Jump to content

Roční plán Nadace Wikimedia

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Wikimedia Foundation Annual Plan and the translation is 98% complete.
De Groene Verbinding
De Groene Verbinding

Roční plán Nadace Wikimedia určuje práci Nadace Wikimedia každý rok. Je naplánovaný podle fiskálního roku Nadace Wikimedia, který začína 1. června a končí 30. června roku následujícího. Tvorba ročního plánu se nazývá plánování ročního plánu, nebo zkráceně APP.

Seznam ročních plánů


Často kladené otázky

  1. Co to je roční plán?
    Roční plán je plán na vysoké úrovni, který ukazuje, čeho chce organizace v nadcházejícím roce dosáhnout. Obvykle nastiňuje klíčové priority, potřeby zdrojů a požadované výsledky, které jsou vytvářeny společně s hnutím Wikimedia a zapadají do širšího rámce našich víceletých závazků a strategického směřování hnutí Wikimedia.
    V Nadaci Wikimedia má roční plán sloužit jako vodítko pro manažery a týmy, které určují, na jakých projektech budou během roku pracovat. Nemá být seznamem projektů technických funkcí, protože ty se v průběhu roku vyvíjejí. Roční plán obsahuje priority a hypotézy na vysoké úrovni, které vedou týmy k výzkumu, navrhování, testování a zavádění různých strategií. Primárním adresátem ročního plánu jsou interní oddělení, týmy a jednotliví zaměstnanci, kteří jím řídí svou práci v průběhu roku, což se odráží v tónu, jazyku a struktuře plánu. Je vytvářen na základě spolupráce a každoročně zveřejňován nejprve v podobě návrhu a poté jako konečný produkt, aby nabídl transparentnost a získal zpětnou vazbu od uživatelů Wikimedia.


Translated with DeepL.com (free version)

