Wikimedia Foundation elections/2021/Candidates/Mike Peel/tr

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Wikimedia Foundation elections/2021/Candidates/Mike Peel and the translation is 100% complete.


Mike Peel (Mike Peel)

Mike Peel (talk meta edits global user summary CA  AE)

Aday ayrıntıları
2017'de ben.
 • Kişisel:
  • İsim: Mike Peel
  • Konum: Tenerife, Kanarya Adaları, İspanya
  • Diller: en-N, es-1, pt-BR-1, fr-1, python, C
 • Başyazı:
  • Kayıt tarihi: 2005
  • Etkin Vikiler: İngilizce Vikipedi, Commons, Vikiveri
açıklama (450 kelimeden fazla olmayacak şekilde) En çok İngilizce Vikipedi, Commons ve Vikiveri'de aktifim, 2005'ten beri toplam 350k'nın üzerinde değişikliğim var. Hem içerik oluşturma (yeni madde oluşturma, madde geliştirme, yeni fotoğraf ekleme) ve wikicücelik (örneğin Vikipedi dil sürümlerini, Vikiveri ve Commons öğelerini birbirine bağlamak) 3 milyonun üzerinde Commons kategorisinde kullanılan çok dilli Vikiveri bilgi kutusunu oluşturdum, Pi bot işlettim (8 milyonun üzerinde değişiklik, çoğu Vikiveri ve Commons'ta) ve 2011'de British Library'deki ilk etkinlik ile vikimaraton terimini icat ettim.

Wikimdia UK'in kuruluşunda yer aldım ve bir yardım kuruluşu olarak kurulup yerleşik bir kuruluşa dönüştüğü ilk 5 yılında yönetim kurulunda idim. 4 yıl Hibe Dağıtım Komitesi'nde görev yaptım, önce 2012-14 arasındaki ilk komitede, ardından 2015-17 arasında bir dönem daha. 2019'dan itibaren Wiki Movimento Brasil içinde yer alıyorum (gayri-resmî olarak 2016'dan beri) ve yeni kurulan bir topluluğa sahip gelişen bir iştirake aktif olarak katkı veriyorum. Bu, hareketin yüz yüze olduğu farklı türde zorluklar konusunda anlayışımı geliştirdi, özellikle de çeşitlilik için gerekli yerel gerçekler konusunda.

Gündüzleri, uluslararası işbirliğine dayalı teleskop projeleri için çalışan bir radyo astronomuyum. İngiltere ve Brezilya'da yaşadım ve şu anda İspanya'da çalışıyorum (Portekizce ve İspanyolca öğreniyorum).

Wikimedia Hareketi genelindeki uzmanlığımı WMF yönetim kuruluna taşımak istiyorum. Bazılarının içinde yer alarak bazılarını da FDC vesilesiyle etkinliklerini inceleyerek çeşitli iştitrakleri tanıdım. Aynı zamanda aktif bir wiki topluluğu üyesiyim ve birden fazla Wikimedia projesinde farklı bakış açılarını da anlıyorum.

Genel Wikimedia hareket stratejisiyle bağlantılı olarak, WMF'de harcamaları ve kaynaklarında merkezileşmenin azalmasını ve buna karşılık, Wikimedia iştiraklerinin kendi coğrafi bölge ve/veya uzmanlıkları konusunda onların liderliğinden ve uzmanlığından yararlanmanın(ve bunları geliştirmenin) arttığını görmek istiyorum. Ayrıca Kurulun (ve daha genel olarak WMF) daha şeffaflaştığını ve toplulukla daha fazla ilişki kurduğunu görmek isterim.

İlk 3 Yönetim Kurulu önceliği 1.Yeni ED işe alma, başlama süreci ve genel geçiş süreci

2. Şeffaflığı ve WMF yönetim kurulu ile kuruluşun kendisinin Wikimedia topluluğuna katılımını artırmak

3. WMF, iştirakler ve topluluğun yaptıkları işler arasında dengenin yeniden kurulması için rehberlik etmek

İlk 3 Hareket Stratejisi önceliği 1. Daha ayrıcalıklı toplulukların güçlü yanlarından en iyi şekilde yararlanırken, gelişmekte olan topluluklarla etkileşimi artırmak

2. Sürdürülebilir ve yenilikçi teknik gelişme

3. Benzer kuruluşlarla (örneğin, GLAM kuruluşları) etkileşimi artırma

doğrulama doğrulama yapıldı
Seçilebilirlik: onaylandı
onaylayan: Matanya (talk) 20:21, 1 July 2021 (UTC)[reply]
Kimlik: onaylandı
Onaylayan: Joe Sutherland (Wikimedia Foundation) (talk) 18:14, 29 June 2021 (UTC)[reply]
Mütevelli Değerlendirme Formu


Mütevelli Değerlendirme Formu
Deneyim (Yıl)
<1 1–2 2–5 5–10 10+

Wikimedia tecrübesi. Aday Wikimedia hareketine adanmış bir kullanıcıdır. Uygun katkılar şunlardır: Wikimedia projelerine katkılar, bir Wikimedia organizasyonu ya da iştirakına üyelik, Wikimedia hareketi organizatörü olarak aktiviteler ya da Wikimedia hareketi ile dost bir organizasyona katılım.

