Wikimedia Foundation elections/2021/Candidates/Vinicius Siqueira/tr

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of the page Wikimedia Foundation elections/2021/Candidates/Vinicius Siqueira and the translation is 94% complete.

Vinicius Siqueira (Vini_175)

Vini_175 (talk meta edits global user summary CA  AE)

Aday ayrıntıları
Vinicius Siqueira.jpg
Statement's video (also in Spanish and Portuguese)
  • Başyazı:
    • Kayıt tarihi: 2007
    • Etkin Vikiler: ptwiki, Commons
açıklama (450 kelimeden fazla olmayacak şekilde) Yeni pusula noktaları tasarlarken ve yeni yönetim modellerini tartışırken hareketimiz de büyük değişikliklerden geçiyor. Strateji sürecinde vurgulanan böyle bir değişiklik, Küresel Güney ve Küresel Kuzey'deki marjinal topluluklardan gelen seslerin güçlendirilmesinin önemi olmuştur. Bu adaylık bir ölçüde bu süreçten kaynaklanmaktadır.

Hakkımda:

Daha adil, daha demokratik ve radikal bir sosyal adalet anlayışıyla daha uyumlu hale getirmek için dünyayı değiştirmek istiyorum. 14 yaşımdayken, 2007'de Portekizce Vikipedi'de ilk düzenlemelerimi yapmaya beni yönlendiren vizyon tam olarak bu ve o zamandan beri hareketle olan ilişkimi yönlendirdi.

Şu anda Brezilyalı iştirakimiz Wiki Movimento Brasil'in başkan yardımcısıyım ve onun WMF ile irtibatı olarak görev yaptım. Çeşitlilik ve iletişim komitelerimizde ve dekolonizasyonla ilgili projelerimizde özellikle aktifim ve diğer bağlı kuruluşlarla, özellikle Wiki Project Med, eski bir yönetim kurulu üyesi olarak farklı dönemlerde yer aldım. Asıl vikim Portekizce Vikipedi. Gönüllü zamanım, bir Wikimedia mütevellisi olarak beklenen iş yüküyle uyumludur.


Brezilya'da yaşıyorum ve Rio de Janeiro'nun yoksul mahallelerinde doktor olarak çalışıyorum. Ayrıca Estácio de Sá Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde profesörüm. Temel ilaçlara erişim ve evrensel sağlık sigortası hareketinde bir aktivistim.

Ben eşcinsel bir erkeğim ve kendi ülkemde LGBTQIA+ haklarının aktif bir destekçisiyim.

Hedeflerim hakkında:

Misyonumuzu yerine getirmek için, daha fazla kullanıcı ve içerik çeşitliliği sağlayan bir mimariye ve yönetim sistemine doğru ilerlememiz gerekiyor. Bu sistemi tasavvur etmede ilerledik; şimdi karar verme süreçlerinin güçlendirici, anlamlı ve herkes için adil olduğundan emin olmamız gerekiyor.

Mütevelli Heyeti de dahil olmak üzere kilit hareket örneklerinde Küresel Güney'den ve Küresel Kuzey'deki marjinal topluluklardan daha fazla Wikimediana ihtiyacımız var. Daha fazla çeşitlilik, hareketimizde sistematik olarak yetkisiz bırakılan toplulukların ve demografinin daha fazla katılımını teşvik etmeye katkıda bulunacaktır; aynı zamanda daha merkezi olmayan bir yapıya doğru ilerlerken ihtiyaç duyduğumuz yeni yerel ve bölgesel liderliğin ortaya çıkmasıyla da ilişkilendirilecektir. Daha fazla çeşitlilik, hesap verebilirliğin artmasına ve yenilikçi topluluk danışma tasarımlarının tasarlanmasına da katkıda bulunacaktır.

Özetle, bir mütevelli olarak hedefim, Wikimedia Vakfı'nın örnek olması gerektiğini bilerek, Hareket Stratejisinde ortaya koyduğumuz vizyonun hayata geçirilmesine katkıda bulunmaktır.

İlk 3 Yönetim Kurulu önceliği 1. Karar almada eşitliği sağlamak.

2. Becerilere ve liderlik gelişimine yatırım yapmak.

3. Hareketimizin sürdürülebilirliğini arttırmak.

İlk 3 Hareket Stratejisi önceliği 1. Yetkilendirilmiş katılımcı yönetim sağlamak.

