Новини Вікімедіа, грудень 2014

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of the page Wikimedia Highlights, December 2014 and the translation is 100% complete.

Основні моменти блогу Вікімедіа за грудень 2014 року, від діяльності Фонду Вікімедіа до інших важливих подій руху Вікімедіа.

MediaWiki flame graph screenshot 2014-12-15 22.png
HHVM надає такий "полум'яний графік". Він візуалізує, які частини коду споживають більшість часу CPU, що полегшує подальше покращення продуктивності МедіаВікі.

Як зробити редагування Вікіпедії вдвічі швидшим

Протягом останніх 6 місяців Фонд Вікімедіа запроваллив нову технологію, яка прискорює МедіаВікі, код на основі PHP, що лежить в основі Вікіпедії. HipHop Virtual Machine (скорочено - HHVM) зменшує середній час на збереження редагування статті для редакторів з бл. 7,5 секунд до 2,5 секунд, а середній час зберігання сторінки з бл. 6 до 3 секунд. Подовіться тут наш технічний звіт, як це було розроблено.


2014 Pacific typhoon season summary.png
Стаття Pacific typhoon season (сезон тайфунів Тихого океану) стала однією з найбільш редагованих статей на англійській Вікі в 2014 році.
Image by Keith Edkins. Data from NASA/Joint Typhoon Warning Center. Public domain.

10 найбільш редагованих сторінок англійської Вікі в 2014 році

В 2014 році редактори-волонтери всіма мовами Вікіпедії створили більш ніж три мільйони сторінок та зробили більше 100 мільйонів редагувань статей. Подивіться тут 10 найбільш редагованих сторінок англійської Вікіпедії в 2014 році. Теми включали "Померли в 2014 році", катастрофи з літаками Малазійських Авіалінй та конфлікт в секторі Газа.Карпатский 05.jpg
Це зображення з Карпатського національного парку в Україні отримало перший приз на конкурсі "Вікі любить Землю" 2014 року.
Photo by Dmytro Balkhovitin, under CC-BY-SA-3.0

Оголошено переможців конкурсу «Вікі любить Землю» 2014

Фотоконкурс пам'яток природи "Вікі любить Землю" в 2014 році вперше став міжнародним - він був проведений в 16-ти країнах. Після уважної оцінки, міжнародне журі оголосило переможців. Призи отримали різні фото - від Карпатського Національного Парку (Україна) до скелі Палець Бога (Бразиція) та Природного парку Мукрі (Естонія). На цей конкурс було подано більше 70 000 фото від більш ніж 3 000 учасників з 15 країн. Перегляньте деякі фото-переможці тут.Вікіпедія: Хештег #Edit2014 розповідає історію про те, що ви читали чи редагували в 2014 році. Ви також можете переглянути це відео на YouTube.
Video by Victor Grigas, CC BY-SA 3.0.

Перше відео про рік у Вікіпедії

Найперше year-in-review відео-огляд року Фонду Вікімедіа задокументувало святкування, вшанування, біль, страх, мужність та відкриття, які характеризують 2014 рік. Переглядаючи відео, ви поринете у подорож світом та Вікіпедією, знову відвідавши те, що ви читали та редагували цього року. Від Чемпіонату світу з футболу до загальних виборів в Індії, та від "Ice Bucket Challenge" до спалаху Еболи у Західній Африці, ми рухаємося вздовж ліній відкриття по Вікіпедії різними мовами, відкриваючи можливості зробити в свій внесок на цьому шляху. Перегляньте відео, яке проведе вас від Сочі до космосу менш ніж за три хвилини.


How to Make Wikipedia Better - Wikimania 2013 - 59.jpg
Багато учасників спільноти вважають, що 'гарне ставлення один до одного' може допомогти покращити Вікіпедію.
'How can we improve Wikipedia?' photo by Fabrice Florin, CC BY-SA 3.0.

Культура доброти

Чи можемо ми поліпшити Вікіпедію, покращивши ставлення один до одного? Фабріс Флорен у власному погляді ділиться ідеями для культивування “культури доброти” на Вікіпедії. Протягом останніх декількох років, він зібрав сотні пропозицій спільноти для поліпшення Вікіпедії -- запрошуючи учасників писати свої ідеї на папері та фотографуючись з ними. Деякі з найбільш частих пропозицій були заклики до учасників бути більш ввічливими: "Будьте ввічливі", "Будьте добрими", "Будьте доброзичливими". Учасники його досліджень часто розмірковують, що участь у Вікіпедії може бути негативним досвідом як для новачків, так і для досвідчених користувачів, оскільки багатьом учасникам не вистачає ввічливості. Ідеї для побудови більшої довіри у нашій спільноті включають: допомагайте новачкам, тренуйте редакторів, винагороджуйте доброту, будуйте більше соціальних знарядь, використовуйте більш доброзичливі канали та давайте голос кожному. Прочитайте більше та передивіться відео тут.


Глобальний вплив: Бібліотека Вікіпедії та перська Вікі

Бібліотека Вікіпедії минулої осені оголосила новий раунд співробітництв у галузі цифрового доступу до ресурсів. Такі партнерства дозволяють досвідченим редакторам з усього світу мати безкоштовний доступ до дослідницьких матеріалів, щоб просувати нашу мету зі створення та поширення суми всіх знань людства. Одним з найбільш тривалих та корисних є співробітництво з архівом журналів JSTOR. Відбувалось його значуще використання неангломовними редакторами, тими, хто розмовляє німецькою, французькою, іспанською, -- та фарсі, що стало приємним сюрпризом. Щоб дізнатись про це більше, ми запитали одного з наших найбільш активних редакторів мовою фарсі з рахунком на JSTOR, User:4nn1l2, чому він вважає Бібліотеку Вікіпедії важливою для своєї роботи.


Ознайомлення зі знаннями корінних спільнот

Вікіпедія досягла величезного прогресу в напрямку виконання своєї місії надати вільний доступ до суми людських знань. Однак знання корінних спільнот переважно не включено до такого доступу, оскільки його переважна більшість не існує в письмовому вигляді. Для того, щоб виправити це, волонтер спільноти Пітер Галлерт організував робочий семінар в рамках Конференції по формуванню участі 2014 року в Намібії, з метою створити та задокументувати приклади відповідних усних цитувань. У жовтні 2014 року, маленька група вікіпедійців здійснила подорож до селища От'їнене (Otjinene) в Намібії та опитала старійшин селища про традиції, культуру та розвиток місцевої спільноти Гереро. Метою інтерв'ю було прямо перетворити оповіді в контент Вікіпедії з усними цитуваннями.


Ця збірка включає топ 5 історій, надрукованих у блозі Вікімедія у грудні 2014 року (за кількістю переглядів сторінок до 30 січня 2015 року), а також інші варті уваги історії, надані учасниками спільноти того місяця.Відео щомісячних зборів Фонду Вікімедіа з вимірів та заходів, яке відбулось 15 січня 2015 року та було присвячено проблемам якості (слайди)

Фабріс Флорен (WMF), менеджер з комунікацій Руху, Фонд Вікімедіа

Тільман Баєр, старший аналітик Фонду Вікімедіа