در بین جامعه، توسط هیئت امناء تصویب شده بود. این شامل اقدامات پیشگیرانه، بازرسی و تحقیقاتی و سایر اقدامات انجام شده برای رسیدگی به نقض آیین‌نامه فراگیر رفتاری است. اعمال این دستورالعمل ها در درجه اول توسط کارگزاران تعیین شده در تمام پروژه‌های آنلاین و آفلاین ویکی‌مدیا، رویدادها و فضاهای مرتبط که بر روی پلتفرم‌های شخص ثالث میزبانی می‌شوند، انجام می‌شود اما فقط محدود به آنها نیست. این به صورت سازمان یافته، زمانبند و به طور مداوم در سراسر جنبش ویکی مدیا انجام می شود.

دستورالعمل‌های اجرایی تجدیدنظرشده UCoC از دو بخش تشکیل شده است:

 • عمل پیشگیرانه
  • از جمله اطلاع رسانی درباره ی UCoC، توصیه ی آموزش های UCoC.
 • عمل واکنشی
  • شرح جزئیات فرآیند تشکیل پرونده، رسیدگی به تخلفات گزارش شده، تهیه منابع برای تخلفات گزارش شده، تعیین اقدامات اجرایی برای تخلفات و غیره.

چرا باید رای دهید؟

تصویب دستورالعمل های اجرایی برای نهایی کردن مسیرهای اجرایی، فرآیندها و اقدامات UCoC ضروری است. رأی گیری در مورد دستورالعمل های اجرایی برای ارزیابی حمایت جامعه از UCoC و در صورتی که رأی دهندگان در مورد پیشنهادات حاضر محتاط هستند، برای جمع آوری بازخورد آنها طراحی شده است. در هر صورت، مهم است که صدای خود را از طریق رای خود به گوش دیگران برسانید و در صورت دادن رای "نه"، مهم است که توضیح دهید که در مورد کدام بخش از دستورالعمل ها نگران هستید و چرا.

مهمتر از همه، رای دادن:

 • اطمینان حاصل خواهد کرد که دیدگاه های پروژه ویکی مدیا شما در رای جهانی ارائه شده است.

نحوه رای دادن

مدلی از برگه رای نظرسنجی امن. به خصوص توجه داشته باشید که votewiki ممکن است نشان دهد که شما وارد سیستم نشده‌اید. در این صورت رای شما همچنان حساب می‌شود.

"لطفاً قبل از رفتن به نظرسنجی امن این بخش را مطالعه کنید تا اطلاعات مفیدی را بیاموزید که به شما کمک می کند تا تجربه رای دادن خود را به آرامی پیش ببرید.""

 • برگه رأی سؤال رای گیری را ارائه می دهد و دو گزینه را ارائه می دهد. «لطفاً «نه» یا «بله» را انتخاب کنید. رای هایی که نه "نه" و نه "بله" انتخاب شده باشد در شمارش نهایی لحاظ نخواهد شد.
 • یک کادر "نظر" مکانی را برای شما فراهم می کند تا در مورد هر گونه نگرانی که در مورد دستورالعمل های پیشنهادی دارید نظر دهید.
 • سپس نظرسنجی امن به شما اطلاع می دهد که رای شما ثبت شده است.
 • شما می توانید دوباره در انتخابات رای دهید. رای جدید رای قبلی شما را بازنویسی می کند. می توانید این کار را هر چند بار که می خواهید انجام دهید.

نتیجه رای گیری چگونه تعیین می شود؟

برای پیشروی به سوی تصویب هیئت امناء، آستانه حمایت بالای ۵۰ درصد از کاربران شرکت کننده نیاز است. در حال حاضر، این جنبش یک روش واحد در مورد فرآیندهای رأی گیری قبول/شکست برای دنبال کردن ندارد (برخی از فرآیندها از چیزی نزدیک به اَبَر اکثریت (دو سوم آرا) استفاده می‌کنند، در حالی که برخی دیگر از اکثریت ساده (۵۰٪ +۱) استفاده می‌کنند، در حالی که برخی دیگر از رای عددی اجتناب می‌کنند). برای این فرآیند، به منظور هم راستا بودن با اکثر همه پرسی‌ها در حوزه‌های قضایی دنیای واقعی، رأی اکثریت ساده انتخاب شد.