2. Karar alma süreçlerinde çeşitlilik ve eşitliği sağlamak.

3. Bilgiye erişimi ve bilgi üretimini demokratikleştirmeye yatırım yaptığımız, Küresel Güney topluluklarını ve Küresel Kuzey'deki marjinal toplulukları güçlendirdiğimiz bir interneti herkes için ve herkesten korumak.

doğrulama doğrulama yapıldı
Seçilebilirlik: Artículo bueno.svg onaylandı
onaylayan: Matanya (talk) 20:29, 1 July 2021 (UTC)Reply[reply]
Kimlik: Artículo bueno.svg onaylandı
Onaylayan: Joe Sutherland (Wikimedia Foundation) (talk) 18:11, 29 June 2021 (UTC)Reply[reply]
Mütevelli Değerlendirme Formu
Mütevelli Değerlendirme Formu
Deneyim (Yıl)
<1 1–2 2–5 5–10 10+

Wikimedia tecrübesi. Aday Wikimedia hareketine adanmış bir kullanıcıdır. Uygun katkılar şunlardır: Wikimedia projelerine katkılar, bir Wikimedia organizasyonu ya da iştirakına üyelik, Wikimedia hareketi organizatörü olarak aktiviteler ya da Wikimedia hareketi ile dost bir organizasyona katılım.

+10 yıl: Vikipedi'yi ilk kez 14 yaşımdayken, 2007'de düzenledim. Portekizce Vikipedi'de birçok editoryal görevde bulundum. Wiki Movimento Brasil ve Wiki Project Med'in de kurucu üyesiyim.

Heyet deneyimi. Aday ulusal -ya da küresel- bir organizasyonda (kâr amacı güden, gütmeyen ya da yönetimsel) mütevelli heyeti/yönetim kurulu ya da benzer bir yönetim görevinde bulunmuştur.

2-5: 2017'den beri Wiki Movimento Brasil'in başkan yardımcısı olarak görev yapıyorum. Bu şu anda Brezilya'daki tek iştirak, bölüm tanıma başvurusu sürecinde olan bir kullanıcı grubu.

Yönetim deneyimi. Aday, Wikimedia Vakfı ile karşılaştırılabilir (veya daha büyük) büyüklükte, karmaşıklıkta ve kapsamda bir kuruluş, departman veya proje için yönetici düzeyinde çalışmıştır.

<1 yıl: Wikimedia Vakfı ile aynı düzeyde karmaşıklık ve kapsamdaki bir kuruluşta yöneticilik deneyimim yok. Faaliyetim çoğunlukla Brezilya'daki yoksul topluluklarda, özellikle de Brezilya'daki en büyük favela olan Rocinha'da örgütlenmeye yönelikti.

Konu uzmanlığı. Aday Vakfın ya da Heyetin çalışmalarıyla ilgili bir alanda çalışmış ya da gönüllü olarak yer almıştır. Bu alanlar yıllık olarak belirlenecek ve; Küresel hareket inşası ve topluluk organizasyonu, kurumsal seviyede ortam teknolojisi ve/veya ürün geliştirme, kamu politikası ve hukuk, bilgi sektörü (ör. akademik/GLAM/eğitim), insan hakları ve sosyal adalet, açık internet/özgür ve açık kaynak yazılımı, organizasyonel strateji ve yönetim, finans ve finansal gözetim, kâr amacı gütmeyen bağış toplama, insan kaynakları, heyet idaresi gibi alanlar içerebilir.

+10 yıl: Hayatımın her döneminde sosyal adalet ve insan hakları aktivisti oldum. Öğrenci hareketinde liderdim. Kent yoksullarıyla çalışmak için doktor oldum. Bir üniversite profesörü olarak, öğrencilerin tıbbı bir sosyal adalet uygulaması olarak anlamalarını sağlamayı hedefliyorum. Wikimedia hareketine katıldım çünkü tüm bilgiler önemlidir ve dönüştürücüdür.

Çeşitlilik: Arka plan Aday, iktidar yapılarında tarihsel ayrımcılığa ve yetersiz temsile maruz kalmış bir gruba (örneğin; cinsiyet, ırk, etnik köken, engellilik, LGBTQ+ kimliği, sosyal/ekonomik statüsü ya da itibarına bağlı olarak) ait veya aitti.

Evet

Çeşitlilik: Coğrafya Aday, yaşadıkları coğrafi bölgelere göre Mütevelli Heyeti'nin genel coğrafi çeşitliliğine katkıda bulunacaktır.

Evet

Çeşitlilik: Dil Adayın ana dili İngilizce dışında başka bir dildir.

Evet

Çeşitlilik: Politik sistem deneyimi Adayın bilgiyi demokratik olmayan, sansürcü ya da baskıcı bir bağlamda paylaşmak için yaşadığı ve/veya çalıştığı önemli bir deneyimi vardır.

Evet Ben doğduğumda Brezilya yakın zamanda bir demokrasiye geçiş yapmıştı, bu yüzden otoriter rejim dönemiyle ilgili doğrudan bir deneyimim yok. Yine de, hayatımı polis şiddetinin norm olduğu ve demokrasinin bir soyutlama olduğu Brezilya favelaları üzerinde çalışmaya adadığım için, baskıcı bir bağlamda yaşamanın ne anlama geldiğine dair güçlü bir anlayışa sahip olduğumu hissediyorum.