Wikimedia Czech Republic/Mediagrant/České zoologické zahrady

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
Logo tématu
Logo tématu

Téma[edit]

České zoologické zahrady

Popis[edit]

Cílem tohoto tématu je získat fotografie, které ukazují, jak vypadají české zoologické zahrady. Z prakticky všech zoo jsou sice k dispozici fotografie, ale většinou jde o snímky chovaných zvířat. O tom, jak zoologická zahrada vypadá, si lze udělat představu jen málo. Téma by proto mělo získat fotografie pavilónů, jiných významných staveb (vchod, voliéra, příp. zázemí), zajímavých a oblíbených výběhů (lachtani, sloni) i celkových pohledů do zoo.

Některé ze získaných fotografií bude třeba umístit do článku o zoo. Pokud v něm dosud nejsou informace o pavilónech, charakteru zoo apod., bude třeba je do článků doplnit.

Pravidla[edit]

Cílem je získání fotografií představujících vlastní zoo (podrobněji na diskusní stránce). Velmi důležité jsou při tom pavilóny. Podle velikosti stavby je třeba udělat aspoň 2 fotografie exteriéru (celková, detail klece/výběhu apod.) a ke každému přístupnému pavilónu minimálně jednu fotku z interiéru. Musí ale jít o dostatečně kvalitní fotografie, kde nebudou vidět jen přesvětlená terária. Pokud tedy fotograf nemá zkušenosti s focením v tomto typu interiéru, musí získat fotky jinak – např. se domluvit, že interiéry vyfotí někdo jiný.

V první fázi by bylo možné jen fotografování větších a středně velkých zoo (za zoo se zde považuje jen zařízení, které má licenci od Ministerstva životního prostředí[1]). U nich by byly možné i 2 cesty do zoo.

Projekt tedy není určen pro fotografování zookoutků, akvárií a terárií, malých soukromých sbírek apod.

Odhad nákladů[edit]

Očekáváme 3 – 6 cest za sezónu. U všech cest bude třeba posuzovat přiměřenost nákladů k výsledkům.

Podobně jako v obdobných tématech by se proplácelo jízdné, kilometrovné, vstupenky, mapka nebo průvodce po zoo apod. Pokud se bude fotografující domlouvat se zoo (a udělá díky tomu např. fotky z nepřístupných míst), jde proplatit i malé telefonní náklady, zhruba do 100 Kč na zoo.

Za těchto předpokladů jde náklady odhadnout kolem 3 – 4 000 Kč ročně.

Další věci[edit]

Pro snímky, které řeknou více, bude potřeba pobočkový širokoúhlý objektiv.

Další informace[edit]

  • Další informace k žádosti (základ pravidel :) a současný počet fotografií některých zoo je na diskusní stránce.

Garant[edit]

Poznámky[edit]

  • Projekt byl schválen a 3. května 2013 spuštěn – pravidla najdete na české Wikipedii.