آرا توسط یک گروه مستقل از داوطلبان بررسی خواهد شد و نتایج منتشر خواهد شد. مانند رای اول، رای دهندگان می توانند هم رای دهند و هم نگرانی های خود را در مورد دستورالعمل ها به اشتراک بگذارند. هیئت امنا سطوح حمایت و نگرانی های مطرح شده را در حین بررسی چگونگی تصویب یا توسعه بیشتر دستورالعمل های اجرایی، تحت نظر می گیرند.

آیا افراد خارج از بنیاد ویکی‌مدیا در بررسی دقیق آرا برای تأیید صحت آنها مشارکت خواهند داشت؟

نتیجه رأی‌گیری توسط ویکی‌مدین‌های داوطلب با تجربه در رای‌گیری و فرآیندهای راستی‌آزمایی، از نظر بی‌نظمی مورد بررسی قرار می گیرد. ناظران رای متعاقبا اعلام خواهند شد.

صلاحیت برای رای دادن

قانون کلی

برای واجد شرایط بودن برای رای دادن نباید در بیش از یک پروژه بلاک شده باشید.

ویراستاران

شما می توانید از هر حساب ثبت شده ای که در ویکی ویکی‌مدیا دارید رای دهید. شما فقط می توانید یک بار رای دهید، مهم نیست چند حساب دارید. برای واجد شرایط بودن، این یک حساب باید:

 • در بیش از یک پروژه مسدود نشده باشد.
 • و ربات نباشید.
 • و حداقل ۳۰۰ ویرایش قبل از ۳ ژانویه ۲۰۲۳ در ویکی‌های ویکی‌مدیا انجام داده‌ باشد.
 • و حداقل ۲۰ ویرایش را بین ۳ ژوئیه ۲۰۲۲ و ۳ ژانویه ۲۰۲۳ انجام داده باشد.

می‌توان از ابزار تعیین صلاحیت برای تأیید سریع واجد شرایط بودن یک ویرایشگر برای رأی دادن استفاده کرد.

توسعه‌دهندگان

توسعه‌دهندگان واجد شرایط رای دادن هستند اگر:

مجری سرور ویکی‌مدیا با دسترسی پوسته‌ای هستند

معیارهای اضافی

 • یا حداقل یک تعهد ادغام شده به هر مخزن در nonwmf-extensions یا nonwmf-skins بین ۳ ژوئیه ۲۰۲۲ و ۳ ژانویه ۲۰۲۳ انجام داده باشند.
 • یا حداقل یک تعهد ادغام شده به هر مخزن ابزار ویکی‌مدیا (برای مثال magnustools) بین ۳ ژوئیه ۲۰۲۲ و ۳ ژانویه ۲۰۲۳ انجام داده باشند.
 • یا حداقل ۳۰۰ ویرایش قبل از ۳ ژانویه ۲۰۲۳ انجام داده باشید، و حداقل ۲۰ ویرایش را بین ۳ ژوئیه ۲۰۲۲ و ۳ ژانویه ۲۰۲۳ در translatewiki.net انجام داده باشید.
 • یا نگهدارندگان/مشارکت کنندگان هر ابزار، ربات، اسکریپت‌های کاربری، ابزارک، و ماژول‌های لوآ، در ویکی‌های ویکی‌مدیا.
 • یا بطور عمده در طراحی و/یا فرآیندهای بازبینی توسعه فنی مرتبط با ویکی‌مدیا شرکت داشته‌اند.

