Vizuální editor/Novinky/2019/Říjen

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page VisualEditor/Newsletter/2019/October and the translation is 100% complete.

Editační novinky #2 - Mobilní editace a diskusní stránky

Přečíst si tuto zprávu v jiném jazyceSeznam odběrů tohoto vícejazyčného zpravodaje

V rámci toho zpravodaje tým Editing seznamuje se svojí prací na vizuálním editoru pro mobily, projektu nových diskusní stránek a při Wikimanii 2019.

Žádost o pomoc

Na jaké interakce na diskusní stránce vzpomínáte? Je to příběh o tom, jak vás někdo naučil něco nového? O tom, jak vám někdo pomohl začlenit se do skupiny? O něčem jiném? Ať už je váš příběh jakýkoliv, chceme ho slyšet!

Prosíme, sdělte nám příběh o tom, jak jste využili diskusní stránku. Prosíme, sdílejte odkaz na nezapomenutelnou diskusi nebo ji popište na diskusní stránce k tomuto projektu. Tým zajímají příklady od vás. Tyto příklady pomohou všem společně pochopit to, co by měl tento projekt podporovat a povzbuzovat.

Projekt diskusních stránek

Konzultace diskusní stránek byla globální konzultace k navržení lepších nástrojů pro komunikaci. Od února do června 2019 více než 500 dobrovolníků z 20 wiki, napříč 15 jazyky a projekty, společně se členy nadace vytvářelo směr, kterým se tyto diskusní nástroje mají ubírat. V srpnu byla zveřejněna zpráva k druhé fázi konzultace diskusních stránek. V ní je shrnuto, jakým směrem se ubírá práce týmu, o němž si můžete přečíst na stránce projektu diskusních stránek.

Tým v této rané fázi vyžaduje vaši pomoc. Začíná s vývojem prvního návrhu. Pokud se chcete dozvědět o možnostech účasti, přidejte prosím své jméno do sekce „Getting involved“ na stránce projektu.

Vizuální editor pro mobily

Tým Editing se snaží usnadnit editaci na mobilních zařízeních. Pracuje na změnách vizuálního editoru pro mobily. Pokud máte co říct k editování na mobilním zařízení, zanechte prosím zprávu na Talk:VisualEditor on mobile.

Editační kartičky

Co se stane po kliknutí na odkaz. Nové editační kartičky jsou větší a nabízejí další nástroje pro editaci odkazů.

Nástrojová lišta

Lišta s nástroji pro editaci se ve vizuálním editoru pro mobily mění. Původně zde byly dvě různé nástrojové lišty, nyní jsou všechna tlačítka pohromadě. Sdělte týmu, co si o nové nástrojové liště myslíte.
 • V září tým Editing aktualizoval lištu s nástroji pro editaci ve vizuálním editoru pro mobily. Tyto změny uvidí ve vizuálním editoru pro mobily každý.
  • Jediná lišta: Všechny nástroje pro editaci se nacházejí v jedné liště. Předtím se lišta po kliknutí na různé prvky měnila.
  • Nová navigace: Změnila se tlačítka pro pohyb editačním procesem vpřed a vzad.
  • Hladké přepínání: vylepšený proces přepínání mezi vizuálním editorem a editorem wikitextu.
 • Zpětná vazba: Novou nástrojovou lištu můžete vyzkoušet otevřením vizuálního editoru pro mobily na chytrém telefonu. Svoji zpětnou vazbu prosím přidávejte na diskusní stránku k nástrojové liště.

Wikimania

Tým Editing se zúčastnil Wikimanie 2019 ve Švédsku. Vedl schůzi k vizuálnímu editoru pro mobily a schůzi k projektu nových diskusních stránek. Společně s přispěvateli otestoval dvě nové funkce ve vizuálním editoru pro mobily. Více o tom, na čem tým pracoval a s čím se seznámil, si můžete přečíst ve zprávě týmu k Wikimanii 2019.

Co nás čeká

 • Projekt diskusních stránek: Tým uvažuje o první sadě navržených změn a bude s několika komunitami pracovat na jejich testování. Nejlepší způsob, jak být informován, je přidat své uživatelské jméno do seznamu na stránce projektu: Zapojit se.
 • Testování vizuálního editoru pro mobily jako výchozího: Tým Editing má v plánu uveřejnit výsledky před koncem kalendářního roku. Nejlepší způsob, jak být informován, je přidat stránku projektu mezi sledované: Stránka projektu VisualEditor as mobile default.
 • Sledování dopadu editačních kartiček: Tento výzkum si klade otázku, zda projekt pomohl editorů přidávat odkazy a citace. Tým Editing doufá, že výsledky bude moct sdílet v listopadu. Nejlepší způsob, jak být informován, je přidat stránku projektu mezi sledované: Stránka projektu editačních kartiček.

PPelberg (WMF) (talk) & Whatamidoing (WMF) (talk)