Wikimedia Quarto/2/wikinews/Cs

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
(Redirected from WQ/2/wikinews/Cs)

cs +/-, en +/-

Wikinews
Wikinews

([1]) byly v angličtině a němčině oficiálně odstartovány v prosinci 2004. Jedná se o první Wikimedia projekt, který prošel tvořivou diskusí, hlasováním široké mnohojazyčné komunity a schválením dozorčí rady. Erik Moeller (alias Eloquence) se postavil do čela tvorby návrhu organizace hlasování a navíc rozvrhl základní strukturu webu a plán prací. Ačkoliv byl projekt nastartován jako demo verze, upoutal pozornost bloggerů, portálu slashdot.org a hromadných sdělovacích prostředků.

Pravděpodobně největší otázkou bylo, zda lze úspěch Wikipedie opakovat u zpravodajství. Mnoho zkušených wikipedistů se obávalo, že předpojaté zprávy, neslučitelné s naší politikou neutrálního úhlu pohledu, by mohly být vydávány v mnohem kratších pracovních cyklech, než v jakých je stačíme hodnotit. Přesvědčivé odpovědi na tyto otázky jsme dosud nenašli, třebaže projekt se už významně posunul vpřed.

Wikinews se nyní dostaly do fáze "beta". Ještě se sice stále formují, ale jejich existence jako Wikimedia projektu je nyní obecně přijata. Erik napsal esej, ve které přemýšlí o minulosti a budoucnosti projektu a vyzdvihuje, že formalizovaný proces přezkoumávání je znovu zvažován a přepracováván směrem k jednoduššímu, samospádovému mechanismu. Stále je zde napětí mezi snahou zjednodušit pravidla a procedury a udělat tak místo přátelské pro nováčky, trvat na principu wiki "každý může udělat jakoukoliv editaci" a mezi snahou zavést určitou míru záruk kvality – formalizovaný proces přezkoumávání řídící se zvláštními pravidly. Publikování nepřezkoumaných nebo neúplných událostí na hlavní straně je také dost diskutováno. Někteří aktivní uživatelé, jako IlyaHaykinson, TalkHard a Lyellin, toto téma detailně probrali.

Když uvážíme, že asi polovina nových příspěvků je psána v oblasti politických zájmů a konfliktů, jeví se obava o nezaujatost a přesnost přiměřená situaci. Někteří si myslí, že bychom měli zdůraznit rozebrání dění do hloubky podobně jako je to u zpravodajských týdeníků, spíše než nejčerstvější zprávy a posílit kontrolu kvality. Calrosar, který se aktivně podílí na Wikinews a je účastníkem mnoha diskusí na téma neutrality článků, si všiml, že Wikinews jsou stále lepší a dávají dobré výsledky. Projekt však stále čelí velkým výzvám. Mnoho lidí říká, že vytvořit vskutku svobodný, otevřený a neutrální zdroj zpráv bude ještě obtížnější než vytvoření svobodné encyklopedie. Vítáme všechny editory z jiných Wikimedia projektů, kteří jsou ochotni přijít, podílet se na diskusích, psaní článků a pomoci budovat komunity, které jsme založili.

Odkazy: Názory přispěvatelů Wikinews:

  • Erikova esej: [2]
  • IlyaHaykinson: [3]
  • TalkHard: [4]
  • Lyellin: [5]
  • Carlosar: [6] a další kapitoly na stránce.

Média a slashdot

  • Wired News: Tvůrci Wikipedie jdou do zpravodajství (Wikipedia Creators Move Into News) od Joanny Glasner, 29. listopadu 2004. [7]
  • TechNewsWorld: Open-source zpravodajství? Wiki buduje nový druh novinařiny (Open-Source News? Wiki Builds a New Kind of Journalism od Johna P. Mello Jr., 30. listopadu 2004. [8]
  • Slashdot: [9]

Statistiky:
Asi 2 000 stránek a 150-200 článků, 150 kategorií, více než 800 registrovaných uživatelů, téměř 8000 editací.