Jump to content

Новини Вікімедіа, січень 2014

From Meta, a Wikimedia project coordination wiki
This page is a translated version of the page Wikimedia Highlights, January 2014 and the translation is 100% complete.

Новини зі звіту Фонду Вікімедіа та технічного звіту Вікімедіа за січень 2014 року, з добіркою інших важливих подій руху Вікімедіа

Новини Фонду Вікімедіа

Нова, спрямована на спільноту, політика щодо використання торгових марок

Після семимісячної консультації зі спільнотою, юридична команда Фонду завершила роботу над новою політикою торгових марок. Обговорення спільнотою, в якому більше слів, ніж у Путівнику по Галактиці для космотуристів, вилилося у політику, нетрадиційну в плані забезпечення вільнодумного використання знаків Вікімедіа, яка в той же час забезпечує правовий захист. Остаточна політика була затверджена Радою повірених 1 лютого і одразу стала чинною.

Пройшов рік, програма індивідуальних ґрантів демонструє потенціал впливу

Проекти першого раунду програми інд. ґрантів (IEG)

Через один рік після запуску програми індивідуальних ґрантів у січні 2013 року команда Фонду з навчання й оцінювання завершила свою оцінку впливу проектів, що були фінансовані у першому раунді. Один з проектів, Бібліотека Вікіпедії, принесла 279 000 доларів США у пожертвуваннях від комерційних провайдерів баз даних досліджень, що дало змогу дописувачам Вікіпедії безплатно використовувати джерела високої якості. Оскільки вартість ґранту складала лише 7 500 доларів США, це означає 37-разову віддачу інвестування. Інший проект, зі створення Вікіпедії реклами у Китаї, отримав 10 тисяч підписників нового облікового запису Вікіпедії у соціальній мережі Weibo (25% з них — жінки). Заявки на перший раунд 2014 року розпочинаються у березні.

Перспективи мультимедіа на 2016 рік, та запит на коментар щодо MP4-відео

File:Multimedia vision 2016.webm
Відео, що розказузує про перспективи мультимедіа на 2016 рік (слайди)

Нещодавно сформована Фондом Вікімедіа Мультимедійна команда презентувала перспективи розвитку мультимедіа на 2016 рік. Їх сценарій описує можливі нові інструменти для співпрації на Вікісховищі, у Вікіпедії та інших проектах. Команда запросила спільноту залишити відгуки щодо цих питань.

Незалежно від цього, мультимедійна команда започаткувала запит на коментар (RfC) щодо того, чи треба підтримувати відео-файли у форматі MP4 на сайтах Вікімедіа, на додачу до існуючої підтримки програмним забезпеченням трьох форматів Ogg Theora та WebM. Наразі, лише близько 0,2% з близько 20 мільйонів файлів на Вікісховищі є відео, і припускається, що підтримка MP4 значно спросить завантаження та перегляд відео для багатьох користувачів, особливо на деяких мобільних пристроях, які не можуть програвати відео в існуючих трьох форматах. Однак, MP4 є пропріетарним форматом, що захищений патентами. Більшість користувачів надали перевагу не підтримувати MP4, підтримуючи поточну практику використання лише вільних форматів.

Новий пошуковий рушій

У всіх вікі Вікімедіа було розгорнено нову пошукову інфраструктуру. Вона заснована на існуючому програмному забезпеченні з відкритим кодом «Elasticsearch», замість «Lucene-search» — програмного забезпечення, написаного спеціально під Медіавікі. «Lucene-search» добре працювала на всіх сайтах Вікімедіа впродовж близько 8 років, але у 2013 розвинулись певні технічні проблеми. Нова пошукова система для Медіавікі називається «CirrusSearch». Її результати пошуку будуть відображати оновлення сторінки значно швидше, ніж стара система. Також, відтепер, у статтях буде знаходитись текст, крім того буде додано кілька нових опцій пошуку. CirrusSearch спершу стає доступним як опціональна Бета-функція (див. графік).

Дані та тенденції

Тенденції трафіку 2013 року (слайди презентації)

Загальна кількість унікальних відвідувачів за грудень:

490 млн (-7,98% у порівнянні з листопадом; +3,73% у порівнянні з попереднім роком)
(дані ComScore для всіх проектів Фонду Вікімедіа; ComScore випустять січневі дані в кінці лютого)

Запитів сторінок за січень:

20,678 млрд (+13,2% у порівнянні з груднем; -7,0% у порівнянні з попереднім роком)
(Дані журналу серверу, усі контентові проекти Фонду Вікімедіа включно з мобільним доступом, але виключаючи Вікідані та головну сторінку-портал Вікіпедії.)

