Jump to content

Wikimedia Foundation elections/2022/Kandidáti/Gina Bennett

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Wikimedia Foundation elections/2022/Candidates/Gina Bennett and the translation is 100% complete.

Gina Bennett (Redwidgeon)

Redwidgeon (talk meta edits global user summary CA  AE)

Podrobnosti o uchazeči
Gina Bennett
 • Osobní:
  • Jméno: Gina Bennett
  • Lokalita: Canada
  • Jazyky: English, with a little French and Spanish
 • Redaktor:
  • Člen Wiki od: 2006
  • Aktivní wiki: English Wikipedia, Meta-wiki, Wikimedia Commons, Wikiversity
Úvodní prohlášení / shrnutí žádosti.
Tato část bude přeložena. (maximálně 150 slov)
Celou svou kariéru jsem strávila tím, že jsem pomáhala lidem zlepšovat jejich přístup ke znalostem, a své zapojení do WMF vnímám jako pokračování této vášně. Moje práce doma i v zahraničí mi otevřela oči pro nerovnosti v možnostech vzdělávání a vyvolala mé nadšení pro práci s lidmi na okraji, sdílení vzdělávacího obsahu a spolupráci v mezinárodních týmech. V současné době přispívám různými skromnými způsoby k širšímu hnutí Wikimedia. Zvláště mě zajímá, jak můžeme pomocí sesterských projektů zapojit skupiny lidí, kteří se obvykle Wikipedie/Wikimedia neúčastní a možná ani neuvažovali o tom, jak i oni mohou přispět k "součtu všech znalostí". Nabízím pohled pedagoga v polodůchodu, staršího člověka, který se identifikuje jako žena. V současné době působím ve výboru regionálního fondu WMF pro USA a Kanadu.
Příspěvky na projekty Wikimedia, členství v organizacích nebo pobočkách Wikimedia, činnost jako organizátor hnutí Wikimedia nebo účast v organizaci spojující hnutí Wikimedia.
(maximálně 100 slov)
I made my first edit in English Wikipedia in 2006. However, I did little editing until 2016, when I retired from my job as educator. Since then I have contributed mostly as a Wikignome, helping to improve articles though copyediting, improved translation, writing lead paragraphs, etc. I was an active participant and graduate of the Education Greenhouse Project (2020); a mentor and mentee in the Wikipedia & Education User Group Mentorship Pilot (2021); contributed a [to Wikiversity] (2021); and currently serve on the Wikimedia Regional Grants Committee, US & Canada (2021-2023).
Odbornost v oblastech dovedností, které správní rada označila za potřebné.
 • Strategie a řízení organizace
 • Technologie platformy na podnikové úrovni a/nebo vývoj produktů
 • Veřejná politika a právo
 • Věda o sociálních datech, analýza velkých dat a strojové učení

(maximálně 150 slov)

In my vocation as educator, I provided leadership for many curriculum projects, both domestic and international. Working in small teams, we assessed educational & community needs, devised delivery strategies, implemented and evaluated projects. Most of our projects involved educational technology, configuring and supporting learning management systems. I have little formal experience with public policy law, data science and analysis, or machine learning. My main skills are related to team building and support, active analytical listening, and appreciative strategy development.
Prožité zkušenosti ve světě. Obzvláště nás zajímá čtení o životních zkušenostech v regionech Afriky, jižní Asie, východní a jihovýchodní Asie a Tichomoří a Latinské Ameriky a Karibiku. Věříme, že zkušenosti z těchto regionů by mohly pomoci rozšířit schopnost rady naplnit cíl strategie hnutí, kterým je rovnoměrnější účast, i když uznáváme, že i jiné zkušenosti mohou být důležitým přínosem.
(maximálně 250 slov)
Most of my life has been lived in small, rural communities on both east and west coasts of Canada; I have very little lived experience of the stated areas of particular interest. However, in my work as curriculum developer, I have participated in projects with on-site teams in a number of international locations, including Tanzania, Kenya, Colombia, Ecuador, and Chile.
Kulturní a jazyková znalost dalších regionů a jazyků, než je váš rodný region a jazyk. Mezikulturní povědomí pomáhá budovat mosty v naší multikulturní komunitě.
(maximálně 250 slov)
I have linguistic fluency only in English, although I can function at a basic level in French and Spanish. I do love languages and am currently learning Swahili, Welsh, and Esperanto (as well as attempting to expand my French and Spanish fluency). I have, for decades, volunteered as an English tutor for immigrants new to Canada or preparing for citizenship and consequently have enjoyed vicarious exposure to a wide variety of cultures. Earlier in my career I completed a Post-Graduate certificate program in Intercultural Communication, which has aided me greatly in my various international postings.
Zkušenosti s obhajobou vytváření bezpečného prostoru pro všechny a/nebo zkušenosti se situacemi nebo kontexty cenzury, represe nebo jiných útoků na lidská práva.
(maximálně 250 slov)
My career as an educator was focused almost entirely on developing and implementing ways to increase access to information and learning, and to the many doors such opportunities open. When teaching, my students have usually been adults who needed literacy, linguistic, or numeracy support before being able to access post-secondary or vocational programs. When working with learning management systems, my focus was always on finding ways to include and engage students who had previously been denied educational access due to isolation, parental responsibilities, disability, or work schedules. My international work was usually focused on helping educators develop skills to develop their own, culturally-appropriate curriculum rather than relying on curriculum imported or inherited from colonial education systems.

Throughout my career, I have been a strong proponent of open access: open science, open data, Creative Commons publishing, and (of course) Wikipedia.

Zkušenosti ve vztahu ke skupině (nebo jako člen skupiny, pokud se o ně rozhodnete podělit), která v minulosti čelila diskriminaci a nedostatečnému zastoupení v mocenských strukturách (mimo jiné včetně kasty, rasy, etnického původu, barvy pleti, národnosti, státní příslušnosti, genderové identity, genderového vyjádření, sexuální orientace, věku, náboženství, jazyka, kultury, vzdělání, schopností, příjmu a životního prostředí).
(maximálně 250 slov)
I have been extremely fortunate to live the privilege of a white, cis-gender woman in a generally liberal and tolerant country. As a young woman pursuing a career in science, I encountered some roadblocks because of my gender but this discrimination has reduced considerably over the years. My heritage does include indigenous ancestors but I was not raised nor identified as a member of that cultural group. Given my "senior" age I do encounter some ageism; although that is annoying, it has not interfered with my ability to contribute to my family or community.
Ověření Ověření voleb výboru provádí alternativně pracovníky nadace Wikimedia Foundation.
Způsobilost: Ověřeno
Ověřeno: Matanya (talk) 09:12, 17 May 2022 (UTC)[reply]
Určení: Ověřeno
Ověřeno: Joe Sutherland (Wikimedia Foundation) (talk) 23:54, 18 May 2022 (UTC)[reply]