توجه: اگر معیارهای اصلی را داشته باشید، بلافاصله می توانید رأی دهید. با توجه به محدودیت‌های فنی نظرسنجی امن، افرادی که معیارهای اضافی را دارند ممکن است نتوانند مستقیماً رأی دهند، مگر اینکه یکی از معیارهای دیگر را داشته باشند. اگر فکر می‌کنید معیارهای اضافی را دارید، لطفاً حداقل چهار روز قبل از آخرین تاریخ رأی‌گیری، یعنی در تاریخ ۲۷ ژانویه ۲۰۲۳ یا قبل از آن، به ucocproject@wikimedia.org ایمیل بزنید. اگر شرایط را داشته باشید، شما را به یک لیست اضافه می‌کنیم تا بتوانید رأی دهید.

کارکنان و پیمانکاران بنیاد ویکی‌مدیا

کارکنان و پیمانکاران فعلی بنیاد ویکی‌مدیا در صورتی واجد شرایط رای دادن هستند که از ۳ ژانویه ۲۰۲۳ توسط بنیاد استخدام شده باشند.

کارکنان و پیمانکاران وابسته به جنبش ویکی‌مدیا

کارکنان و پیمانکاران فصل فعلی ویکی‌مدیا، سازمان موضوعی یا گروه کاربری در صورتی واجد شرایط رای دادن هستند که از ۳ ژانویه ۲۰۲۳ در سازمان خود استخدام شده باشند.

اعضای نهادهای رسمی همانطور که در آیین‌نامه فصل‌های فعلی ویکی‌مدیا، سازمان‌های موضوعی یا گروه‌های کاربری تعریف شده‌اند، در صورتی واجد شرایط رأی دادن هستند که از ۳ ژانویه ۲۰۲۳ در این وظایف خدمت کرده باشند.

اعضای هیئت مدیره و اعضای هیئت مشاور بنیاد ویکی‌مدیا

اعضای فعلی و سابق هیئت امنای بنیاد ویکی‌مدیا و هیئت مشورتی بنیاد ویکی‌مدیا واجد شرایط رای دادن هستند.

اعضای کمیته‌ی جنبش ویکی‌مدیا

اعضای فعلی کمیته‌های جنبش ویکی‌مدیا در صورتی واجد شرایط رأی دادن هستند که از ۳ ژانویه ۲۰۲۳ در این سمت‌ها خدمت کرده باشند.

سازمان دهندگان انجمن جنبش ویکی‌مدیا

سازمان‌دهندگان جامعه با حسن انجام کار، که واجد شرایط رای دادن در دسته‌های دیگر نیستند، در صورت داشتن یکی از موارد زیر، واجد شرایط رای دادن هستند:

 • از اول سپتامبر ۲۰۲۱ حداقل یک کمک مالی بنیاد ویکی‌مدیا را درخواست کرده، دریافت کرده و در مورد آن گزارش داده‌اند.
 • بین ۳ ژانویه ۲۰۲۲ تا ۳ ژانویه ۲۰۲۳ سازمان‌دهندهٔ حداقل یک هکاتون دارای بودجه مالی، مسابقه یا سایر رویدادهای ویکی‌مدیا با اسناد روی ویکی و حداقل ۱۰ شرکت‌کننده/بازدیدکننده/شریک بوده‌اند.

معیارهای اضافی

اگر فکر می‌کنید معیارهای اضافی را دارید، لطفاً حداقل چهار روز قبل از آخرین تاریخ رأی‌گیری، یعنی در تاریخ ۲۷ ژانویه ۲۰۲۳ یا قبل از آن، به ucocproject@wikimedia.org ایمیل بزنید. اگر واجد شرایط باشید، شما را به لیست رأی دهندگان اضافه می‌کنیم.

