Wikimedia Vakfı Mütevelli Heyeti/Tanıtım

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Wikimedia Foundation Board of Trustees/Overview and the translation is 94% complete.
Outdated translations are marked like this.

Wikimedia Vakfı
Mütevelli Heyeti


Vikipedi'de sevdiğiniz bir makaleyi okurken, aynı anda binlerce insanın özgür bilgiyi özgürce yaymak için çalıştığını biliyor muydunuz?

Dünyada; Vikipedi, Vikiveri, Vikikaynak vb. birçok harika proje yapan harika bir insan topluluğu var.

Wikimedia Vakfı onlara bu işi yapmakta yardım ediyor. Teknik altyapı, hukuki zorluklar ve büyüme sancıları ile uğraşıyor.

Wikimedia Vakfı Wikimedia Vakfı'nın işlemlerini denetleyen bir Mütevelli Heyeti var. Mütevellilerin bir kısmı toplulukça işletilen süreç sonucunda, kalanları ise doğrudan heyet tarafından seçiliyor.

Heyette 16 koltuk mevcut:
8 Topluluk ve iştiraklere ait koltuk
7 Heyetçe seçilen koltuk ve
1 kurucu koltuğu

Her mütevelli üç yıllık bir dönem için görev yapıyor.


Heyetçe seçilen mütevelliler küresel bir arama süreci vasıtasıyla seçiliyor. Mütevelli Heyeti ve adaylar, karşılıklı bir uyum olduğu hususunda ikna oldukları zaman heyete katılırlar.

Wikimedia topluluğu topluluk mütevellilerini seçmek için oy kullanma hakkına sahip. Bu durum Heyetin temsili, çeşitliliği ve uzmanlığını bir takım olarak geliştirmek için bir fırsat.


Mütevelliler çalışmaları için yıllık yaklaşık 150 saat harcıyor. Heyetin en az bir komitesinde görev yapıyorlar. Bu komiteler; Heyet Yönetim, Hesap Denetim, İnsan Kaynakları, Ürün, Özel Projeler ve Topluluk İlişkileri gibi komitelerdir.
Kamuya açık olan toplantı tutanakları, Foundation Wiki'nin Toplantılar sayfasında veya komitelerin sayfalarında yayınlanacaktır.
Mütevelli Heyeti hakkında ve hatta Heyet seçimlerine nasıl katılabileceğiniz hakkında daha fazlası için https://w.wiki/yY9 adresine bakabilirsiniz.