Jump to content

Wikimedia Foundation Annual Plan/2025-2026/Global Trends

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Wikimedia Foundation Annual Plan/2025-2026/Global Trends and the translation is 35% complete.
Outdated translations are marked like this.

Při každoročním plánování na nadcházející rok vypracováváme seznam trendů, o kterých se domníváme, že mohou významně ovlivnit kontext, v němž hnutí a projekty Wikimedia fungují. Identifikujeme konkrétní online trendy, které jsou pro naše poslání nejdůležitější. Jsou to například změny v tom, jak a kde lidé vyhledávají a přispívají v online prostoru, nárůst misinformací a dezinformací a vyvíjející se regulace poskytovatelů online informací. Tato analýza nám umožňuje začít naše plánování s hlavní otázkou: „Co svět nyní potřebuje od Wikimedie?“

Tato otázka je hnací silou rozhovorů s hnutím i napříč ním. Stejně jako v minulých letech ukazují níže uvedené trendy, jak se naše současné technologické, geopolitické a sociální prostředí velmi liší od doby založení Wikipedie a jak se musíme nadále přizpůsobovat a vyvíjet. Každý z těchto trendů bude formovat náš roční plán i strategie, které ovlivní naši budoucnost – od lepší ochrany wikimediánů pomocí silných technologických nástrojů a opatření pro zajištění důvěry a bezpečnosti až po experimenty, které přiblíží obsah Wikimedie publiku novými způsoby.

Změny v tom, jak a kde lidé získávají a předávají informace

Trust in information online is declining and shared consensus around what information is true and trusted is fragmenting

Last year, we noted that consumers are inundated with information online and increasingly want it aggregated by trusted people. With the launch of Google AI overviews and other AI search products, many people searching for information on the web are now being helped by AI. Even so, AI-assisted search has still not yet overtaken other ways that people get information (e.g., via traditional web search engines or on social platforms). However, we see that the trend we noted last year of relying on trusted people has grown stronger: people are increasingly skeptical of traditional knowledge authorities, such as government institutions and media, and instead turn in growing numbers to online personalities, who are having a bigger impact on what people believe and trust. Online personalities (e.g., podcasters, vloggers) on social platforms now factor more heavily in important events like political elections globally. By seeking out personalities who share their ideology and demographics, people are increasingly ending up in isolated filter bubbles that fragment shared consensus around facts.

People participate eagerly in online spaces that provide rewarding connection

As a website that relies on the contributions and time of hundreds of thousands of Wikimedians, we closely follow trends in where and how people are contributing online. Last year, we highlighted that people now have many rewarding, potent ways to share knowledge online. This year, we observe that people globally are eagerly joining and sharing their knowledge and expertise in smaller interest-based groups (on platforms like Facebook, WhatsApp, Reddit, and Discord). These spaces are increasingly popular globally and make people feel more comfortable participating than broad, general social channels. A dedicated core of volunteers maintains these communities, performing vital activities like moderation and newcomer mentoring.

Zejména pro mladé lidi se hry staly prostorem pro zapojení, které se vyrovná sociálním sítím. Na platformách, jako je Discord a Twitch, se vytvořily herní komunity, které lidé aktivně spoluvytvářejí a podílejí se na nich – organizují akce nebo moderují obsah a chování uživatelů – nejen hrají. Platformy využívají hry k podpoře zapojení uživatelů do nesouvisejících produktů, jako je úspěšná a rostoucí herní sekce deníku The New York Times.

Lidé mají omezené množství času, který mohou věnovat online aktivitám, a máme podezření, že jedna z příčin poklesu počtu nových lidí, kteří se registrují jako editoři na projektech Wikimedia – který začal v letech 2020–2021 a pokračuje až do současnosti – může souviset s rostoucí popularitou a atraktivitou účasti v některých jiných online prostorech, které přinášejí uspokojení.

