Wikimedia Foundation elections/2021/Candidates/Farah Jack Mustaklem/tr

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Wikimedia Foundation elections/2021/Candidates/Farah Jack Mustaklem and the translation is 69% complete.
Outdated translations are marked like this.

Farah Jack Mustaklem (Fjmustak)

Fjmustak (talk meta edits global user summary CA  AE)

Aday ayrıntıları
Fjmustak at Wikimedia Konferansı 2018
 • Kişisel:
  • İsim: Farah Jack Mustaklem
  • Konum: Filistin
  • Diller: ar-N, en-N, fr-3, he-3, es-2, nl-1
 • Başyazı:
  • Kayıt tarihi: 2005
  • Etkin Vikiler: arwiki, enwiki, commons, meta
açıklama (450 kelimeden fazla olmayacak şekilde) Adım, Farah Jack Mustaklem ve Filistin'den bir Vikip(m)edistim. Vikipedi ile ilişkim 2005 yılında önce Arapça'ya katkı vermekle başladı; sonra İngilizce Vikipedi'ye katkılar ve sonra da Commons'a fotoğraf yüklemekle devam etti.

Doğu Akdeniz Wikimedia Topluluğu'nun bir kurucu üyesi ve eski saymanıyım. İstirak Komitesi'nde de iki yıl görev yaptım. Doğu Akdeniz Topluluğu'ndaki etkinliklerimin bir parçası olarak, Filistin'de Vikipedi Eğitim Programı'nın başlatılmasında da rol aldım.

Wiki-dışı olarak, Filistin'de özgür bilginin tanıtımına katkı için çeşitli Vikipedi atölyelerinin yanı sıra Hollanda'daki Suriyeli mülteciler için bir Vikipedi atölyesi düzenledim. Gerek sosyal medyada, gerek geleneksel medyada gerekse, ağızdan ağıza, Vikipedi hakkında bazı yaygın yanlış-anlamaları gidermede aktif oldum.

Bilgiye serbest erişimin evrensel bir temel insan hakkı olduğuna ve dijital hakların özgür ve açık bir küresel toplum yaratmak için çok önemli olduğuna kesinlikle inanıyorum. Bundan ötürü, Arap dünyası içinde ve dışında dijital haklar ve diğer insan Hareketi'nin bu hakların geliştirilmesinde daha büyük bir rol oynamasını umuyorum. Kurul'a seçildiğim takdirde, bunu başta gelen önceliklerimden biri olacaktır.

Mesleği yazılım mühendisliği olan biri olarak, hayatımın büyük bölümünü bir ekranın arkasında geçirdim (hem işte, hem Vikipedi'de, hem de dijtial hak savunuculuğunda). Bilgisayarımın başında değilken, en sevdiğim boş zaman uğraşlarımdan birisi haftalık Quiz Gecesi bilgi yarışmasına katılmaktır. Genel kültürümü artırmada ve takımımın liderliğini sürdürmede Vikipedi'ye ve Vikipedi ile geçirdiğim zamana güveniyorum. Diğer hobilerim yürüyüş yapmak, fotoğrafçılık ve ailemle vakit geçirmektir.

ABD'de doğduğum ve hayatımı ABD ve Filistin arasında gidip gelerek geçirdiğim için hem İngilizce hem de Arapça'nın anadilim olduğunu söyleyebilirim. Dilbilim ve yeni diller öğrenme tutkum var. Birbirinden çok farklı iki toplumda yaşamak, hayata dair incelikli bir bakış açısı kazanmama yardımcı oldu ve insanlar arasında var olan kültürel farklılıkları ve onları birbirine bağlayan ortak insanlığı daha iyi anlamamı sağladı.

