Jump to content

Wikimedia Blog/Drafts/京都におけるWikipedia TownとWikipediaARTSの取り組み/uk

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki

Published 11/11/2015

Title ideas

  • Містечко Вікіпедії та Вікіпедія ARTS у Кіото

Summary

A brief, one-paragraph summary of the post's content, about 20-80 words. On the blog, this will be shown in the chronological list of posts or in the featured post carousel on top, next to a "Read more" link.

  • Дізнайтесь про Містечко Вікіпедії та Вікіпедія ARTS, оригінальний підхід до просування редагування статей про місцеві спільноти та сучасне мистецтво.

Body

Містечко Вікіпедії в Кіото. Фото Куміко Коредзумі, вільноліцензоване за умовами CC BY-SA 4.0.

Концепція Містечок Вікіпедії (Wikipedia Towns) шириться Японією: спочатку Йокогама у лютому 2013, потім Іна, Морі та Кіото. Найперше Містечко Вікіпедії було створено в Монмуті, Великобританія у 2012 році, але японські міста підійшли до цього інакше, аніж це було в оригіналі. У цій публікації я б хотіла поділитись практиками з Кіото, де я допомагала з організацією серії заходів.

У Кіото, після Міжнародного дня відкритих даних Кіото, у лютому 2014 була створена Група практики відкритих даних (ODKP). Приблизно щодва місяці ODKP проводить Марафон відкритих даних стежками міста Кіото. Ми організовуємо маршрут містом, після якого відбувається два типи редафонів: групи займаються Містечком Вікіпедії та мапінгом на OpenStreetMap. OpenStreetMap, що заснований у 2004 у Великобританії та іноді пояснюється як картографічна версія Вікіпедії, є вільною картою, яку може редагувати кожен. Учасники обирають, редагувати Вікіпедію чи OpenStreetMap, щоб поділитись місцевою інформацією.

Упродовж слідування міським маршрутом учасникам проводяться лекції місцевими гідами-волонтерами. Вони дізнаються місцеву історію, відкривають для себе цікаві речі, про які вони б хотіли написати. Однак, Ви не можете просто додати до статей Вікіпедії те, чого Ви навчились чи що для себе відкрили — тому учасники йдуть до бібліотеки шукати джерела, і лише потім редагують статті й додають посилання. Досвідчені вікіпедисти чекають учасників на місці й готові давати їм релевантні поради з редагування Вікіпедії.

Серед членів-організаторів регулярних заходів з ODKP є досвідчені вікіпедисти та мапери OpenStreetMap, люди залучені в промоцію відкритих даних, а також ті, хто залучений у місцеву діяльність, IT-експерти. Я беру участь у групі як бібліотекар, готую джерела на теми, що заслуговують статей, даю лекції про те, як шукати місцеві джерела, а також слугую бібліотекарем з пошуку джерел на місці проведення. Публічні бібліотеки збирають реферативні роботи про регіон і тому є найкращим місцем для Містечка Вікіпедії. Префектурна бібліотека Кіото вже ставала місцем проведення трьох Марафонів відкритих даних стежками Кіото. Перший з них цього року проводився у Фудзіморі-Дзіндзя 12 вересня, у фокусі була Фусімі — місцевість у Кіото. З цієї нагоди Міська бібліотека Кіото забезпечила нас багатьма книжками про місцеву спільноту.

Містечко Вікіпедії допомагає людям знайти місцеву інформацію та редагувати статті Вікіпедії — і це тим людям, які були просто читачами Вікіпедії. Багато з них насолоджуються тим, що передають ідеї світові. Кожному з них подобається працювати у своїй власній ролі: люди насолоджуються працею над одними й тими ж статтями як команда, надаючи допомогу один одному. Дехто не дуже добре вміє користуватись комп'ютерами, але інші учасники можуть швидко надати допомогу з завантаженням їх фотографій, зроблених під час маршруту, у Вікісховище. Інші обговорюють, як зробити вміст кращим. Це також допомагає популяризувати регіон, оскільки статті, які вони створюють, будуть новим місцевим і туристичним активом.

У квітні ми проводили захід, що називається Вікіпедія ARTS. Упродовж Parasophia 2015, чи Кіотського міжнародного фестивалю сучасної культури 2015, учасники насолоджувались сучасним мистецтвом, що виставлялось у Кіотському муніципальному музеї мистецтва, та ходили через дорогу до Префектурної бібліотеки Кіото, де вони редагували статті Вікіпедії про митців, про яких дізналися під час виставки. Таким чином, люди можуть знаходити своїх улюблених митців під час огляду виставки, дізнаватися про них у бібліотеці, використовуючи наявні там ресурси, а також редагувати статті Вікіпедії — я переконана, що це доступний та проникливий спосіб цінувати сучасне мистецтво.

Містечко Вікіпедії дозволяє людям з різноманітною біографією зібратися разом, вивчати місцеву тематику та редагувати статті через обговорення у співпраці. Це також дає людям привід зустрітись один з одним, відкрити для себе ще раз те, що вони люблять у своїх містах, обмінятись ідеями та створити щось нове. З Вікіпедією люди здатні створювати речі, які можуть вільно використовуватись людьми по всьому світу — ми б хотіли якнайкраще використати цю перевагу, та продовжувати проводити такі привабливі заходи.

Куміко Коредзумі, бібліотекар у Префектурній бібліотеці Кіото

Notes

Ideas for social media messages promoting the published post:

Twitter (@wikimedia/@wikipedia):

(Tweet text goes here - max 117 characters)
---------|---------|---------|---------|---------|---------|---------|---------|---------|---------|---------|------/

Facebook/Google+

  • ...