Wikimedia Czech Republic/Projekt Vědecká a odborná fotografie

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
Jump to navigation Jump to search

Rozcestník: SEZNAM POTŘEBNÝCH FOTOGRAFIÍ (anglicky) | SEZNAM ZÍSKANÝCH FOTOGRAFIÍ | Děkovná stránka Wikimedia Česká Republika | PŘIPRAVOVANÉ AKCE | DATA K PŘEKLADU (do angličtiny) | DATA KE KOREKTUŘE | DISKUSE


Projekt Vědecká a odborná fotografie a pravidla využívání grantu naleznete na Wikipedii

Vedoucí projektu: Jedudedek (Wikimedia Česká republika), garant: che (předseda wmcz); poradce: Reo On


Projekt Vědecká a odborná fotografie si klade za cíl získávat pod svobodnou licenci (hlavně CC-BY-SA 3.0) vědecké a odborné fotografie a umísťovat je na Commons. Důraz je kladen na kvalitu a informační vrstvu. Informace by měly být daleko větší a bohatší než je dnes zvykem a měly by být nabízeny hlavně v angličtině a případně i dalších jazycích. Tvůrci projektu si uvědomují, že v dnešní době je odborných snímků dostatek, avšak jejich tvůrci mají strach je uvolňovat pod svobodnou licenci s tím, že by je pak již nemohli použít do článku v odborném časopise. Obdobná situace panuje ve spoustě fabrik, kde se zakazuje fotografování uvnitř objektu. Ale nejsou to jen továrny, ale také muzea, galerie, ústavy, doly, skleníky a další. Cílem tohoto projektu tedy je obohatit projekty Wikimedia Foundation fotografiemi z tohoto prostředí doprovázené bohatou informační vrstvou. Zároveň tak také postupně přesvědčovat další a další majitele fotografií, o tom, že u uvolňování pod „svobodnou licenci“ neznamená „rozkrádání“ děl, ale i svobodná licence zajišťuje svému autorovi značnou ochranu.

Autoři projektu si uvědomují, že je důležité, aby tento projekt běžel co nejdéle. Některé činnosti jsou však finančně náročné, a proto bylo požádáno o udělení grantu u Wikimedia Foundation, který byl Nadací přidělen. Následující pravidla určují způsob využívání grantu a fungování projektu.


Definice[edit]

Vědecká fotografie[edit]

Vědecké fotografie jsou jakékoliv fotografie z oblasti vědy a výzkumu. Fotografie se mohou získávat pro Wikimedia Commons žádostí u držitelů autorských práv (učitelé, vědecké instituce) nebo vlastním vyfocením (studenti).

Odborná fotografie[edit]

Ve smyslu tohoto projektu se odbornou fotografií myslí fotografie, které budou nafoceny v běžně veřejnosti uzavřených provozech (továrny, doly, galerie, muzea a další).

Pravidla[edit]

Překlady/korektury překladů[edit]

Žádosti o překlad či korekturu se řeší u již nahraných fotografií. Proto fotografie napřed nahrejte na Commons a doplňte všechny náležitosti dle pravidel. Při získávání fotografií pod svobodnou licencí sledujte Seznam potřebných fotografií.

  • Žádosti o překlad směřujte v podobě odkazů na jednotlivé obrázky sem: Data k překladu.
  • Žádosti o korekturu směřujte v podobě odkazů na jednotlivé obrázky sem: Data ke korektuře.