İlk 3 Yönetim Kurulu önceliği - Yönetim Kurulu'nda çeşitliliği arttırma ve marjinal toplulukların temsil edilmesi

-WMF'nin karar verme süreci ve yönetiminde daha fazla şeffaflığı teşvik

- Özgür bilgi herkesin hakkı olduğundan, dijital haklar ve diğer insan hakları hareketleri ile WMF arasında uyum

İlk 3 Hareket Stratejisi önceliği Karar Almada Eşitliği Sağlama

Özgür Bilgide Yenilik Yapma

Beceri ve Liderlik Gelişimine Yatırım

doğrulama doğrulama yapıldı
Seçilebilirlik: onaylandı
onaylayan: Matanya (talk) 20:54, 1 July 2021 (UTC)[reply]
Kimlik: onaylandı
Onaylayan: Joe Sutherland (Wikimedia Foundation) (talk) 01:02, 30 June 2021 (UTC)[reply]
Mütevelli Değerlendirme Formu
Mütevelli Değerlendirme Formu
Deneyim (Yıl)
<1 1–2 2–5 5–10 10+

Wikimedia tecrübesi. Aday Wikimedia hareketine adanmış bir kullanıcıdır. Uygun katkılar şunlardır: Wikimedia projelerine katkılar, bir Wikimedia organizasyonu ya da iştirakına üyelik, Wikimedia hareketi organizatörü olarak aktiviteler ya da Wikimedia hareketi ile dost bir organizasyona katılım.

10+ years: I have been a Wikimedian since 2005. I have been a co-founder of a user group, and a member of AffCom.

Heyet deneyimi. Aday ulusal -ya da küresel- bir organizasyonda (kâr amacı güden, gütmeyen ya da yönetimsel) mütevelli heyeti/yönetim kurulu ya da benzer bir yönetim görevinde bulunmuştur.

<1: I have had no significant board experience at this level.

Yönetim deneyimi. Aday, Wikimedia Vakfı ile karşılaştırılabilir (veya daha büyük) büyüklükte, karmaşıklıkta ve kapsamda bir kuruluş, departman veya proje için yönetici düzeyinde çalışmıştır.

2-5 years: I served as part of the executive committee of the Wikimedians of the Levant User Group.

Konu uzmanlığı. Aday Vakfın ya da Heyetin çalışmalarıyla ilgili bir alanda çalışmış ya da gönüllü olarak yer almıştır. Bu alanlar yıllık olarak belirlenecek ve; Küresel hareket inşası ve topluluk organizasyonu, kurumsal seviyede ortam teknolojisi ve/veya ürün geliştirme, kamu politikası ve hukuk, bilgi sektörü (ör. akademik/GLAM/eğitim), insan hakları ve sosyal adalet, açık internet/özgür ve açık kaynak yazılımı, organizasyonel strateji ve yönetim, finans ve finansal gözetim, kâr amacı gütmeyen bağış toplama, insan kaynakları, heyet idaresi gibi alanlar içerebilir.

10+ years: I was involved in the initial phase of the WMF strategy. Additionally I am a proponent of digital and other human rights, having participated in several talks and conferences about the status of digital rights in Palestine. I am also a big proponent of free knowledge.

Çeşitlilik: Arka plan Aday, iktidar yapılarında tarihsel ayrımcılığa ve yetersiz temsile maruz kalmış bir gruba (örneğin; cinsiyet, ırk, etnik köken, engellilik, LGBTQ+ kimliği, sosyal/ekonomik statüsü ya da itibarına bağlı olarak) ait veya aitti.

Evet/Hayır

Çeşitlilik: Coğrafya Aday, yaşadıkları coğrafi bölgelere göre Mütevelli Heyeti'nin genel coğrafi çeşitliliğine katkıda bulunacaktır.

Evet/Hayır

Çeşitlilik: Dil Adayın ana dili İngilizce dışında başka bir dildir.

Evet/Hayır

Çeşitlilik: Politik sistem deneyimi Adayın bilgiyi demokratik olmayan, sansürcü ya da baskıcı bir bağlamda paylaşmak için yaşadığı ve/veya çalıştığı önemli bir deneyimi vardır.

Evet/Hayır