Wikimedia CEE Meeting 2022/Reports/WMTR/Vikipolimer/tr

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
Jump to navigation Jump to search

Giriş[edit]

Wikimedia CEE Meeting 2022 konferansında ben.
Tüm katılımcılar ile birlikte - Wikimedia CEE Toplantısı 2022 - 2. Gün.

Başak ve ben, Wikimedia Topluluğu Kullanıcı Grubu Türkiye temsilcisi olarak Makedonya'nın Ohrid kentinde düzenlenen Wikimedia CEE Meeting 2022'ye katıldık. Bu benim ilk uluslararası Wikimedia etkinliğim ve aynı zamanda ilk yurtdışı deneyimimdi. Dünyanın farklı bölgelerinden gelen katılımcılar olması sebebiyle konferansta farklı ülke ve kültürlerden insanlarla tanışma ve etkileşim kurma fırsatı buldum. Etkinlik boyunca diğer kullanıcı grupları ve vakıf çalışanları ile çeşitli konularda birçok yıldırım konuşması ve beyin fırtınası yaptım. Ayrıca şu anda geliştirmekte olduğum projelerle ilgili de fikir alışverişinde bulunma fırsatım oldu. Hem onlardan olumlu geri dönüşler aldım hem de önümüzdeki süreçlerde ne yapacağım korkusunu yendim. Bu tür etkinliklere daha fazla katılımın topluluğumuz için değerli olacağına inanıyor ve bir sonraki etkinliği heyecanla bekliyorum.

Konferans[edit]

1. Gün (14 Ekim Cuma)[edit]

Wikimedia CEE Meeting 2022 — 2. Gün

İlk gün Ohrid Belediye Başkanı Kiril Pecakov'un açılış konuşmasıyla başladı, ardından Komite Başkanı ve üyeleri tarafından Wikimedia CEE'ye ilişkin genel bir bilgilendirme yapıldı ve konuşmacılar tarafından çeşitli sunumlar gerçekleştirildi. Açılış töreni ve sunumların ardından, aradaki buzları eritmek için küçük grup sohbetleri ile diğer katılımcılarla hızlı bir tanışma gerçekleşti. Bu sohbetlerde diğer katılımcıların etkinliğe nasıl ve nereden katıldıklarını öğrendik. Tüm bu etkileşimlerin ardından CEE Hub hakkında bir sunum dinledik.

Wikimedia Stratejisi 2030 sunumunda, Wikimedia hareketinin sürdürülebilirliği, karar vermede adaleti sağlamak için neler yapılabileceği gibi Wikimedia'nın geleceği açısından önemli konular üzerine konuştuk. Hemen hemen tüm önerilere katılsam da, bazıları üzerine düşünmek diğerlerinden daha ilginçti. En çok ilgi duyduğum konu, zaten o alanda çalıştığım için, kullanıcı deneyimi oldu.

Sunumların hemen ardından rastgele seçilen gruplarda yerel ihtiyaçlar ve CEE'nin yerel düzeyde nasıl ve ne derece etkili olabileceği üzerine konuştuk. Ardından aynı grupta Türkiye'de kabul edilen dezenformasyonla mücadele yasası ve bu yasanın getireceği olası olumsuzluklarla nasıl mücadele etmemiz gerektiği üzerine düşüncelerimi paylaştım.

Wikimedia CEE Meeting 2022'de Arnavut Dili Kullanıcı Grubu Wikimedia üyesi.

1. Gün gerçekleşen seremoni ve resmi sunumların ardından katıldığım oturumların temaları aşağıdaki gibiydi:

  • Eğitim
  • GLAM
  • Topluluk Katılımı
  • Paylaşım & Öğrenme

Eğitim[edit]

Konferansın 2. gününde Eğitim başlığı altında katıldığım ilk oturum, Wikimedians of Albanian Language User Group'tan Vjollca Merdani'nin Vikipedi'nin okullarda bir öğretim aracı olarak kullanımını ve bazı politikalarını eleştirel bir şekilde ele aldığı "Wikipedia in the Albanian classroom" adlı sunum oldu.

GLAM[edit]

Z. Blaće ve Matej Grochal "noGLAMorɚ - Wikimedia and (non-institutional) cultural organizations" başlıklı bir sunum yaptılar. Bize kültür ve sanat faaliyetlerini kapsayan işbirliklerinin yol haritalarını sundular.

Topluluk Katılımı[edit]

Arnavut Dili Kullanıcı Grubu sunumundan sonra Nodir Ataev'in "The WikiStipendiya marathon in Uzbekistan" adlı sunumuna katıldım.

Paylaşım & Öğrenme[edit]

Benim de üyesi olduğum WMTR'nin üyesi Başak Tosun, "Experimenting New Forms of Wikipedia Assignments: Experience of Civic Responsibility Project Course" başlıklı sunumunda, Türkiye'deki üniversiteler ve okullarla yapılan işbirliklerinden bahsetti ve bu işbirliklerinin faydalarını diğer katılımcı topluluklarla paylaştı. Ayrıca Z. Blaće ve Matej Grochal tarafından "Queering Wikipedia" başlıklı güzel bir sunum yapıldı.

2. Gün (15 Ekim Cumartesi)[edit]

Wikimedia CEE Meeting 2022 — 2. Gün

2. Gün katıldığım oturumların temaları aşağıdaki gibiydi:

  • Yasal
  • Savunuculuk ve Vikipedi
  • Kapasite Gelişimi

Yasal[edit]

2. Gün katıldığım ilk oturum Mehrdad Pourzaki'nin "The sound of Wikimedia - let's have a listen" başlıklı oturumuydu ve bu oturumda Vikipedi'nin aradığı ses logosu hakkında genel bir bilgi verildi ve başvurular sırasında sunulan ses logolarından bazıları katılımcılara dinletildi.