  1. Jaké jsou hlavní části ročního plánu?
    Počínaje fiskálním rokem 2023-2024 začala Nadace zveřejňovat zvláštní oddíly pro čtyři hlavní cílové oblasti, které vycházejí ze strategického směřování: Infrastruktura, Rovnost, Bezpečnost + integrita a Efektivita. Roční plán obvykle obsahuje také informace o hlavních vnějších trendech, které mohou ovlivnit naši práci, a také o našem provozu, funkcích oddělení, rozpočtu, poskytování grantů a struktuře příjmů.
  2. Proč Nadace Wikimedia potřebuje roční plán?
    Roční plán pomáhá Nadaci Wikimedia propojit činnosti, které zaměstnanci denně vykonávají, s naším posláním a širší vizí, a také s tím, co od nás svět potřebuje, a se strategickým směřováním Wikimedia. Je to čas, kdy vedoucí pracovníci nadace zvažují konkurenční priority, jak by jejich týmy měly trávit čas v nadcházejícím roce, a zajišťují, abychom naplňovali komplexní a vyvíjející se potřeby čtenářů, přispěvatelů, dárců a naší platformy. Nabízí také zaměstnancům nadace příležitost tyto priority prověřit a zlepšit způsoby práce s dobrovolníky, přidruženými subjekty, Správní radou a mezi sebou navzájem napříč týmy a odděleními.
  3. Jaký má roční plán časový rámec?
    Nadace Wikimedia se řídí fiskálním kalendářem od července do června. To znamená, že fiskální rok (FY) 2024-2025 zahrnuje období od července 2024 do června 2025. V rámci tohoto roku obvykle sledujeme naši práci ve čtyřech čtvrtletích, z nichž každé trvá tři měsíce.
  4. Jak probíhá tvorba ročního plánu?
    Tento proces se rok od roku poněkud mění, ale v posledních několika letech jsme pokračovali ve vývoji a zdokonalování procesu plánování založeného na spolupráci.
    Diskuze pro roky 2024-2025 zahájil projekt Talking:2024 – rozhovory mezi zaměstnanci Nadace, vedoucími pracovníky, členy Správní rady a wikimediány z celého světa. Zpětná vazba z těchto rozhovorů se stala podkladem pro priority stanovené v rámci cílů ročního plánu. Na Talking:2024 navázala pozvánka hlavní produktové a technologické ředitelky Seleny Deckelmannové, která požádala o příspěvky k navrhovaným cílům pro produktovou a technologickou práci Nadace v příštím roce. Tyto cíle vycházejí z probíhajících rozhovorů v projektu Talking:2024, které zdůraznily důležitost pokračujícího zaměření na potřeby naší platformy a online přispěvatelů. Koncem března byly zveřejněny klíčové výsledky v oblasti produktů a technologií a 11. dubna 2024 následovaly materiály k celému ročnímu plánu.
    We welcomed ideas over a two-month period on-wiki, in community channels and through live discussions in co-created community spaces in many languages. Wikimedians shared their take on the proposed plans and about their own goals for the upcoming year. Inspired by what so many others are doing in their own work, we continue to find opportunities to collaborate and learn from the planning processes and work of others in the Wikimedia movement as well as other partners. Throughout the period changes were made to the plan - see edit histories and a summary of feedback, engagement statistics and changes to the annual plan will be available over the next few weeks like in previous years. As the annual plan is not meant to be a list of projects or technical features, which evolve throughout the year some of the conversations started during the annual plan will continue to be live conversations.
  5. Co formuje roční plán?
    Roční plán Nadace Wikimedia je tvořen několika faktory. Začínáme přemýšlením o tom, "co od nás svět potřebuje". Znamená to sledovat globální trendy, jako je nárůst dezinformací a dezinformací, umělá inteligence, změny ve vyhledávacích trendech a globální změny v regulaci.
    Další věc, o které přemýšlíme, je: "Co od nás naši diváci potřebují?" Na zcela základní úrovni jsou našimi publikem přispěvatelé, čtenáři a další uživatelé našeho obsahu a dárci. Přispěvateli myslíme všechny, kteří věnují svůj čas růstu nebo zlepšování obsahu projektů Wikimedia, včetně editorů (všech úrovní zkušeností), nahrávačů obsahu a dobrovolných vývojářů. Do další kategorie patří všichni od jednotlivých čtenářů přes akademické pracovníky až po velké organizace, které obsah Wikimedia využívají a znovu používají. V případě dárců máme na mysli každého, kdo poskytuje finanční podporu v jakékoli výši a jakýmkoli způsobem. Zamýšlíme se nad tím, co se v průběhu roku dozvídáme od členů hnutí Wikimedia o globálních trendech, kterým bychom měli věnovat pozornost, o potřebách infrastruktury a softwaru, o právních a regulačních výzvách a o tom, co by měl svět vědět o naší společné práci.