سوالات متداول رای گیری

 1. چگونه می توانم صلاحیت خود را تأیید کنم؟
  ویراستاران می توانند از ابزار تعیین صلاحیت برای تأیید صلاحیت در انتخابات فعلی استفاده کنند. صفحه اطلاعات حساب جهانی برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تعداد ویرایش و سابقه مشارکت شما در دسترس است.
 2. شروط واجد شرایط بودن چگونه تنظیم می شوند؟
  هیئت مدیره بنیاد ویکی‌مدیا قبل از شروع انتخابات شروط واجد شرایط بودن را تعیین کرد. اینها همان شروطی است که برای انتخابات هیئت امنا استفاده می شود.
 3. فرد واجد شرایط رای دادن قادر به رای دادن نیست
  ممکن است پیامی دریافت کنید: "با عرض پوزش، شما در لیست از پیش تعیین شده ی کاربران مجاز به رای دادن در این انتخابات نیستید."
  راه حل‌ها

  از ورود خود به سیستم اطمینان حاصل کنید.

  مطمئن شوید که از متا ویکی رای می دهید، می توانید از این پیوند برای رفتن به صفحه شروع رأی گیری استفاده کنید.

  اگر توسعه‌دهنده، کارمند بنیاد ویکی‌مدیا، عضو کمیته جنبش ویکی‌مدیا، واجد شرایط دریافت‌کننده کمک هزینه، یا عضو هیئت مشورتی هستید، ممکن است نام کاربری خاصی نداشته باشید و باید به صورت دستی به فهرست رأی‌ دهندگان اضافه شوید. برای اضافه شدن به لیست باید به ucocproject@wikimedia.org ایمیل بزنید. ظرف ۷۲ ساعت باید پاسخی ارسال شود تا شما به لیست اضافه شوید.

اگر همچنان قادر به رأی دادن نیستید و معتقدید که باید بتوانید رأی دهید لطفاً در صفحه بحث انتخابات پیامی ارسال کنید یا با کمیته انتخابات به آدرس ucocproject@wikimedia.org تماس برقرار کنید. پاسخی باید ظرف ۷۲ ساعت ارسال شود.

 1. من نمی‌توانم وارد VoteWiki شوم
  برای رای دادن نیازی به ورود به VoteWiki نیست. اگر برگه رأی را می‌بینید، نظرسنجی امن با موفقیت شما را شناسایی کرده است. به دلایل امنیتی، فقط تعداد محدودی از حساب‌ها در VoteWiki ثبت شده‌اند.

آیا کسی می تواند ببیند به چه کسی رای داده‌ام؟
نه، انتخابات ایمن است. انتخابات از نرم افزار نظرسنجی امن استفاده می کند. آرا مخفی هستند. هیچ کس از کمیته انتخابات، هیئت مدیره، یا هیچکس از کارکنان بنیاد ویکی‌مدیا به آنها دسترسی ندارد. یکی از اعضای تیم حمایت و امنیت در بنیاد ویکی‌مدیا، کلید رمزگذاری انتخابات را در اختیار دارد. پس از فعال شدن کلید، انتخابات متوقف می شود.

 1. چه داده‌هایی در مورد رای دهندگان جمع آوری می شود؟

  برخی از داده های شخصی رای دهندگان توسط افراد معدودی که انتخابات را بازرسی و شمارش می کنند قابل مشاهده است. به متصدیان شمارش آرا همانطور که در بالا اعلام شد مراجعه کنید.

  این شامل آدرس IP و عامل کاربر است. این داده‌ها به طور خودکار ۹۰ روز پس از انتخابات حذف می‌شوند.

