Jump to content

User talk:Alperen

Add topic
From Meta, a Wikimedia project coordination wiki

Selamlar. İlgili sayfada kendimiz konuşup kendimiz dinliyoruz gibi sanki? Bir de konuyla alakası olmayan bir şeyi danışmak istiyorum sana. E4024 adlı kullanıcı, Tapfereritter'ın kuklası olduğu gerekçesiyle süresiz engellendi, Tapfereritter ise bir haftalık engel aldı. Politika sayfamızda der ki: "Bir hatırlatma yapmak gerekirse, kuklalar genel bir kural olarak yasak değildir; kullanıcılar Vikipedi'de değişik kullanıcı isimleri altında yazabilirler. Yasak olan kuklaların suistimalidir (özellikle oy verme konusunda)." Yine konuyla ilgili olarak kukla politikamız der ki (Wales'ın sözleri olsa da politikanın özeti gibi değerlendirilebileceği belirtilmiş): "Bunun için belirli bir politika yok, fakat genelde geçerli bir sebebiniz olmadıkça hoş karşılanmaz. Benim söyleyeceğim, birden fazla kullanıcı adını aynı anda kullanan kullanıcılar sadece bu şekilde bir çeşit huzursuzluk veya bela yarattıklarında sorun olurlar. Örneğin, oylamalarda görünmek veya birden fazla oy kullanmak veya topluluğun dikkatinden kaçmak için." Yine "Kuklaların yasak olan kullanımları" başlığında da yapmaları engellenen hareketler listelenmiş. Benim oraları okuyunca çıkardığım sonuç "kukla yasak değildir, belli hareketleri gerçekleştirmek yasaktır" sonucudur, bilmem yanlış mı anlıyorum? Dolayısıyla gerek bu süresiz engelde, gerekse daha önce Bermanya ile KarCet kullanıcılarının kukla olduğu gerekçesiyle engellerinde ben doğru olmayan bir uygulama görüyorum, politikalara aykırı olan bir uygulama. Sen ne düşünüyorsun konu hakkında acaba? Son olarak bu soruyu Eldarion'a mesaj attım, ancak yanıt alamadan malum olay gerçekleşti, üstüne gidemedim. Hala da yanıt yok.--Rapsar (talk) 18:58, 18 July 2012 (UTC)Reply

Rapsar, politikaların yanlış değerlendirilmesi ve uygulanması her yerde her an var. Bu özensizlik korkunç boyutta. Seninle girdiğim her tartışmada da hatırlarsın mevzuyu zaten oraya çekmeye çalışıyordum. Bir A kuralı varsa A kuralının 100 tane birey üzerinde 100 tane farklı yansıması var. Şablonun kayda değerliği diye bir şey yok arkadaşım. Böyle bir kavram yok. Maddenin kısalığı diye bir şey yok arkadaşım short article=stub, trol sayfası bir deneme arkadaşım, bununla engelleme yapılmaz. Kullanıcı makaleleri oylanır, topluluk kararıyla taşınır diye bir şey yok arkadaşım, mantığa aykırı çünkü kullanıcı makalesini zaten kullanıcı yazar. "Bence trol şudur" diyemediğin bir ortamda hele de makale bile trolü tanımlayamıyorken onunla engelleme yapılmaz. Neyse, bunlar ayrı mevzu fakat Bermanya ile KarCet tartışmalarda aynı kullanıcı tarafından, öyle olduğu belirtilmeden kullanılmışsa bu bir kukla kullanımıdır. Zaten az kullanıcını olduğu bir ortamda iki farklı hesaptan aynı şeyleri dile getirmek iyi niyetle bağdaşmaz ama olayı net bilmiyorum. Hesaplardan birisi yorum yapmadan yalnızca katkı yapıyor bile olsa şeffaflık adına ikincil hesap oluduğu belirtilmelidir.--Alperen (talk) 19:12, 18 July 2012 (UTC)Reply

