Jump to content

Wikimedia Vakfı seçimleri/2022/Topluluk Oylaması/Seçim Pusulası

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Wikimedia Foundation elections/2022/Community Voting/Election Compass and the translation is 97% complete.
Outdated translations are marked like this.


Mütevelli Heyeti seçimine gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Mütevelli Heyeti için 6 aday ve sadece iki koltuk olacaktır.


Seçim sürecinde topluluk üyelerine destek vermek için bir Seçim Pusulası hazırlanmıştır. Birçok ülkede seçim kampanyaları sırasında seçmenleri oy verecekleri adayı (ya da partiyi) seçme konusunda destekleyen, "Oy Tavsiye Uygulamaları" (ya da "Seçim Pusulaları") denen uygulamalar oldukça yaygındır. Bu Seçim Pusulası, "Açık Seçim pusulası" olarak adlandırılan açık kaynaklı bir gönüllülük projesi sayesinde mümkün olmuştur.

Seçim Pusulası'na buradan erişebilirsiniz:

Seçim Pusulası hakkında sık sorulan sorular

Topluluk üyelerine genel olarak Mütevelli Heyeti'nin kapsamına giren ifadeler önermeleri için çağrı yapıldı. Öneri sunma döneminden sonra topluluk üyeleri en farklılaştırıcı, dolayısıyla adayların görüşlerini öğrenmede faydalı olan ifadeleri oyladı. Seçim Komitesi en sona kalan 15 ifadeyi seçti. Süreç hakkında daha fazla bilgi bu sayfada.

6 adayın tamamından kendilerini bu ifadeler bakımından konumlandırmaları istendi. Sonra yanıtları Seçim Pusulası'na eklendi. Aracı kullanan herkes adayların bu seçimde topluluğun önemli olarak algıladığı başlıklarda kendilerini nasıl konumlandırdığını kolayca görebilecek.

Araca güvenebilir miyim?

Seçim Pusulası, kaynak kodu kamuya açık olan Açık Seçim Pusulası adlı açık kaynak projeye dayalıdır. Kaynak kodunda bir değişiklik yapılmamıştır. Araç, başka bağlamlarda da yaygın olarak kullanılıştır (örneğin 2022 Alman meclis seçimleri sırasında medya tarafından).

Adayların yanıtlarını görmenin başka bir yolu var mı?

Elbette, 6 adayın tüm yanıtları Meta'da da mevcuttur: hem çabucak bakmak için bir tablo olarak, hem de ifadeye göre sıralanmış tam uzunlukta yanıtlar olarak.

Bu aracı kendi dilime çevirmek istiyorum!

Teşekkürler, bunu duyduğumuza sevindik! Araç, ilk kullanım için İngilizce dışında 18 dilde mevcuttur. Eğer diliniz bunlardan biri değilse ve aracın kendi dilinizde olmasını istiyorsanız lütfen 30 Ağustos 2022den önce msg(_AT_)wikimedia.org üzerinden bize ulaşın

Araçta baştan itibaren mevcut olan diller (İngilizce dışında): Arapça (ar), Bengalce (bn), Almanca (de), İspanyolca (es), Fransızca (fr), Hintçe (hi), , Hırvatça (hr), Endonezyaca (id), Japonca (ja), Korece (ko), Lehçe (pl), Portuguese (pt-br), Rusça (ru), Sırpça (sr), Svahili (sw), Türkçe (tr), Ukraynaca (uk) ve Çince (zh-han)

Aracın kullanıma alınmasından sonra eklenen (aday cevaplarını içermeyen, yalnızca arayüz + açıklamaları içeren) diller: Macarca (hu), Malayca (ml)

Nerden geribildirim verebilirim?

Bu araç hakkında geribildiriminizi almaktan memnuniyet duyarız. Lütfen geribildiriminizi (istediğiniz dilde) buradaki tartışma sayfasına bırakın, veya eposta ile şu adreste gönderin: msg(_AT_)wikimedia.org.

Süreç ve Takvim

8-20 Temmuz: Topluluk üyelerinin Seçim Pusulası için açıklama önerileri yapmaya davet edilmeleri
21-22 Temmuz: Seçim Komitesinin belirginlik için açıklamaları incelemesi ve konu dışı açıklamaları kaldırması
23 Temmuz-3 Ağustos: Gönüllülerin açıklamaları oylaması
4 Ağustos: Seçim Komitesinin ilk 15 açıklamayı belirlemesi
5-12 Ağustos: Adayların açıklamalarla kendilerini eşleştirmesi
15 23 Ağustos: Seçim Pusulasının seçmenlerin oy kullanırken karar vermelerine yardımcı olmak üzere kullanıma açılması