 2. چگونه از این داده‌ها استفاده خواهد شد؟
  معیارهای مربوط به این انتخابات در نتایج صفحات انتخابات در متا و گزارش پس از تحلیل انتخابات خلاصه می شود. هیچ اطلاعات قابل شناسایی شخصی منتشر نخواهد شد. از این اطلاعات قابل شناسایی شخصی ممکن است برای تعیین تعداد رأی دهندگان مستقل و پراکندگی جهانی رأی دهندگان استفاده شود.
 3. وقتی رای می‌دهم، هیچ تأییدی مبنی بر دریافت رای نمی‌بینم و یک پیام خودکار ظاهر می‌شود که می‌گوید برای رای دادن باید وارد سیستم شوم. چه اتفاقی می افتد؟

برای رای دادن نیازی به ورود به votewiki ندارید. این خطا احتمالاً مشکلی از حافظه پنهان است. لطفاً دوباره در m:Special:SecurePoll/vote/394 رأی دهید.

همچنین توجه داشته باشید که می‌توانید هر چند بار که می خواهید اولویت‌های رای خود را تعیین کرده یا آنها را تغییر دهید. فقط یک رای برای هر کاربر ذخیره می شود و سیستم به سادگی رای(های) قدیمی شما را با رای جدید جایگزین کرده و رای(های) قبلی را رد خواهد کرد.

هنگامی که فرآیند رای گیری شما کامل شد، رسیدی روی صفحه نمایش شما نمایش داده می شود که ممکن است شما آن را به عنوان مدرکی مبنی بر اینکه رای داده اید نگه دارید.

 1. چگونه از سیستم رای گیری در برابر ورود چندین رای توسط هر کاربر محافظت می شود؟
  فقط یک رأی برای هر کاربر در سیستم ذخیره می شود. شما آزاد هستید که هر چند بار که می خواهید تنظیمات اولویت های رای خود را تعیین کرده یا تغییر دهید. سیستم به سادگی رای(های) قدیمی شما را با رای جدید جایگزین کرده و رای(های) قبلی را رد خواهد کرد.
 2. آیا کارکنان مجبور یا تشویق می شوند که به روش خاصی رای دهند؟
  خیر، کارکنان بنیاد ویکی‌مدیا و موسسات وابسته به رای دادن به روش خاصی تشویق نمی‌شوند. ما همه را تشویق می کنیم که به طور مستقل رای دهند. برای اینکه دستورالعمل‌های اجرایی مرامنامه مؤثر باشد، به ورودی صادقانه نیاز داریم تا به ما کمک کند تا زمینه‌هایی که نیاز به بهبود دارند را در صورت وجود شناسایی کنیم.
 3. آیا تیم اعتماد و ایمنی در رابطه با نتیجه رای جانبدار است؟
  واحد حمایت و امنیت دارای سه بازو است: خط‌مشی، اطلاعات نادرست و عملیات. تیم تسهیل کننده UCoC تیم خط‌مشی است. تیم خط‌مشی در بررسی رفتار کاربران شرکت نمی‌کند. در حالی که باور نداریم که تیم عملیات در حال حاضر جانبدار بوده یا در آینده خواهد بود، این تفکیک عملکردها دقیقاً برای جلوگیری از سوگیری غیرعمدی بوده است. تیم خط مشی بر این اساس ارزیابی نمی شود که آیا سند ایجاد شده به طور مشترک در اولین اجرا به تایید می رسد یا نیاز به توسعه دادن بیشتر آن است. بلکه این تیم بر اساس این ارزیابی می شود که آیا با جامعه خوب کار می کند یا خیر. این به معنای توسعه رویکردی مشترک برای اجرای UCoC می باشد که برای جامعه کارایی داشته باشد. هدف ما این است که این مسئولیت را به بهترین نحو ممکن انجام دهیم.
 4. سوالات دیگری که در اینجا ذکر نشده اند
  برای خطاهای فنی یا سیستم رای گیری، لطفاً به ucocproject@wikimedia.org ایمیل بزنید. لطفاً نام کاربری که می‌خواهید با آن رای دهید و پروژه‌ای که می‌خواهید در آن رای دهید را مشخص کنید. یکی از اعضای تیم پروژه در اسرع وقت به ایمیل شما پاسخ خواهد داد.