Фондација Викимедија - Избори 2013/Комисија

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of the page Wikimedia Foundation elections 2013/Committee and the translation is 100% complete.

Info The election ended 22 June 2013. No more votes will be accepted.

The results were announced on 24 June 2013.

Да ги преведеме изборите.
Other languages:
Afrikaans • ‎العربية • ‎asturianu • ‎azərbaycanca • ‎беларуская • ‎български • ‎বাংলা • ‎bosanski • ‎català • ‎Cebuano • ‎کوردی • ‎čeština • ‎dansk • ‎Deutsch • ‎Zazaki • ‎Ελληνικά • ‎English • ‎Canadian English • ‎British English • ‎Esperanto • ‎español • ‎eesti • ‎euskara • ‎فارسی • ‎suomi • ‎français • ‎Nordfriisk • ‎galego • ‎עברית • ‎हिन्दी • ‎hrvatski • ‎magyar • ‎հայերեն • ‎Bahasa Indonesia • ‎Igbo • ‎italiano • ‎日本語 • ‎Basa Jawa • ‎ქართული • ‎Адыгэбзэ • ‎ភាសាខ្មែរ • ‎ಕನ್ನಡ • ‎한국어 • ‎Ripoarisch • ‎kurdî • ‎Кыргызча • ‎Lëtzebuergesch • ‎Limburgs • ‎lietuvių • ‎latviešu • ‎македонски • ‎മലയാളം • ‎मराठी • ‎Bahasa Melayu • ‎Malti • ‎norsk bokmål • ‎Nederlands • ‎occitan • ‎ଓଡ଼ିଆ • ‎ਪੰਜਾਬੀ • ‎polski • ‎português • ‎português do Brasil • ‎română • ‎русский • ‎Scots • ‎සිංහල • ‎slovenčina • ‎slovenščina • ‎српски / srpski • ‎Basa Sunda • ‎svenska • ‎Kiswahili • ‎தமிழ் • ‎ไทย • ‎Türkmençe • ‎Tagalog • ‎Türkçe • ‎ئۇيغۇرچە • ‎українська • ‎اردو • ‎Tiếng Việt • ‎ייִדיש • ‎Yorùbá • ‎粵語 • ‎中文 • ‎中文(中国大陆)‎ • ‎中文(简体)‎ • ‎中文(繁體)‎ • ‎中文(台灣)‎

Изборната комисија раководи со поединостите во организацијата на изборите, во надлежност што ја добиваат од Одборот на доверители, кој воедно може да ги контролира. Комисијата може на Одборот да му доставува предлози за изборите.

Состав

Комисијата е составена од членови назначени од Одборот на доверители, задолжени за организирање на Изборите на доверители 2013. Членовите на комисијата мора да се уредници на еден или повеќе Викимедиини проекти, не смеат да бидат доверители од Одборот или кандидати во изборите, и немаат право на глас во изборите.

Согласно објавеното на 5 февруари 2013 г, составот на комисијата е следниов:

Име и презиме Јазици Живеалиште (часовен појас)
Ferdinando Scala it, nap, en-5, fr-5, es-2 San Giorgio a Cremano, Italy (UTC+1)
Jon Harald Søby nb, en-3, sv-3, de-2, da-2, es-1, eo-1, ro-1, sw-1 Trondheim, Norway (UTC+1)
Katie Chan en, yue Lincoln, England (UTC+0)
Ralf Roletschek de, es-2, ru-1, cs-1, ca-1, en-0 Eberswalde, Germany (UTC+1)
Risker en, fr-2 Toronto, Canada (UTC-5)

Филип Бодет е задолжен за поддршка и врски со персоналот, а правните работи се грижи Џеф Бригам.

Задачи

Комисијата има за задача да го испланира и спроведе практично секој аспект од изборите. На пример, комисијата осмислува на која начин ќе се гласа, кој ќе има право на глас, условите за кандидатура, ги составува и организира сите страници за изборот на Мета, проверува дали кандидатите и гласачите ги задоволуваат условите, проверува дали гласовите имаат дупликати и други проблеми, и така натаму.