Haklısın. Bu dediğim kısmı mesela ben dahi tam olarak bilmiyordum. Normal kullanıcıların bilmemesi bence olağan karşılanabilir; ama bir hizmetlinin bilmemesi olağan değildir, bence. Bu bariz kural ihlallerini dahi tartışmak ne kadar gereklidir? Bizim engellenmemiz bir kurala dahi dayanmıyor, bu çok açık ve net. Buna karşı çıkılabilecek bir argüman dahi yok. Konuyu buraya taşıdık taşımasına ama en başta da dediğim gibi kendimiz konuşuyoruz, kendimiz dinliyoruz anca. Bermanya ile Karcet de aynı kişi değildi, kuklaların yapması sakıncalı olan durumları yaptıkları "varsayımını" dahi bir kenara dahi bırakırsak. Olan E4024 gibi hem yeni hem faydalı katkıları olan kullanıcıya oldu, arada kaynadı gitti.--Rapsar (talk) 19:21, 18 July 2012 (UTC)Reply
100 kere söylesekte dinleyen yok ki. KarCet benim adımı dahi kullanıp katkı yapan bir kurs arkadaşımdı. Vikipedi ve Vikisözde açıkladım kaç kere. KarCet engel aldıktan sonra bana burayı önerdiğinde ben aldırmadım sonraları işin arka planını gördükçe vikiyi sevdim ve başladım. Yani Bermanya ile alakası yok ki bana da kuklası dediler özel fotolarımı yollamak zorunda kaldım ispat için.--Aguzer|communicationE-M 15:31, 7 January 2013 (UTC)Reply

Wikimedia Travel Guide: Naming poll open[edit]

Hi there,

You are receiving this message because you voiced your opinion at the Request for Comment on the Wikimedia Travel Guide.

The proposed naming poll opened a few days ago and you can vote for as many of the proposed names as you wish, if you are eligible. Please see Travel Guide/Naming Process for full details on voting eligibility and how the final name will be selected. Voting will last for 14 days, and will terminate on 16 October at 06:59:59 UTC.

Thanks, Thehelpfulone 21:47, 6 October 2012 (UTC)Reply

Türkçe Vikipedi'de yetki istismarı[edit]

Bu konuyu detaylandırarak topluluk içinde değerlendirilmesini sağlamayı düşünüyorum (diliyorum). Trollük addedilmeden, rahatsızlık vermeden, kullanıcıları bilgilendirerek, yorum isteyerek ve geniş katılımlı, poltika ihlal etmeyen, saldırısız, iyi niyetli bir yaklaşımla konu üzerine eğilmeye var mısınız? Yapabileceğim hatalarda yol gösterici de olacağınıza da eminim.

Buna niyetlenmemin sebebi, Rapsar'ın sayfasında da uzun uzadıya anlattığım gibi (hatalarım olabilir) iyi niyetli ve bazen (herkesin yapabileceği gibi) ufak tefek zararları dokunduğu halde bundan vazgeçebilen, Viki'yi her gün daha iyi öğrenen, bol katkılı, Türkçe Vikipedi'yi Türkçe Vikipedi yapmış kullanıcılara karşı takınılan amansız tavır, karşıt görüşlerin belirtilmesine verilen müthiş tepki ve hep aynı isimlerin benzer biçimlerde içinde bulundukları tartışmalarda diğer kullanıcıları yetkilerini kullanarak bertaraf etmeleri; ve bu bertaraf etmenin üstünün zaten engellerin kendisinin süresiz olmasıyla örtülmesi.

İyi niyetime inandığınızı umuyor ve diliyorum; ama "inanmanız"a da gerek yok aslında, yaptığım tüm katkılar göz önünde bulundurulduğunda terazide Viki'nin lehine epey ağır bastığım yadsınamaz bir gerçek. Cevabınızı bekliyorum. Güzel Vikilemeler. --Stultiwikiatext me 13:47, 30 May 2015 (UTC)Reply

Thank you for participation in Ukraine's Cultural Diplomacy Month 2023![edit]

Dear Alperen,

Thank you very much for taking part in Ukraine's Cultural Diplomacy Month 2023. We are always welcoming newcomers in our annual campaign on writing about Ukrainian culture and people as it helps to constantly broaden the horizons of our contest. Did you know that this year we have recorded contributions in a record-breaking 64 language editions? It was certainly not possible without you!

As promised, we would be happy to award you with a certificate of participation. Please make sure that you have enabled email function, I would reach out to you soon.

Detailed results would be soon published on our landing page and top-30 contributors will receive prizes, so stay tuned for that.

Stay safe, we appreciate you being the Wikipedian that you are . ValentynNefedov (WMUA) (talk) 09:21, 20 April 2023 (UTC)Reply

Ukraine's Cultural Diplomacy Month 2024: Invitation[edit]

Dear Alperen!

Wikimedia Ukraine, in cooperation with the MFA of Ukraine and Ukrainian Institute would like to invite you to once again participate in annual "Ukraine's Cultural Diplomacy Month". We accept contribution in all language editions of Wikipedia! As always, the campaign is dedicated to famous Ukrainian artists of cinema, music, literature, architecture, design, and cultural phenomena of Ukraine that are now part of world heritage.

We have revised the suggested articles, made process of claiming your contributions more clear, so I hope to see you joining campaign soon!

You received this message because you participated in the previous iterations of Ukraine's Cultural Diplomacy Month.ValentynNefedov (WMUA) (talk)