Wikidata/Dotazy ohledně zavádění

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Wikidata/Deployment Questions and the translation is 100% complete.

Tato stránka zodpovídá některé běžné otázky, které vyvstaly z diskuzí o zavádění Wikidat na lokálních Wikipediích.

Obecné

Proč mají stránky na Wikidatech názvy typu Q123?

Wikidata jsou vícejazykový projekt. Nechtěli jsme dávat položkám pojmenování v jednom konkrétním jazyce a upřednostňovat tak tento jazyk nad ostatními. Z tohoto důvodu mají položky na Wikidatech čísla. Takové číslo je jejich unikátním identifikátorem. Nicméně každá položka má svůj štítek ve všech možných jazycích, který je obvykle shodný s odpovídajícím názvem na Wikipedii. Štítky jsou na Wikidatech používány pro snadnější vyhledávání a složitější operace.

Jak na Wikidatech zjistím vandalismus, spojený s danými články?

Každá změna na Wikidatech, která je spojená s Vašimi sledovanými stránkami na Wikipedii nebo sesterském projektu, by se měla objevit v seznamu Vašich Sledovaných stránek a kanálu posledních změn. Pokud vidíte něco nevhodného, prosíme, přejděte na Wikidata a opravte to.

Fáze 1 (mezijazykové odkazy)

Wikidata byla zavedena i na mém projektu. Mohu začít odstraňovat z článků mezijazykové („intewiki“) odkazy?

V levé části každého článku, pod seznamem mezijazykových odkazů, by měla být rozklikávatelná šipka, směřující na Wikidata. Pokud ano, můžete odstranit „interwiki“ odkazy z článku. Neodstaňujte šablony označující nejlepší a dobré články. Zda je jejich odstranění možné, je na komunitě Vašeho projektu.

Prosíme, uvědomte si, že někteří boti budou nejprve zpět do článků vracet mezijazykové odkazy. Tento problém se vyřeší sám, jakmile budou boti aktualizováni. Pokud tak robot učiní, mohli by jste poslat jeho vodiči zprávu a povzbudit ho/ji k aktualizaci svého bota.

Pokud v článku zůstanou i staré mezijazykové odkazy, pak se zobrazí místo těch z Wikidat.

Jak postupovat v opravdu komplikovaných odkazových situacích?

Stále je možné přidávat mezijazykové odkazy do wikitextu jako dříve. Takže v těchto případech můžete postupovat tak, jako dříve.

Vytvořil jsem nový článek. Měl bych přidat mezijazykové („interwiki“) odkazy?

Jedna možnost je po staru přidat odkazy. Pravděpodobně budou okolo nějací boti, kteří přenesou odkazy na Wikidata. Ale je daleko lepší řešení: můžete sami přejít na Wikidata, najít odpovídající záznam (například použitím odkazu „Položky podle názvu“ a hledáním článku v jednom z jazyků, ve kterém dříve existoval) a ručně přidat článek, který jste vytvořili, do záznamu.

Jak vypnu zobrazování odkazů z Wikidat na konkrétní stránce?

V případě, že chcete skrýt odkazy z Wikidat, vložte do textu kouzelné slovo {{noexternallanglinks}}. Pokud je použito samo o sobě, odebere všechny „interwiki“ odkazy na dané stránce. Toto kouzelné slůvko může být též použito pro odebrání určitých jazykových verzí, pokud se za něj přidá parametr. Například {{noexternallanglinks:fr|id}} odebere francouzské a indonéské jazykové odkazy.

Fáze 2 (infoboxy)

Kdy tohle spustí na mém projektu

Fáze 2 byla spuštěna na všech Wikipediích. Sesterské projekty následují.

Znamená používání Wikidat, že Wikipedie/Wikicesty/... v mém jazyce budou zaplaveny pahýly o každé sebemenší vesnici na světě?

Ne. Wikidata umožňují jednoduše vytvořit jednoduché stránky s opakujícím se obsahem jako je populace, rozloha sídel a hustota zalidnění, ale je na Vaší komunitě, jak využije tuto schopnost na Vašem projektu. Články o vesnicích bude stále nutno přidávat ručně – Wikidata aktuálně neplánují žádnou automatizaci.

Co se stane s existujícími infoboxy?

Budou pokračovat v takové podobě, v jaké jsou nyní. Aby využívaly Wikidat, bude někdo muset pozměnit šablony a přizpůsobit je.

Jak můžeme předpokládat, že přijdeme s průřezovým názorem na velmi kontroverzní témata skrz všechny odlišné projekty?

Nemusíte. Wikidata jsou schopna udržovat široké spektrum tvrzení a referencí k jejich podpoře. Jednotlivé komunity se mohou samy rozhodnout, kterému z těchto tvrzení dají přednost na jejich lokální Wikipedii či sesterském projektu. V nejhorším případě budete moci udržovat jisté hodnoty lokálně, jako tomu bylo dosud.

Jakým způsobem budeme moci zahrnout data z Wikidat do infoboxů?

Jsou dvě možné cesty. V nejjednodušších případech budete moci využívat vkládací syntaxi popsanou zde. Pro složitější případy bude dostupný jazyk Lua.

Fáze 3 (seznamy)

Znamená používání Wikidat, že budeme muset vytvářet články obsahující seznamy? Na naší verzi Wikipedie to neděláme.

Ne. Wikidata pouze umožňují vytvářet články se seznamy jednodušeji a automatizovaněji. Vůbec toho nemusíte využívat. Můžete využívat jiných schopností Wikidat, jako je centrální skladiště mezijazykových odkazů, bez nutnosti používat automatické vytváření seznamů.