'10 yıl. İngilizce Vikipedi'de (2005'ten beri katkıda bulunuyorum, 2007'den beri hizmetliyim, ~70 bin değişiklik), Commons'ta (2006'dan beri katkıda bulunuyorum, 2018'den beri hizmetliyim, ~110 bin değişiklik, ~40 bin yüklenen fotoğraf) ve Vikiveri'de (2013'ten beri katkıda bulunuyorum, 2020'den beri hizmetliyim, ~170 bin değişiklik) aktifim. Wikimedia UK (#2 numaralı üye) ve Wiki Movimento Brasil üyesiyim. Edit-a-thon'lar, Wikimedia projelerinde çalışılan kontrollü yaz okulu çalışmaları (şu anda iki Outreacht öğrencisi WMF'den burs alıyor) düzenledim, Wikimania'lara, Wikimedia konferanslarına vs. katıldım.

Heyet deneyimi. Aday ulusal -ya da küresel- bir organizasyonda (kâr amacı güden, gütmeyen ya da yönetimsel) mütevelli heyeti/yönetim kurulu ya da benzer bir yönetim görevinde bulunmuştur.

5-10 yıl. Wikimedia UK'de beş yıl mütevellilik yaptım, üyelik sekreterliği, başkanlık ve sekreterlik gibi görevler üstlendim. FDC'de iki dönem (4 yıl), sekreterlik dahil olmak üzere görev aldım.

Yönetim deneyimi. Aday, Wikimedia Vakfı ile karşılaştırılabilir (veya daha büyük) büyüklükte, karmaşıklıkta ve kapsamda bir kuruluş, departman veya proje için yönetici düzeyinde çalışmıştır.

<1 yıl. Şu anda akademide post-doktora yapmaktayım. Öğrencilere danışmanlık etme, öğretme ve karmaşık projeleri yürütme konularında deneyim sahibiyim. Bu, milyonlarca dolarlık projelerin tüm yönleri üzerinde çalıştığım uluslararası teleskop işbirliklerine katılmayı da içeriyor: teleskop donanımından veri analizi boru hatlarına, bilimsel yayınlara ve halka erişime kadar.

Konu uzmanlığı. Aday Vakfın ya da Heyetin çalışmalarıyla ilgili bir alanda çalışmış ya da gönüllü olarak yer almıştır. Bu alanlar yıllık olarak belirlenecek ve; Küresel hareket inşası ve topluluk organizasyonu, kurumsal seviyede ortam teknolojisi ve/veya ürün geliştirme, kamu politikası ve hukuk, bilgi sektörü (ör. akademik/GLAM/eğitim), insan hakları ve sosyal adalet, açık internet/özgür ve açık kaynak yazılımı, organizasyonel strateji ve yönetim, finans ve finansal gözetim, kâr amacı gütmeyen bağış toplama, insan kaynakları, heyet idaresi gibi alanlar içerebilir.

+10 yıl. 2006 yılında doktora öğrencisi olarak başladığımdan beri akademinin içindeyim. Bir astronom olarak verileri analiz etmek için çok fazla kod yazıyorum ve genel yazılım geliştirme bilgisine sahibim.

Çeşitlilik: Arka plan Aday, iktidar yapılarında tarihsel ayrımcılığa ve yetersiz temsile maruz kalmış bir gruba (örneğin; cinsiyet, ırk, etnik köken, engellilik, LGBTQ+ kimliği, sosyal/ekonomik statüsü ya da itibarına bağlı olarak) ait veya aitti.

Yes/No

Hayır.' Wikimedia topluluğunda çok sayıda bulunan beyaz bir erkeğim. Brezilya'da yaşadım ve şu anda İspanya'da ikamet ediyorum, bu yüzden çok kültürlü deneyimim var. Ayrıca, örneğin Brezilya, Güney Afrika, Çin, Güney Kore ve Japonya'dan katılımcıları içeren uluslararası işbirliklerinde de çalışıyorum.

Çeşitlilik: Coğrafya Aday, yaşadıkları coğrafi bölgelere göre Mütevelli Heyeti'nin genel coğrafi çeşitliliğine katkıda bulunacaktır.

Yes/No

Evet. Birleşik Krallık'ta doğdum, Brezilya'da yaşadım ve şu anda İspanya'dayım.

Çeşitlilik: Dil Adayın ana dili İngilizce dışında başka bir dildir.

Yes/No

Hayır. Ana dili İngilizce olan biriyim. İspanyolca öğreniyorum ve biraz Portekizce ve Fransızca biliyorum - ama sadece anlıyorum, konuşamıyorum. Ayrıca çoğunlukla Python'a hakimim.

Çeşitlilik: Politik sistem deneyimi Adayın bilgiyi demokratik olmayan, sansürcü ya da baskıcı bir bağlamda paylaşmak için yaşadığı ve/veya çalıştığı önemli bir deneyimi vardır.

Yes/No

Hayır. Hem Brezilya hem de İspanya'nın demokratik olmayan tarihleri var, bunun kanıtlarını gördüm (ve anıtlarını belgeledim), ama bunu ilk elden deneyimlemedim.