Spouštíme Pravidla ochrany osobních údajů vytvořená v duchu wiki

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Wikimedia Blog/Drafts/Launching a Privacy Policy Built the Wiki Way and the translation is 100% complete.

Titulek

Spouštíme Pravidla ochrany osobních údajů vytvořená v duchu wiki

Článek

S radostí oznamujeme, že 25. dubna 2014 schválila Správní rada nadace Wikimedia nová Pravidla ochrany osobních údajů. Nová pravidla vysvětlují, jak sbíráme, používáme a spravujeme údaje více než dvaceti milionů registrovaných uživatelů a měsíčních 490 milionů unikátních návštěvníků projektů Wikimedia.

Pravidla by však nemohla vzniknout bez pomoci uživatelů, jako jste vy. Nová pravidla jsou výsledkem více než osmiměsíční konzultace s komunitou.

Potřeba změny

Na začátku roku 2013 jsme si uvědomili, že naše Pravidla ochrany osobních údajů, která se nezměnila od roku 2008, neřeší řadu nových technologií a dostatečně podrobně nepopisují našim uživatelům, jak se s jejich údaji zachází. Ale na projektech Wikimedia všechno funguje jinak – věděli jsme, že pravidla ochrany osobních údajů nemůžeme vytvořit bez pomoci právě té komunity uživatelů, které mají tato pravidla chránit. Takže jsme 18. června 2013 zveřejnili otevřenou výzvu k vyjádření komunity, abychom zjistili, na jakých věcech vám záleží a co si přejete v nových pravidlech vidět.

Vybaveni těmito informacemi a vědomi si choulostivosti vyvolané nedávnými odhaleními vládních programů hromadného sledování jsme vytvořili prvotní návrh nových pravidel a otevřeli pět a půl měsíce trvající online diskusi.

Wikipedie: vytvořeno díky spolupráci

Konzultacemi k dokonalým pravidlům na ochranu osobních údajů

Náš prvotní návrh nových pravidel na ochranu osobních údajů byl podroben pečlivé kontrole komunitou Wikimedia a vyvolal živou diskusi. Ve skutečnosti diskuse kolem Pravidel na ochranu osobních údajů, Směrnice pro uchovávání údajů a Pravidel přístupu k neveřejným informacím[1] dosáhla více než 195 000 slov a vzešlo z ní více než 250 změn v těchto dokumentech. Výsledkem jsou mnohem silnější pravidla, která odrážejí hodnoty globální komunity Wikimedia.

Více informací o procesu konzultací a rozdílech nových pravidel oproti starým najdete v našem předchozím článku.

Co se stane teď?

Se schválením Správní rady zahájíme měsíční lhůtu, abychom dali všem příležitost prohlédnout si nová pravidla. Po této lhůtě nabudou pravidla oficiálně účinnosti.

Děkujeme všem, kdo se zúčastnili tohoto otevřeného kolaborativního procesu, jehož výsledkem jsou pravidla na ochranu osobních údajů vytvořená opravdu v duchu wiki. Ve stejném duchu jsou nová pravidla zveřejněna pod svobodnou licencí, takže je kdokoli může využít a postavit na nich svá vlastní pravidla ochrany osobních údajů.

* Chtěli bychom upřímně poděkovat všem, kdo umožnili vznik těchto pravidel – tato pravidla bychom nemohli vytvořit bez úsilí napříč odděleními a hodnotné účasti a komentářů od globální komunity Wikimedia. Obzvláště děkujeme Jamesi Alexanderovi, Heather Wallsové, Luisi Villovi, Roshni Patelové, Tobymu Negrinovi, Megumi Yukieové, Dariu Taraborellimu, Jorge Vargasovi a Tiffany Liové za jejich neuvěřitelnou podporu v průběhu tohoto procesu.

  1. Pravidla přístupu k neveřejným informacím schválila Správní rada také 25. dubna 2014. Uvědomte si však, že některé požadavky těchto pravidel budou účinné až poté, co dokončíme přípravu nezbytných nástrojů a informujeme členy komunity, kterých se budou tyto požadavky týkat, jak je v pravidlech uvedeno.

● Poznámky k autorským právům: Wikimedia Commons: Wikipedia od Giulia Forsythe dostupné pod CC BY-SA 3.0 Unported.

Poznámky