Jump to content

Wikimedia Foundation elections/2021/Candidates/Lorenzo Losa/tr

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Wikimedia Foundation elections/2021/Candidates/Lorenzo Losa and the translation is 100% complete.

Lorenzo Losa

Lorenzo Losa (Laurentius)

Laurentius (talk meta edits global user summary CA  AE)

Aday ayrıntıları
Adayın video açıklaması (altyazı mevcuttur)
 • Kişisel:
  • İsim: Lorenzo Losa
  • Konum: Milan, İtalya
  • Diller: it-N, en-3, es-2
 • Başyazı:
  • Kayıt tarihi: Nisan 2004
  • Etkin Vikiler: İtalyanca Vikipedi, Vikiveri
açıklama (450 kelimeden fazla olmayacak şekilde) Deniliyor ki Vikipedi İnternetin en son ve en büyük kalesidir.
Aslında, burası sıra dışı bir yer. Herkesin bildiği ve çok sevdiği bir ansiklopedi - ve halen hak ettikleri gibi tanınmayan bir çok başka proje - yapıyoruz, fakat sadece ansiklopedi, yani bir ürün değiliz. Wikimedia ayrıca ve her şeyden çok bilgiye serbest erişim ve katılıma inanan insanların hareketidir ve Vikipedi bu hareketin en çok bilinen sonucudur.

Vikipedi 2001'de doğmuştu. 20 yıl sonra, projelerimizin içeriğinin serbestçe paylaşımı, herkesin düzenleyebilmesi ve topluluğun kendi kendini yönetmesi gibi fikirler halen dünyadaki birçok kişiye absürt geliyor. Belki de 20 yıl öncekinden daha da absürt. Gene de işliyor. Bizi sadece engellememekle kalmıyorlar, bizim başarımızın temeli onlar.

Gelecek ne gösterir bilmiyorum. Vikipedi halen şimdiki kadar önemli olacak mı? Vikiveri yerini alacak mı? Ya da belki henüz var olmayan bir şey? Hareketimiz nasıl şekil alacak? Değişmemiz ve uyum sağlamamız gerek. Ummadığımız şeylerden vazgeçmemiz gerekecek. Ancak gelecek ne olursa olsun, değerlerimize bağlı kalmamız gerekiyor. Wikimedia'nın kendi topluluğu tarafından yönetildiğini tersinin olmayacağını savunmamız gerek.

Değerlere odaklanmayı seçiyorum çünkü bizi bir araya getiren onlar. Bize hareketlerimizde rehberlik ediyorlar ve her bir projeden uzun ömürlüler. Evet, gerçekten de İnternetin asıl ruhunun son kalesiyiz: hadi onu geleceğe taşıyalım.

Kendim hakkımda bir kaç söz

Scuola Normale Superiore'den Matematik yüksek lisans derecesi aldım, ve doktora eğitimine başladım. Doktorayı bıraktıktan sonra bibliyografik verinin yeniden kullanımı üzerine bir şirket kurdum (o devirde WikiCite yoktu!) ve bazı başka şirketlerin kuruluşuna yardım ettim. Bugün, sürdürülebilir ürünler ile ilgili birden fazla pazar işleten bir grubun parçası olan bir elektronik aracılık platformu geliştiriyorum.

2004'ten beri Vikipedi editörü, İtalyanca Vikipedi hizmetlisi, OTRS gönüllüsü, bot operatörü olarak Wikimedia hareketi içindeyim. Bot değişiklikleri dahil toplam 1 milyondan fazla değişikliğim var ve topluluk tarafından seçilmiş Hibe Dağıtım Komitesi üyesiyim. Hepsinden öte, özgür bilgiye ve wiki projelerine inanıyorum ve gelişimlerini desteklemek için elimden gelenin en iyisini yapıyorum.

İlk 3 Yönetim Kurulu önceliği Yönetim kurulu süreçlerinde şeffaflık. On yıldan uzun süredir Wikimedia ile oldukça ilgili olsam da Wikimedia Vakfı yönetim kurulunun ne yaptığını anlamakta hep güçlük çektim. Daha da kötüsü, topluluktan gelen öneri ve endişelerin dikkate alınmadığını görmek çok ümit kırıcı.

Uzun yıllardır bir çok kurulda yer alan biri olarak yönetim kurulu tartışmalarının hepsi değilse de çoğunun gizli olduğunu tamamen anlıyorum. Ayrıca tecrübelerimden biliyorum ki bir yönetim kuruluna girdiğinizde bu sorunları gözden kaçırmak çok kolay. Kötü niyetten dolayı değil, sadece bilgiye sahip olduğunuzda, ona sahip olmayanların bakış açısını düşünmek zor. Bu, tam anlamıyla iki yönlü iletişimi sağlamaya çabalamak için bir başka nedendir.

