Wikimedia Foundation elections/Board elections/2007/Candidates/Frieda/pl

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
Jump to navigation Jump to search

User:Frieda[edit]

· català (ca) · čeština (cs) · Deutsch (de) · English (en) · español (es) · suomi (fi) · français (fr) · italiano (it) · 日本語 (ja) · norsk bokmål (nb) · Nederlands (nl) · polski (pl) · Piemontèis (pms) · português (pt) · русский (ru) · 中文 (zh)
Użytkownik Frieda
Imię i nazwisko Frieda Brioschi
Frieda podczas ostatniego, dorocznego spotkania WMI
Lokalizacja Rzym, Włochy
Wiek 30
Strony Frieda, w:it:Utente:Frieda
Udział w projektach Wikimedia od 13 maja 2003
Projekty w których biorę udział Jestem najbardzej aktywna na it.wiki, it.wikt, it.source, ale edytowałam także w innych włoskich projektach, a także w en.wiki, MetaWiki i FoundationWiki.
Języki projektów w których biorę udział it, en, potrafię czytać w es i pt
Linki do stron z edycjami w:it:Speciale:Contributi/Frieda, Special:Contributions/Frieda, s:it:Special:Contributions/Frieda, commons:Special:Contributions/Frieda
Prezentacja W Wikipedię i inne projekty WMF jestem zaangażowana od maja 2003, zostałam wtedy pierwszą administratorką na it.wiki. W czerwcu 2005 stałam się jedną założycielek Wikimedia Italia i jej pierwszą przewodniczącą (ciągle na stanowisku). Jestem biurokratką na it.wiki, it.news, it.source i it.wikt. Jestem (niezbyt aktywną) członkinią Special Projects Committee, administratorką OTRS oraz przedstawicielką prasową na it.wiki.

Moje podstawowe założenia i idee:

  • projekty WM muszą pozostać wolne i otwarte
  • musimy dzielić się wiedzą
  • WMF jest organizacją o światowym zasięgu
  • nasze społeczności są jednocześnie cenne i różne
  • jako członkini lokalnego oddziału WMF, na co dzień spotykam się z problemami WMF - na przykład: wewnętrzna i zewnętrzna komunikacja, jasność co do przeznaczenia lokalnych oddziałów, związek ze społecznościami, nieustanne zabieganie o dotacje i darczyńców...
  • z mojego doświadczenia wynika, że aby dzielić się wolną wiedzą trzeba najpierw mieć czym się dzielić, a nie jest to takie oczywiste: świat jest pełen nieznanej wiedzy. Pierwszym krokiem jest rozpoznanie takiej wiedzy i uczynienie jej dostępną.
  • jestem przekonana, że WMF powinna inwestować w promocję i dalszy udoskonalanie jej własnych projektów innych niż Wikipedia, a w szczególności w tworzenie i rozwój tych projektów w poszkodowanych obszarach, tak jak np. Afryka.
  • WMF ma ogromny potencjał, który jest jedynie częściowo wykorzystywany. Dopóki do póty WMF nie ma dobrze określonej struktury i planu organizacji, która zawiera w sobie Zarząd, Społeczności i Lokalne oddziały, do tego czasu trudno będzie nią zarządzać.
  • Lokalne oddziały WMF mają zasadnicze znaczenie dla funkcjonowania Fundacji i muszą być prawidłowo wykorzystywane oraz silnie wspierane.
Pytania proszę umieszczać na stronie Board elections/2007/Candidates/Frieda/questions