User:CKoerner (WMF)/TemplateStyles approach/pl

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of the page User:CKoerner (WMF)/TemplateStyles approach and the translation is 100% complete.

Włączamy nową przydatną funkcję dla edytujących szablony

Witajcie!

Zespół z Wikimedia Foundation pracujący nad TemplateStyles planuje włączyć TemplateStyles na tej wiki.

TemplateStyles to funkcjonalność pozwalająca nie-administratorom pisać style CSS dla szablonów. Umożliwi to oddzielenie treści szablonów od sposobu prezentacji. Dobra praktyka znana z tworzenia witryn internetowych ułatwia zarządzanie układem szablonu. Jeżeli nie zajmujesz się edytowaniem szablonów, nie będzie to miało wpływu na Twój dotychczasowy wkład.

TemplateStyles jest przydatne z kilku powodów.

  • Umożliwia przystosowanie szablonów tak, aby lepiej wyglądały na urządzeniach mobilnych.
  • Rozwiewa wątpliwości gdzie stosować reguły CSS.
  • Dotychczas edytowanie CSS było dostępne tylko dla administratorów, co stanowiło utrudnienie dla pozostałych użytkowników, gdy chcieli wprowadzić jakieś zmiany.
  • Dodane reguły CSS do ogólnego arkusza stylów dla całej witryny są ładowane na wszystkich stronach, bez względu na to, czy na konkretnej stronie zostały wykorzystane czy nie. Zużywa to niepotrzebnie transfer i utrudnia debugowanie stylów.

Więcej o TemplateStyles można dowiedzieć się na MediaWiki.org. Dostępna jest też dokumentacja techniczna.

Korzystanie z tej funkcji nie jest obowiązkowe, ale zachęcamy edytujących szablony do używania tego. Jeżeli są jakieś wątpliwości, zapraszamy do dyskusji. Jeżeli nie będzie wątpliwości, ta funkcja zostanie wprowadzona 9 sierpnia.

Dziękujemy.