Daha az merkezî bir role geçiş. Wikimedia Vakfı Yönetim Kurulu ger zaman bir hareket yönetim kurulu olarak görüldü - her ne kadar öyle olmadığını bilsek de. Şimdi, Hareket Stratejisi ile, yeni Global Meclis'in nihayet hareketimizi gerçekten temsil eden bir organ olacağı umuluyor. Nasıl şekilleneceğini henüz bilmiyoruz fakat Wikimedia Vakıf Yönetim Kurulu ve Wikimedia Vakfı'nın kendisinin potansiyelini gerçekleştirmesi için yeni bir yol öğrenmemiz gerekecek.

Yeni bir CEO alınması ve işe başlaması. İster beğenin, ister beğenmeyin, iyi bir CEO'ya sahip olmak iyi Yönetim Kurulu üyelerine sahip olmaktan iyidir ve kötü bir CEO, kötü bir Yönetim Kurulu üyesinden daha çok zarar veri. CEO'nun seçimi, desteklenmesi ve izlenmesi kurulun üstlendiği en önemli rollerdendir.

İlk 3 Hareket Stratejisi önceliği Ne olursa olsun, odağın Wikimedia değerleri olsun. Biz, değerlere dayalı bir hareketiz- bilgiye özgür erişim, katılım, eşitlik. Değerleri öne çıkaralım. Onları kendimzie rehber kılalım.

Stratejinin adil uygulanması. Hareket Stratejisi üzerinde yıllardır çalışılıyor ve yavaş yavaş uygulamaya geçiyoruz. Bu strateji görüşmeleri merkezsizleşme, karar almada eşitlik, toplulukların güçlendirmesinden bahsediyor. Bu, hareketimizin iyi yönde değişmesi için büyük bir fırsat. Aynı zamanda, her değişim dönemi eski iktidar yapılarının lehine sona erme riskini taşır. Bunun olmamasını sağlamalıyız.

Topluluk, bir yönetim organıdır. Topluluk sadece projelere bedava işgücü sağlayan bir grup insan değildir. Topluluk, Wikimedia hareketinin kendisidir. O, bizim en üst karar verici organımızdır.

doğrulama doğrulama yapıldı
Seçilebilirlik: onaylandı
onaylayan: Matanya (talk) 20:42, 1 July 2021 (UTC)[reply]
Kimlik: onaylandı
Onaylayan: Joe Sutherland (Wikimedia Foundation) (talk) 18:14, 29 June 2021 (UTC)[reply]
Mütevelli Değerlendirme Formu
Mütevelli Değerlendirme Formu
Deneyim (Yıl)
<1 1–2 2–5 5–10 10+

Wikimedia tecrübesi. Aday Wikimedia hareketine adanmış bir kullanıcıdır. Uygun katkılar şunlardır: Wikimedia projelerine katkılar, bir Wikimedia organizasyonu ya da iştirakına üyelik, Wikimedia hareketi organizatörü olarak aktiviteler ya da Wikimedia hareketi ile dost bir organizasyona katılım.

10 yıldan fazla.

2004 yılından bu yana Wikimedia hareketindeyim (şimdye dek 17 yıl !) Çoğunlukla İtalyanca Vikipedi ve Vikiveri'ye katkı veriyorum. 2006'dan beri, İtalyanca Vikipedi'de hizmetliyim. 2006- 2016 arasında OTRS operatörü idim. İtalyanca Vikipedi'de bir botum var. Toplamda tüm projelerde bot değişiklikleri dahil 1 milyon değişikliğim var.

2006'dan beri Wikimedia İtaluna üyesiyim, çeşitli programlar üzerinde çalışıyorum - GLAM'lar, edğitim, Wiki Anıtları Seviyor, savunuculuk, gönüllülere destek, vb.

Hareketi yalnızca ülkem dahilinde değil, uluslararası düzeyde desteklemenin önemine her zaman inandım. Toplulukça seçilen bir üye olarak dört sene Fon Dağıtım Komitesinde görev yaptım, bu bana birçok iştirakin çalışması ve aktiviteleri hakkında geniş bir perspektif kazandırdı. Diğer şeylerin yanı sıra, 2013 Wikimedia Konferasının organizatörlüğü, birçok seçimde heyet seçimleri kolaylaştırıcılığı ve Iberocoop ya da başkanlar grubu gibi ağlarda yer aldım.

Heyet deneyimi. Aday ulusal -ya da küresel- bir organizasyonda (kâr amacı güden, gütmeyen ya da yönetimsel) mütevelli heyeti/yönetim kurulu ya da benzer bir yönetim görevinde bulunmuştur.

+10 yıl

Birçok ulus odaklı (İtalyanca) oluşumların heyetlerinde ve özellikle Wikimedia İtalya'da 2011-2014 yılları arasında görev yaptım ve 2016-2020 arasında başkan olarak görev aldım. Bu süreçte oluşum on kat büyüdü birçok zorlukla yüzleşti. Yararıyla, zararıyla, benim için iyi bir öğrenme deneyimi oldu.