Активні зареєстровані учасники в грудні 2013 (>= 5 редагувань основного простору/місяць, виключаючи правки ботів):

75 441(+0,99% порівняно з листопадом / -2,72% порівняно з попереднім роком)
(показники Бази даних, усі проекти Фонду Вікімедіа.)

Картка звіту (об'єднання різних статистичних даних та прогнозів щодо проектів ФВМ):

http://reportcard.wmflabs.org/

(Визначення)

Фінанси

Доходи та витрати Фонду Вікімедіа в порівнянні з планом станом на 31 грудня 2013 року
Витрати Фонду Вікімедіа за групами станом на 31 грудня 2013 року

(На момент складання звіту фінансова інформація була доступна лише за грудень 2013 року.)

Уся представлена фінансова інформація відображає період з 1 листопада 2012 року по 31 грудня 2013-го.

Доходи 34 750 758
Витрати:
 Група розвитку 7 818 380
 Група збору коштів 2 267 144
 Ґрантодавча група 838 068
 Група програм 866 479
 Ґранти 1 289 803
 Група управління 377 413
 Група права/пропаганди спільноти/комунікацій 1 752 003
 Група фінансів/кадрів/адміністрування 3 566 318
Загальні витрати 18 775 608
Загальний залишок (15 975 150)
у доларах США
  • Доходи за грудень складають 20,14 млн доларів США у порівнянні із запланованими 19,61 млн доларів США, приблизно на 535 тис. доларів США, або 3%, більше плану.
  • Дохід з початку року становить 34,75 млн доларів США замість запланованих 36,32 млн доларів США, тобто приблизно на 1,57 млн доларів США, або 4%, менше плану.
  • Витрати за грудень складають 3,65 млн доларів США проти запланованих 4,43 млн доларів США, що приблизно на 778 тис. доларів США, або 18% менше за план, в основному, через менші витрати на персонал, капітальні видатки, інтернет-хостинг, витрати на юридичні послуги та відрядні видатки, які було перекрито вищими витратами на зовнішні послуги.
  • Витрати з початку року складають 18,78 млн. доларів США проти запланованих 22,86 млн. доларів США, що приблизно на 4,08 млн. доларів США, або 18% менше за план, в основному, через нижчі витрати на персонал, капітальні видатки, інтернет-хостинг, витрати на юридичні послуги, оплату платежів, розвиток штату співробітників та відрядні видатки, які було перекрито вищими витратами на зовнішні послуги та підбір кадрів.
  • Залишок готівки становить 55,34 млн доларів США на 31 грудня 2013.
Відео зі щомісячної зустрічі з питань показників та діяльності Фонду Вікімедіа за січень (6 лютого 2014)

Інші новини руху Вікімедіа

Проект запису голосів людей, про яких є стаття у Вікіпедії, отримав підтримку Стівена Фрая на Бі-Бі-Сі

Голос Стівена Фрая, записаний для проекту WikiVIP

Проект голосу у Вікіпедії (WikiVIP) запрошує людей, про яких є статті у Вікіпедії, зробити короткий запис свого голосу і завантажити його на Вікісховище. Запис дозволить читачу Вікіпедії почути голос особи, і як вимовляється її ім'я. Заснований британським вікіпедистом Andy Mabbett (користувач:Pigsonthewing), проект у січні здобув підтримку знаменитого Стівена Фрая. Andy Mabbett також співпрацює з BBC, щоб дістати для WikiVIP вирізки з їх аудіоархівів. Волонтери ідентифікували понад 300 таких вирізок на заході у січні, BBC завантажить їх на Сховище — це буде першим випадком, що організація відкриває вміст зі своїх архівів трансляцій під вільною ліцензією.

Тимчасове лого грузинськомовної Вікіпедії у кольорах прапору України

Українське регіональне відділення та спільнота Вікіпедії протестує проти законів, запропонованих урядом України

У січні, Вікімедіа Україна протестувала проти кількох Законів, запропонованих урядом країни (за пізніше поваленого президента Віктора Януковича). Регіональне відділення було стурбоване, що цей законопроект зробить обов'язковим для хостинг-провайдерів та/чи реєстраторів доменних імен блокувати доступ до веб-сайтів за певних умов, таких як заяви про порушення авторських прав. Після того, як Закон було прийнято, україномовна Вікіпедія вирішила протестувати шляхом блек-ауту сайту на 30 хвилин щодня. Також, пізніше у кінці січня, грузинськомовна Вікіпедія тимчасово змінювала своє лого на версію, що включала кольори українського прапору, в знак підтримки протестів Євромайдану. (Пізніше у лютому, вікімедисти усього світу будуть оплакувати смерть 22-річного українського вікіпедиста Ігоря Костенка — Користувач:Ig2000, — якого було застрелено снайпером на демонстрації під час останніх днів протестів перед поваленням уряду Януковича.)

See also