    A konečně, důležitou součástí ročního plánu je to, co v něm není. Během ročního plánování musí zaměstnanci a vedoucí pracovníci nadace zvažovat důležité kompromisy týkající se budoucnosti našich produktů a programů. Částečně je to dáno tím, že každoročně zvyšujeme náš roční provozní rozpočet; v podstatě můžeme utratit tolik, kolik v daném roce získáme finančních prostředků, přičemž malá část z celkových získaných prostředků jde také na naše finanční rezervy (pro případ nepředvídaných událostí) a nadační fond Wikimedia (pro stabilnější dlouhodobé příjmy). To, co jsme schopni naplánovat, se utváří na základě odhadů rozpočtu a příjmů na daný rok, stejně jako na základě našeho závazku udržovat vysoký poměr programových výdajů.
    Někomu se zdá existence kompromisů ve výdajích vzhledem k výši našeho ročního rozpočtu nemožná, ale jako plánovači musíme velmi prakticky přemýšlet o tom, jak je náš rozpočet využíván na podporu technické infrastruktury, kterou můžeme udržovat. Touto optikou je nadace Wikimedia jedinečná: na světě neexistuje žádná jiná velká technická organizace se srovnatelně velkou návštěvností webových stránek, online stopou, vícejazyčnými možnostmi a opakovaným využíváním dat, která by fungovala s neziskovým rozpočtem a neprovozovala reklamu ani neprodávala vaše data. V důsledku toho otázky, nad kterými přemýšlíme, obvykle nejsou "co je třeba opravit?", ale "na jakou nejdůležitější příležitost nebo problém se letos zaměřit? Mohou mít naše týmy v této oblasti smysluplný dopad s prostředky, které máme k dispozici?"
  6. Co to jsou "klíčové výsledky" a "hypotézy"?
    Tento plánovací jazyk jsme začali důsledněji používat v ročním plánu na roky 2023-2024 a v dohledné budoucnosti v něm budeme pokračovat.
    Dobré strategické plánování vyžaduje začít s dopadem nebo změnou, které chceme dosáhnout – například zlepšit vyhledatelnost obsahu Wikimedia, zkrátit dobu načítání stránek v části světa, zvýšit počet nově příchozích uživatelů, zlepšit práci moderátorů nebo poskytnout ochranu před určitým typem právních hrozeb. Tyto věci jsou vyjádřeny jako "cíle" neboli prohlášení, které vystihuje široký dopad, jehož chceme dosáhnout.
    Dalším krokem je určit několik měřitelných tvrzení, která by nám pomohla dosáhnout těchto širokých a ambiciózních cílů. Tyto výroky se nazývají "klíčové výsledky" a představují způsoby, jakými můžeme na vysoké úrovni měřitelně prokázat, zda jsme dosáhli svých cílů. Poté vytvoříme hypotézy, které představují, jakým způsobem mohou týmy podle svého názoru přispět k dosažení KV. Hypotézy jsou místem, kde realizujeme podrobnou práci potřebnou k dosažení našich cílů. Informace o hypotézách najdete na stránkách projektů jednotlivých týmů.
    A konečně, klíčové výsledky nemají zachycovat vše, co děláme. Existuje mnoho úkolů zaměřených na údržbu, kterým zaměstnanci nadace Wikimedia Foundation věnují během roku mnoho času, včetně správy ochranných známek a značky, údržby softwaru a oprav chyb, spolehlivosti a bezpečnosti stránek a vztahů s veřejností a správy reputace.
  7. Proč to všechno zní tak nejasně?
    Roční plán obecně odráží, co chceme v daném fiskálním roce změnit nebo čeho chceme dosáhnout. Jakmile jsou tyto priority stanoveny, týmy nadace stráví celý rok vymýšlením způsobu, jak dané změny dosáhnout, například pomocí nových funkcí produktu, datového systému, inženýrského pracovního postupu, právní strategie, komunikační kampaně nebo komunitního programu, a následně je realizují.
  8. Jak Nadace Wikimedia hodnotí a sdílí pokrok a dopad?
    Roční plán obsahuje část o ukazatelích, které používáme k měření našeho dopadu a pokroku v plnění plánu. Tyto informace běžně zveřejňujeme. Viz příklady z minulosti v příspěvku na Diffu "Posilování spojení v hnutí Wikimedia" a aktualizace pokroku v plnění plánu na roky 2023-24 v příspěvku na Diffu "Pokrok v plnění plánu: Jak nadace Wikimedia pokročila v plnění cílů ročního plánu".
  9. Je roční plán to samé jako výroční zpráva?
    Ne. Roční plán je plánovací dokument zamýšlené práce na příští rok. Primárním příjemcem tohoto dokumentu jsou zaměstnanci, ale i dobrovolníci, dárci a čtenáři. Výroční zpráva je retrospektivní dokument, který má zdůraznit náš vliv na svět a jehož primárním publikem jsou dárci a široká veřejnost.

Související odkazy