ଉଇକିମେଡିଆ ଫାଉଣ୍ଡେସନର ବୋର୍ଡ ଅଫ୍ ଟ୍ରଷ୍ଟିଜ୍

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of the page Wikimedia Foundation Board of Trustees/Overview and the translation is 94% complete.
Outdated translations are marked like this.

ଉଇକିମେଡିଆ ଫାଉଣ୍ଡେସନର
ବୋର୍ଡ ଅଫ୍ ଟ୍ରଷ୍ଟିଜ୍


Idea or report icon (the Noun Project 2384902).svg
Wikimedia Community Logo.svg

ଆପଣ ନିଜର ପସନ୍ଦର ବିଷୟଟିକୁ ଉଇକିପେଡିଆରେ ପଢ଼ିବା ସମୟରେ ଆପଣ ଜାଣିଥିଲେ କି, ମୁକ୍ତ ଜ୍ଞାନକୁ ମାଗଣା କରିବା ପାଇଁ ହଜାର ହଜାର ଲୋକ କାମ କରୁଛନ୍ତି ?

ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ କରିବା ଭଳି ଗୋଷ୍ଠୀର ଲୋକମାନେ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଉଇକିପେଡିଆ, ଉଇକିଡାଟା, ଉଇକିସୋର୍ସ ଇତ୍ୟାଦି ଭଳି ବଡ଼ ବଡ଼ ପ୍ରକଳ୍ପଗୁଡ଼ିକ କରନ୍ତି l

ଉଇକିମେଡିଆ ଫାଉଣ୍ଡେସନ ସେମାନଙ୍କୁ ସେହି କାମ କରିବାକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରେ l ସେମାନେ ଟେକ୍ନିକାଲ ଇନ୍ଫ୍ରାଷ୍ଟ୍ରକ୍ଚର, ଆଇନଗତ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ଏବଂ ବଢୁଥିବା କଷ୍ଟଗୁଡ଼ିକର ଯତ୍ନ ନିଅନ୍ତି l

Wikimedia Foundation logo - vertical.svg

ଉଇକିମେଡିଆ ଫାଉଣ୍ଡେସନର କାର୍ଯ୍ୟକାରିତାକୁ ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷଣ କରିବା ପାଇଁ ଉଇକିମେଡିଆ ଫାଉଣ୍ଡେସନର ଏକ ବୋର୍ଡ ଅଫ୍ ଟ୍ରଷ୍ଟିଜ୍ ରହିଛି l ଏକ ଅଂଶରେ ଗୋଷ୍ଠୀ ପ୍ରକ୍ରିୟାଗୁଡ଼ିକ ମାଧ୍ୟମରେ ଟ୍ରଷ୍ଟିଗୁଡ଼ିକୁ ଚୟନ କରାଯାଏ ଏବଂ ଏକ ଅଂଶରେ ସିଧାସଳଖ ବୋର୍ଡ ଦ୍ୱାରା ଚୟନ କରାଯାଏ l

ବୋର୍ଡରେ ୧୬ଟି ଆସନ ରହିଛି:
୮ ଗୋଷ୍ଠୀ-ଏବଂ-ଆଫିଲିଏଟ୍ ଆସନ,
୭ ବୋର୍ଡ-ଚୟନକୃତ ଆସନ,
1 ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ଆସନ l

16 people icon.svg

ପ୍ରତ୍ୟେକ ଟ୍ରଷ୍ଟି ତିନି-ବର୍ଷ ଅବଧି ପାଇଁ କାମ କରନ୍ତି l


Global search icon (the Noun Project 1238421).svg
Voting icon (the Noun Project 2536419).svg

ବୋର୍ଡ-ଚୟନକୃତ ଟ୍ରଷ୍ଟିମାନଙ୍କୁ ଏକ ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ ଅନୁସନ୍ଧାନ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ଚୟନ କରାଯାଏ l ବୋର୍ଡ ଅଫ୍ ଟ୍ରଷ୍ଟିଜ୍ ଏବଂ ପ୍ରାର୍ଥୀମାନେ ଏକ ପାରସ୍ପରିକ ଫିଟ୍ ବିଷୟରେ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ହେବା ପରେ ସେମାନେ ବୋର୍ଡରେ ଯୋଗ ଦିଅନ୍ତି l

ଗୋଷ୍ଠୀ ଟ୍ରଷ୍ଟିମାନଙ୍କୁ ଭୋଟ୍ ଦେବା ନିମନ୍ତେ ଉଇକିମେଡିଆ ଗୋଷ୍ଠୀର ସୁଯୋଗ ରହିଛି l ଏକ ଦଳ ଭାବରେ ବୋର୍ଡର ପ୍ରତିନିଧିତ୍ବ, ବିଭିନ୍ନତା, ଏବଂ ଦକ୍ଷତାକୁ ବିକାଶ କରିବା ପାଇଁ ଏହା ଏକ ସୁଯୋଗ ଅଟେ l


ଟ୍ରଷ୍ଟିମାନେ ସେମାନଙ୍କ କାମ ନିମନ୍ତେ ବର୍ଷକୁ ପ୍ରାୟ ୧୫୦ ଘଣ୍ଟା ଦିଅନ୍ତି l ସେମାନେ ଅତି କମରେ ଗୋଟିଏ ବୋର୍ଡ କମିଟିରେ କାମ କରନ୍ତି l ଏହି କମିଟିଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରେ ବୋର୍ଡ ଶାସନ, ଅଡିଟ୍, ମାନବ ସମ୍ବଳ, ଉତ୍ପାଦ, ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପ୍ରକଳ୍ପଗୁଡ଼ିକ, ଏବଂ ଗୋଷ୍ଠୀ ବ୍ୟାପାର ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ଅଟେ l Directors icon (the Noun Project 3156284).svg
ସର୍ବସାଧାରଣରେ ଉପଲବ୍ଧ ହେଉଥିବା ମିଟିଂ ମିନିଟଗୁଡ଼ିକୁ ଫାଉଣ୍ଡେସନ ଉଇକି ମିଟିଂ ପୃଷ୍ଠାରେ ପୋଷ୍ଟ କରାଯିବ କିମ୍ବା କମିଟିର ପୃଷ୍ଠାଗୁଡ଼ିକରେ ପୋଷ୍ଟ କରାଯିବ l