Dahası, 2015'ten 2019'a, iki dönem için Fon Dağıtım Komitesine seçildim.

Yönetim deneyimi. Aday, Wikimedia Vakfı ile karşılaştırılabilir (veya daha büyük) büyüklükte, karmaşıklıkta ve kapsamda bir kuruluş, departman veya proje için yönetici düzeyinde çalışmıştır.

Boyut olarak denk olmamakla birlikte, 2014'te kendi şirketimi kurdum ve sonraki birkaç yıl boyunca ortak yöneticiliğini yaptım.

Across different roles, I have had executive responsibilities over budgets summing up to over 1 million dollars and I have coordinated up to 10 people.

Konu uzmanlığı. Aday Vakfın ya da Heyetin çalışmalarıyla ilgili bir alanda çalışmış ya da gönüllü olarak yer almıştır. Bu alanlar yıllık olarak belirlenecek ve; Küresel hareket inşası ve topluluk organizasyonu, kurumsal seviyede ortam teknolojisi ve/veya ürün geliştirme, kamu politikası ve hukuk, bilgi sektörü (ör. akademik/GLAM/eğitim), insan hakları ve sosyal adalet, açık internet/özgür ve açık kaynak yazılımı, organizasyonel strateji ve yönetim, finans ve finansal gözetim, kâr amacı gütmeyen bağış toplama, insan kaynakları, heyet idaresi gibi alanlar içerebilir.

Kamu politikası (5-10 yıl). 2013'te kuruluşundan bu yana, hem Avrupa Birliği'nde hem de İtalya'da özgür bilgi için daha elverişli bir politika çerçevesi elde etmek için bir eşgüdümlü çabanın parçasıyım. Özellikle 2019 Avrupa telif hakkı direktifinin geliştirilmesi sırasında, panorama özgürlüğü ve özgür bilgiyi destekleyen politikalar için mücadele ediyorum.

Kolaylaştırma (2-5 yıl). Birlikte etkili çalışmak ve hedeflerine ulaşmaları için insanlara ve gruplara yardımcı olmayı seviyorum. Yeteneklerimi hem deneyimlerimle hem de özel eğitimlerle geliştirdim.

Yazılım ve teknoloji (+10 yıl). Şu anda yazılım geliştirme şefi olarak çalışıyorum ve yazılım geliştirme süreçleri hakkında çalışma bilgim var. Son 20 yıldır (neredeyse) sadece özgür yazılım kullanıyorum.

Çeşitlilik: Arka plan Aday, iktidar yapılarında tarihsel ayrımcılığa ve yetersiz temsile maruz kalmış bir gruba (örneğin; cinsiyet, ırk, etnik köken, engellilik, LGBTQ+ kimliği, sosyal/ekonomik statüsü ya da itibarına bağlı olarak) ait veya aitti.

Hayır

Çeşitlilik: Coğrafya Aday, yaşadıkları coğrafi bölgelere göre Mütevelli Heyeti'nin genel coğrafi çeşitliliğine katkıda bulunacaktır.

Evet

İtalya'da doğdum ve orada yaşıyorum.

Çeşitlilik: Dil Adayın ana dili İngilizce dışında başka bir dildir.

Evet

Anadilim İtalyanca. İngilizce dışında, İspanyolca'yı çok iyi anlarım.

Çeşitlilik: Politik sistem deneyimi Adayın bilgiyi demokratik olmayan, sansürcü ya da baskıcı bir bağlamda paylaşmak için yaşadığı ve/veya çalıştığı önemli bir deneyimi vardır.

Hayır

Demokratik olduğu kabul edilebilecek bir ülkede yaşıyorum ve Vikipedi'de değişiklik yapmak asla hayatımı tehlikeye sokmayacaktır fakat bu, her şey yolunda demek değil.

2009'da, Wikimedia İtalya'nın başkanı bir Vikipedi maddesine etkide bulunma çabaları nedeniyle 20 milyon euro tazminata mahkum edildi. Mahkemeyi kazandı ama bu beş yıl sürdü. Ben başkan olduğumda bu durumu hafife almadım. Birçok Vikipedi editörü değişiklik yaparken aldığı riskler hakkında endişe duyuyor ve bazıları yalnızca emin olmak için bazı maddeleri düzenlememe kararı aldı. Bu durum bağımsızlığımızı etkin bir şekilde kısıtlıyor.

Makul derecede demokratik bir ülkede yaşıyorum ama hem burada hem de ABD ve AB'de, her gün kullanıcıların özgürlüğünü kısıtlayan kanunlar teklif ediliyor. Kullanıcıların haklarını herkes için ve her yerde korumak çok önemlidir.