Savunuculuk ve Vikipedi[edit]

Yasal konulu oturum sonrasında Mehman Ibragimov, Wikimedia Topluluğu Kullanıcı Grubu Gürcistan'ın hükümetle işbirliği ve şu anda Gürcistan parlamentosunda görüşülmekte olan panorama yasası hakkında konuştuğu "Cooperation between Wikimedia UG Georgia and Gov agencies" sunumunu dinledik. Kişisel gözlemlerime dayanarak Gürcü Vikipedi'nin Gürcistan hükümeti ile işbirliğini çok beğendim, parlamentoda geçirmeye çalıştıkları yasa sayesinde birçok sorunu aşacaklar ve daha fazla katkının önünü açacaklar.

Kapasite Gelişimi[edit]

Asaf Bartov "Modeling our languages with Lexeme" başlıklı sunumunda çok etkili bir araç olan "Lexeme" hakkında bilgi verdi ve bir örnek gösterdi. Kendisine üyesi olduğum WMTR'den Başak hanım yardımcı oldu. Kısaca özetlemek gerekirse, Lexeme ile kendi dilinizdeki kelimeleri seslendirip commons'a yükletebiliyorsunuz.

Grup fotoğrafı[edit]

Oturumların ardından tüm katılımcılarla birlikte toplu fotoğraf için bahçede buluştuk.

Şehir turu ve akşam yemeği[edit]

Oturumların sona ermesinin ardından otelden ayrılarak şehir merkezine gittik ve burada bir şehir turu yaptıktan sonra şehirdeki yerel bir restoranda yerel halk gösterisi eşliğinde akşam yemeği yedik.

3. Gün (16 Ekim Pazar)[edit]

3. Gün katıldığım oturumların temaları aşağıdaki gibiydi:

  • Topluluk Katılımı
  • Kapasite Gelişimi

Topluluk Katılımı[edit]

Etkinliğin 3. gününde katıldığım ilk oturum Olesia Lukaniuk tarafından gerçekleştirilen "Wiki Loves Earth - opportunities for the CEE communities" adlı sunumdu. Lukaniuk bu sunumda WLE'nin yerel topluluklarda nasıl organize edileceği hakkında genel bilgiler verdi. Sonrasında oturuma katılan diğer kullanıcılarla soru-cevap seansı yapıldı ve bazı kullanıcılar deneyimlerini paylaştı.

Kapasite Gelişimi[edit]

Chris Schilling, "An overview of Wikimedia Foundation Funding Programs in CEE (and updates!)" adlı sunumunda, CEE'deki son fon programlarına genel bir bakışın ve başarıların önemli noktalarının yanı sıra Wikimedia Vakfı'nın fon programları ve 2023 güncellemeleri hakkında çok verimli bir sunum yaptı.

Kapanış oturumu[edit]

Kapanış töreninde Mehman İbragimov, Wikimedia CEE Meeting 2023 hakkında genel bir bilgi verdi.

Sonuç[edit]

Bu etkinlik sayesinde Wikimedia Vakfı, vakfa bağlı iştirak kuruluşları ve diğer bölgesel şubeler tarafından yürütülen projeler hakkında bilgi edinme fırsatı buldum. Bu kuruluşların faaliyetleri hakkında genel bir bilgi edindim ve başarılarını dinledim. Ayrıca bazı katılımcılarla kişisel çalışmalarımı nasıl yürütmem gerektiği konusunda uzun uzun sohbet ettim ve yemek yerken bile diğer insanlardan bir şeyler öğrenme fırsatı buldum. Bu etkinlik sayesinde perspektifim ve düşüncelerim zenginleşti. En önemlisi de bu etkinlikte öğrendiklerimi yerel toplumumuzda nasıl ve ne şekilde uygulayabileceğime dair bilgi edindim. Etkinlik sayesinde duyduğum bazı projeleri yerel toplumumuzda hayata geçirmek için ileride bazı temaslarda bulunacağım.

Eleştiriler[edit]

Öncelikle Makedonya ekibine etkinliği düzenledikleri için teşekkür etmek istiyorum. Gerçekleştirdiğimiz oturumlar ve konferans oldukça iyiydi, bu konuda zaman ve çaba harcandığını gördüm. Ancak pek çok konuda iyileştirmeye ihtiyaç vardı. Öncelikle konferans sırasında su gibi temel ihtiyaçların karşılanmasını beklerdim. Etkinlik ve akşam yemeği sırasında bile su aramak ve satın almak zorunda kaldık. Konaklama koşulları zayıftı, şahsi eşyalarımın kaybolması (resepsiyonda biraz araştırma yaptıktan sonra bilgisayar şarj cihazımı bulmama rağmen, bilgim veya iznim olmadan odamdan alındığı için aramak zorunda kalmamalıydım), odaların soğuk olması ve ısıtıcıların bozuk olması gibi birçok sorun yaşadım. Toplantılardan sonra bir şehir turu yaptık fakat şehri görme ve deneyimleme fırsatımız olmadığı için zamanlama daha iyi olabilirdi. Bir sonraki etkinlikler için turun daha erken başlamasını öneririm. Katılımcılar turdan sonra oturumlara devam edebilirler.


Hazırlayan: Vikipolimer
Yazım tarihi: 18-21 Ekim 2022