Změny v šíření a regulaci online informací

Digital information that is created and verified by humans is the most valuable asset in the AI tech platform wars

Last year we predicted that AI would be weaponized in creating and spreading online disinformation. This year, we are seeing that low-quality AI content is being churned out not just to spread false information, but as a get-rich-quick scheme, and is overwhelming the internet. High-quality information that is reliably human-produced has become a dwindling and precious commodity that technology platforms are racing to scrape from the web and distribute through new search experiences (both AI and traditional search) on their platforms. Publishers of human-created online content across multiple industries (for example, many of the major news and media companies globally) are responding by negotiating content licensing deals with AI companies and instituting paywalls to protect themselves from abusive reuse. These restrictions are further decreasing the availability of free, high-quality information to the general public.

Struggles over neutral and verifiable information threaten access to knowledge projects and their contributors

Last year, we highlighted that regulation globally poses challenges and opportunities to online information-sharing projects that vary by jurisdiction. This year, challenges to sharing verified, neutral information online have increased significantly. Public consensus around the meaning of concepts like “facts” and “neutrality” is increasingly fragmented and politicized. Special interest groups, influencers, and some governments are undermining the credibility of online sources that they disagree with. Others also try to silence sources of information through vexatious litigation.

V celosvětovém měřítku roste počet zákonů, které se snaží regulovat online technologické platformy a nepočítají s neziskovými platformami, které existují ve veřejném zájmu, jako jsou iniciativy otevřené vědy, crowdsourcová úložiště znalostí a kulturního dědictví a online archivy. Univerzální online regulace může ohrozit soukromí přispěvatelů a publika na těchto platformách a ohrozit postupy moderování komunitního obsahu. Například zákony, které by nutily platformy ověřovat totožnost návštěvníků nebo přispěvatelů a sledovat jejich činnost, mohou ohrozit soukromí a bezpečnost lidí při přístupu k informacím nebo jejich sdílení. Předpisy, které vyžadují, aby platformy okamžitě odstraňovaly obsah označený jako dezinformace, jsou v rozporu s vestavěnými ochrannými opatřeními pro řešení dezinformací na platformách, které fungují na základě konsensu komunity a které upřednostňují přesnost před ziskem.

Read more and join the conversation about how to strengthen Wikipedia's neutral point of view.

Numbers of users with extended rights is in decline

Wikipedia's long-term sustainability relies on a steady influx of new users who contribute quality content and remain engaged. Across Wikimedia sites, trusted volunteers perform tasks—both technical and social—to keep Wikimedia projects and their communities running smoothly and safely. However, recent research indicates a decline in users with extended rights, posing challenges to the growth and health of the community.

Users with extended rights – a group that encompasses administrators, functionaries, and a number of other roles with advanced access – play an outsized role in the health of Wikimedia projects, preventing harm and paving the way for positive change. Users with extended rights represent the throughline to enabling our projects to be multigenerational.

Read more and join the conversation about the Foundation’s technical and social initiatives to support users with extended rights.

Co bude dál a jak se můžete zapojit do konverzace

Stejně jako v případě našich předchozích aktualizací trendů pro komunitu se nejedná o komplexní seznam hrozeb a příležitostí, kterým naše hnutí čelí, ale spíše o způsob, jak začít diskutovat a sladit se s tím, jak naplnit to, co od nás nyní svět potřebuje, když začínáme plánovat další fiskální rok. Na začátku tohoto roku vyzvala Selena Deckelmann, hlavní produktová a technologická ředitelka, naši globální komunitu, aby se podělila o to, jaké trendy a změny jsou pro ně nejdůležitější – doporučujeme vám pokračovat v diskusi na této diskusní stránce. V nadcházejících měsících zveřejní Nadace Wikimedia návrh svého ročního plánu, v němž představí naši navrhovanou práci na nadcházející rok v reakci na tyto trendy. Některé práce již probíhají; například k řešení poklesu počtu nových editorů přidáváme nové druhy „kontrol editace“, inteligentních pracovních postupů, které nováčkům usnadňují konstruktivní mobilní editaci a zvyšují pravděpodobnost, že budou i nadále přispívat. Těšíme se na další komunitní rozhovory o tom, jak můžeme chránit a rozvíjet naše svobodné znalostní projekty v měnícím se sociotechnickém prostředí.