User:Victor Trevor/Türkçe Vikipedi topluluğuna

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
Jump to navigation Jump to search

Bu sayfayı oluşturacağımı düşünmezdim. 2 yıldan uzun bir süredir neredeyse her gün aktif biri olarak ve Kasım 2021'den bu yana Türkçe Vikipedi'de engelli olmama rağmen Vikipedi'nin misyonuna inandım ve orada düzenleme yapamıyor olmak, küreselde ve büyük projelerde deneyim kazanmak için harika bir yoldu - nitekim öyle yaptım; düzenlemeye ve aktif olmaya devam ettim. Ancak sona yaklaştığımı hissettiğim için artık herhangi bir projede daha fazla düzenleme yapmak istemediğime karar verdim. Bu kararı vermek için kapsamlı bir şekilde düşünmedim çünkü Vikipedi'nin en temel ilkelerine hâkim olduğumu düşünüyorum ve düşünülecek fazla bir şey yok: değerli ve uzun süreli bir kullanıcının Vikipedi'nin herkes tarafından düzenlenebilirlik ilkesine olan bağlılığına rağmen engelimin kaldırılmasına yönelik başarısız ve umursanmayan itirazlar, beni heyecanlandıran ve odaklanmak istediğim şeylerin azalması ve bunları yapmaktan artık mutluluk duyamıyor olmam, Vikipedi'nin sürdürülebilir bir şey olmadığının (herkes tarafından düzenlenebilirlik) farkına varmış olmamla birlikte -kelimenin tam anlamıyla!- artık emekli olmam gerektiğini düşünmeme neden oldu.

Vikipedi'nin harika yönlerinden biri, bu fikrin yalnızca pratikte uygulanabilir olmasıdır - ve evet, bu fikrin teoride işe yaraması mümkün değildir. Güvenilir bir kaynak olmamasına rağmen ona ilginç bir güven duyuluyor ve oldukça popüler ve erişilebilir bir kaynak olarak varlığını korumaya devam edecek.

Kullanıcı:Visnelma'nın Ağustos 2021'de dediklerini anımsıyorum. Biraz değiştirerek, ondan alıntı yapmak isterim:

Bu yorumu okuyan herkese tavsiyem, Türkçe Vikipedi'deki hizmetlilerle ve oradaki kullanıcılarla akıl yürütmeye çalışmak yerine İngilizce Vikipedi'ye katılmaları. Çünkü İngilizce Vikipedi çok daha az toksiktir ve gerçekten takip edilebilir politikalara [ve işleyişe] sahiptir.

İngilizce Vikipedi'de oldukça yüksek bir ihtimalle hizmetli olarak devam edemeyecek ve Hakem Kurulu tarafından yetkisi alınacak birinin, ki 2022 standartlarına göre de uygun bir hizmetli değildir, hâlen hizmetli olarak kalacak olması, üstteki alıntıyla örtüşen yalnızca bir örnek. :)

Türkçe Vikipedi'yi geliştirmek isteyen ve bu satırları okuyan herkese tavsiyem, Hakem Kurulu'nun aktif bir hâle gelmesinin sanıldığından daha çok önemli olduğudur. Vikipedi'nin zaman açısından bir sorunu yok. Asıl sorun, -az sayıda olmalarına rağmen- sağduyulu kullanıcıların daha fazla yetkiye (hakemlik) sahip olmamaları.

Ah, bir de, bu konuya da biraz ilgi gösterin lütfen!

İş birliği içinde bulunduğum ve bana zaman ayıran herkese teşekkür ederim,

And here we are, the end of the line. --Victor Trevor (talk) 16:37, 5 September 2022 (UTC)