Jump to content

Wikimedia Vakfı seçimleri/2022/Seçmen yeterlilik esasları

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Wikimedia Foundation elections/2022/Voter eligibility guidelines and the translation is 97% complete.
Outdated translations are marked like this.

Seçmen Uygunluğu

Genel kural

Oy kullanabilmek için birden fazla projede engelli olmamanız gerekir.

Editörler

Herhangi bir Wikimedia projesine kayıtlı bir hesaptan oy kullanabilirsiniz. Hesap sayınız ne kadar fazla olursa olsun, yalnızca bir hesap ile oy kullanabilirsiniz. Kullanıcılar, oy kullanabilmek için:

 • birden fazla projede engellenmemiş olmalı,
 • bot olmamalı,
 • 5 Temmuz 2022 öncesinde Wikimedia vikileri içerisinde en az 300 değişiklik yapmış olmalı,
 • ve 5 Ocak 2022 - 5 Temmuz 2022 tarihleri arasında en az 20 değişiklik yapmış olmalıdır.

AccountEligibility aracı temel oylama yeterliliği olup olmadığını hızlı bir şekilde doğrulamak için kullanılabilir.

Geliştiriciler

Geliştiricilerin oy kullanabilmesi için

 • kabuk erişimi olan Wikimedia sunucu yöneticisi olmalılar
 • veya 5 Ocak 2022 ile 5 Temmuz 2022 arasında Gerrit'teki herhangi bir Wikimedia reposuna en az bir birleşik kayıtları olmalıdır.

Ek kriterler

 • veya 5 Ocak 2022 ile 5 Temmuz 2022 arasında nonwmf-uzantılarındaki ya da nonwmf-temalarındaki herhangi bir repoya en az bir birleşik kayıt yapmak.
 • veya 5 Ocak 2022 ile 5 Temmuz 2022 arasında herhangi bir Wikimedia aracı reposuna (mesela magnustools gibi) en az bir birleşik kayıt yapmak.
 • veya Translatewiki üzerinde 5 Temmuz 2022 öncesinde en az 300 değişiklik ile, 5 Ocak 2022 - 5 Temmuz 2022 arasında en az 20 değişiklik yapmış olmak.
 • ya da Wikimedia projelerindeki herhangi bir araç, bot, kullanıcı yazılımı, küçük araç ve Lua modülünün geliştiricisi/katılımcısı olmak.
 • ya da Wikimedia ile ilgili teknik geliştirmelerde, tasarım ve/veya inceleme süreçlerinde, önemli ölçüde yer almış olmak.

Not: Ana kriteri karşılıyorsanız direkt oy kullanabileceksiniz. SecurePoll'deki teknik kısıtlamalar nedeniyle ek kriterleri karşılayanlar, diğer kriterleri karşılamıyorlarsa direkt oy kullanamayabilirler. Ek kriterleri karşıladığınızı düşünüyorsanız, gerekçelerinizle birlikte oy kullanmak için son günden en geç dört gün önce yani 30 Ağustos 2022'den önce board-elections@lists.wikimedia.org adresinden bize bir e-posta gönderin. Kriterleri karşılıyorsanız, sizi oy kullanabilmeniz için bir manüel listeye ekleyeceğiz.

Wikimedia Vakfı personeli ve üstlenicileri

Mevcut Wikimedia Vakfı personeli ve üstleniciler 5 Temmuz 2022 itibarıyla Vakıf tarafından işe alınmışlar ise oy kullanabilirler.

Wikimedia hareketi iştirakçilerinin personeli ve üstlenicileri

 • Mevcut Wikimedia Bölümleri, tematik organizasyonlar ya da kullanıcı grubu personeli ve üstlenicileri 5 Temmuz 2022 itibarıyla kendi organizasyonları tarafından işe alınmışlar ise oy kullanabilirler.
 • Mevcut Wikimedia Bölümlerinin tüzüğünde tanımlanan resmi organların üyeleri, tematik organizasyonlar veya kullanıcı grupları, 5 Temmuz 2022 tarihinden itibaren bu işlevlerde görev yapmışlarsa oy kullanmaya hak kazanırlar

İştirakler Komitesi ve Seçim Komitesi 1 Ağustos 2022 itibarıyla oy kullanabilecek Wikimedia İştiraklerinin listesini onaylayacak.

Wikimedia Vakfı heyet üyeleri ve Danışma heyeti üyeleri

Wikimedia Vakfı Mütevelli Heyeti ile Danışma Heyetinin mevcut ve eski üyeleri.

Wikimedia Hareket Komitesi üyeleri

5 Temmuz 2022 itibarıyla görevde bulunan Wikimedia Hareket Komitesinin mevcut üyeleri oy kullanma hakkı kazanır.

Seçim Komitesi 1 Ağustos 2022 itibarıyla oy kullanabilecek Wikimedia Hareket Komitelerinin listesini duyuracak.

Wikimedia Hareketi topluluk organizatörleri

İyi durumdaki ve diğer kategorilere göre oy kullanma hakkı bulunmayan topluluk organizatörleri, aşağıdaki kriterlerden birini karşılıyorsa oy kullanma hakkı kazanır:

 • 1 Eylül 2021'den bu yana herhangi bir Wikimedia Vakfı hibesi için başvuru yapmış, başvuru almış veya raporlamışsa.
 • 5 Ocak 2022 ile 5 Temmuz 2022 arasında en az bir fonlu hackathon, yarışma veya viki içi belgelemeli, en az 10 katılımcılı/ziyaretçili herhangi bir Wikimedia etkinliğinin organizatörü olmaları.

Ek kriterler

Ek kriterleri karşıladığınızı düşünüyorsanız, gerekçelerinizle birlikte oy kullanmak için son günden en geç dört gün önce yani 30 Ağustos 2022'den önce board-elections@lists.wikimedia.org adresinden bize bir e-posta gönderin. Kriterleri karşılıyorsanız, sizi oy kullanabilmeniz için bir manüel listeye ekleyeceğiz.