Görsel Düzenleyici/Haber bülteni/2021/Haziran

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page VisualEditor/Newsletter/2021/June and the translation is 100% complete.

Editing news 2021 #2

Bunu başka bir dilde okuyunBu çok dilli gazete için abonelik listesi

Yeni katkıda bulunanların, katılan tüm Vikipedilerde yorum tamamlama oranı
Yeni kullanıcılar Yanıtla aracı aktif iken bir tartışma sayfasında yorum paylaşmaya çalıştıklarında, yorum göndermede daha başarılı oldular. (Kaynak)

Bu yılın başlarında, Düzenleme ekibi Yanıtla Aracı hakkında geniş bir araştırma yaptı. Ana hedef, Yanıtla Aracının yeni kullanıcıların viki üzerinde iletişim kurmasına yardımcı olup olmadığını öğrenmekti. İkinci amaç, yeni kullanıcıların aracı kullanarak yaptığı yorumların, yeni kullanıcıların wikitext düzenleyicisiyle yaptığı yorumlardan daha az geri döndürülmesi gerekip gerekmediğini görmekti.

Anahtar sonuçlar şunlardı:

  • Yanıtla aracı otomatik olarak açık olan ("varsayılan olarak açık") yeni kullanıcıların, bir tartışma sayfasına yorum gönderme olasılığı daha yüksekti.
  • Yeni kullanıcıların Yanıtla Aracı ile yaptığı yorumlar, yeni kullanıcıların normal sayfa düzenleme ile yaptığı yorumlara kıyasla geri döndürülmesi daha az olasıydı.

Bu sonuçlar, Düzenleme ekibine aracın yararlı olduğuna dair güven verir.

Geleceğe bakış

Ekip, önümüzdeki aylarda Yanıtla aracını devre dışı bırakma tercihi ile herkesin kullanımına sunmayı planlıyor. Bu zaten Arapça, Çekçe ve Macarca Vikipedi'de gerçekleşti.

Sonraki adım, bir teknik sorunu çözmek. Ardından, Yanıtla aracı önce araştırmaya katılan Vikipedi'lere dağıtılacak. Bundan ardından ise, diğer Vikipedi'lere ve WMF tarafından barındırılan tüm vikilere aşamalı olarak dağıtılacak.

"Discussion tools"nı Beta Özelliklerinden şimdi açabilirsiniz. Yanıtla aracını aldıktan sonra, tercihlerinizi istediğiniz zaman Special:Preferences#mw-prefsection-editing-discussion sayfasından değiştirebilirsiniz.

Whatamidoing (WMF) (tartışma)